Examentraining blijft wringen Colijnsplaat viert dag later Koningsdag Croissant 2 Vlak voor de eindexamens volgen veel Zeeuwse scholieren een stoomcursus in wiskunde, Engels of economie. „Het geeft echt een boost." DOORSCHOLEN ENOMLEREN intermediair Commentaar Je kind tegen betaling een of twee dagen laten onderdom pelen in wiskunde of een taal als voorbereiding op het eindexamen. De scholier die examentraining doet, is al lang geen uitzondering meer. Wat ooit begon als bijlessen, aan geboden door handige en commercieel ingestelde studenten, is uitgegroeid tot een verdienmodel van opleidingsinstituten. Dit fenomeen zorgt voor een tweedeling in het onderwijs. Wie ouders met geld heeft maakt meer kans op een hoger punt dan leerlingen van ouders die geen examentraining kun nen betalen. In het onderwijs, waar gelijke kansen voorop dienen te staan, mag het inkomen van ouders geen enkele rol spelen op het cijfer dat een kind haalt. Dat weten de scholen zelf ook wel. Toen Zeeuwse scholen zagen dat steeds meer leerlingen een (dure) examentraining deden buiten de provincie, besloten ze om deze training zelf aan te bieden om de kansongelijkheid te beperken. De examentrainingen leggen bovenal het ongemak over de huidige vorm van examinering bloot. Er moeten betere metho den zijn om de capaciteiten van een leerling vast te stellen dan in de serie momentopnamen die het Centraal Schriftelijk Eind examen heet. Maar zolang het systeem is zoals het is, kun je het leerlingen (en hun ouders) niet kwalijk nemen dat ze de examentraining gebruiken om hun kansen te vergroten. Er moeten betere methoden zijn om de capaciteiten van een leerling vast te stellen Het dorpsfeest begint om zes uur 's ochtends met een 'herrieoptocht': een fietsrit waarbij de deelnemers rondrijden met een touw met blik ken aan hun fiets. De rest van de dag zijn er allerlei ac tiviteiten, variërend van een bak- wedstrijd tot een fietspuzzeltocht. Tussen 15.00 en 17.00 uur is in dorpshuis De Brug de expositie '420 jaar Colijnsplaat' te zien. De expositie is een initiatief van Ge- ALMANAK Hij heeft zijn hart op de tong en is behoorlijk ad rem, die derti ger uit Goes. En daarbij maakt het hem niet uit of men hem kent of niet. Dus toen hij een weekend el ders verbleef met vrienden, hield hij zich niet in toen de gastvrouw zich tot hem richtte. rard de Fouw, inwoner van Colijns plaat en medewerker historie bij de gemeente Noord-Beveland. De feestdag eindigt met een buurtbarbecue en een optreden van de coverband ReMixx. Buurtcomité staat zaterdag 28 april ook stil bij het 420-jarig bestaan van het dorp Het complete programma van die dag is te vinden op Facebook, met de vermelding: facebook.com/ko- ningsdagcolijn. Vanuit de gemeente Noord-Be veland is een subsidie van 1360 euro toegezegd voor de viering van het dorpsfeest. „Wilt u misschien een crois sant je", vroeg ze. Waarop hij vroeg of ze die zelf gemaakt had. Nee, klonk het bijna veront schuldigend. „Ze komen uit de supermarkt." Haar mond stond vol tanden toen hij antwoordde: „Oh, nou, doe me er dan maar één!" Nieuwe voetbalkooi Nieuwe vlag aan gemeentehuis Suikerbiet op bladziekte bekeken HEINKENSZAND Kunst in Borsele en op Tholen mrff* De meeste examenkandidaten hadden afgelopen vrijdag hun laatste gewone lesdag, maar deze week zitten ze vrijwillig toch weer in het klaslokaal, van negen uur 's ochtends tot vijf uur 's mid dags. Op het Ostrea Lyceum in Goes volgen honderden leerlin gen van scholen uit de hele provincie één of meer exa mentrainingen van op leidingsinstituut Bijlesnetwerk. In één of twee da gen spitten ze alle exa men- van een paald vak nog een keer door aan de hand van een examenbundel en lesprogramma. Docente Flo- rens Potter, zelf psychologiestu dent aan de universiteit, geeft training in Duits en Engels. „Ik geef leerlingen veel tips mee. Ze vinden de tijdsdruk lastig: ik raad ze bijvoorbeeld aan om het exa men in tijdsblokken te verdelen." Ook op de Christelijke Scho lengemeenschap Walcheren (CSW) in Middelburg zijn deze week examentrainingen aan de gang. Zo'n tachtig leer lingen maken gebruik van de mogelijkheid. „Het is een extra ser vice voor onze leer lingen", zegt Johan Bomert, afdelings leider van de havo. De CSW schakelde opleidingsinstituut Ly- ceo in om de cursussen te verzorgen. „We merk ten dat steeds meer leerlin gen zo'n training buiten de provincie volgden. Daarom bie den we het sinds een paar jaar in de school aan." Volgens hem geeft een examentraining leerlingen meer zekerheid. „Ze worden he- woensdag 25 april 2018 e? In Colijnsplaat vieren ze dit jaar geen Koningsdag op 27 april. Het Centraal Colijnsplaats Buurtcomité heeft zaterdag 28 april gebombardeerd tot feest dag. Aanleiding is het feit dat Willem-Alexander vijf jaar ko ning is, in combinatie met het 420-jarig bestaan van het dorp. Ellen Jobse Colijnsplaat Tip? redactie@pzc.nl GOES Jongeren uit de Goese Polder kunnen eind deze week de nieuwe voetbal- kooi in hun wijk gebrui ken. De verouderde kooi tussen de Cort van der Lindenstraat en de Groen van Prinsterer- straat maakt momenteel plaats voor een nieuw exemplaar. De voetbal voorziening komt er dankzij vier vrienden uit de wijk, die het beno digde geldbedrag inza melden. Zaterdag 19 mei is de officiële opening. HEINKENSZAND Bij het Borselse gemeen tehuis in Heinkenszand wappert sinds kort een nieuwe vlag. Het is de of ficiële gemeentevlag die op 5 januari 1971 werd vastgesteld. De geuzen vlag heeft evenveel blauwe als witte driehoe ken met in het midden een rood omrand wapen schild, ontleend aan de voormalige heren Van Borselen. Door de vlag te gebruiken, wil de ge meente de bekendheid ervan vergroten. VLISSINGEN Onderzoeksbureau Delphy gaat onderzoek doen naar bladziekten bij Zeeuwse suikerbieten. Er wordt van een ras een deel wel be handeld tegen bladziekten en een deel niet. In Zee land is een proefveld aan gelegd. Het afgelopen jaar heeft Delphy op veel plaat sen gezien dat zelfs bij een intensief spuitschema bladziekten moeilijk te be strijden zijn. De proefvel den zijn in Zeeland, Flevo land, Limburg en Drenthe. Wie van kunst houdt, moet dit weekend in Borsele of Tholen-stad zijn. Bij het Kunstspeu- ren in de Zak openen dertien ateliers de deu ren. In Tholen is er de Kunstroute met aan dacht voor muziek, poë zie en beeldende kunst. Beide evenementen wil len laagdrempelig zijn. P7 Volg je ambities op het nieuwe Intermediair HÉT WORK-LIFE PLATFORM VOOR HOOGOPGELEIDEN i Cornelleke Blok Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 60