Maurits en Marilène terug naar kroeg waar de liefde begon Ophef over memo's of niet, afschaffing gaat door 5 eer en geweten gehandeld DIVIDENDBELASTING - Mark Rutte, voorafgaand aan het debat En nog los van het waarom en de zoektocht naar wie-wat-wanneer- wist, gooit de oppositie het van daag in het debat op 'vertrouwen'. Voormalig vicepremier Lodewijk Asscher schroomt niet z'n oude coalitiemaatje selectieve vergeet achtigheid te verwijten. Niet-weter Asscher noemt hem een 'patholo gische niet-weter'. Hij somt fijn tjes op hoe Rutte geen weet had van gespreksaantekeningen in de bonnetjesaffaire rond crimineel Cees H. Of dat de premier 'niet precies meer wist' wat hij hoorde van de afgetreden minister Halbe Zijlstra, rond diens leugen over de datsjavan Poetin. „Het is een patroon dat hij zaken niet wist", sneert Asscher. „En voor een controllfreak als Rutte is het moeilijk voor te stellen." Ergo: dan moet hij wel liegen. GroenLinks-leider Jesse Klaver sluit zich daar gretig bij aan. „De premier gaat hoe dan ook een zwaar debat tegemoet", zei hij gis teren. Let wel: nog voordat de me mo's geopenbaard waren zelfs. Het zijn aanvallen die Rutte kunnen raken, want zijn geloof waardigheid was vaker doelwit. Als in het debat van vandaag niets blijkt van het achterhouden van informatie, zal de oppositie op plan B terugvallen. Rutte noemt het de 'ontstane verwarring'. En zegt: „Ik heb naar eer en geweten gehandeld." De oppositie zal hem desalniet temin zo onbetrouwbaar mogelijk afschilderen. Dat zal zelfs de ver baal ijzersterke premier niet kun nen ontlopen vandaag. viezen van ambtenaren wél be stonden, voelt de oppositie zich - ongeacht de inhoud - voorgelogen. Lobby Zij voelt toch al niet voor de maat regel en vermoedt dat een lobby van Unilever en Shell de voor naamste argumentatie vormt. Want bewijzen dat de afschaffing gunstig is voor Nederland, kon Rutte eerder immers niet geven, erkende de premier. Wat stond daar dan over in memo's? En hoe geheim moesten die nou blijven? Want ze waren tijdens de formatie wel gezien door ministers Wiebes, Koolmees en Schouten, omdat ze medeonderhandelaar waren, maar Rutte claimt ze juist nooit onder ogen te hebben gekregen tijdens de formatie. Pas afgelopen vrijdag zou hij van het bestaan er van ge- Het is een patroon daf^ hij zaken met wist hoord hebben, toen er over werd bericht in de media. Het besluit om tot afschaffing over te gaan was vooral gebaseerd op het pleidooi van de WD, zeg gen de andere partijen. D66-leider Alexander Pechtold en Christen- Unie-voorman Gert-Jan Segers zeiden gisteren ook plots dat in de slotfase een 'briefing' of'presenta tie' werd gehouden door ambtena ren van Financiën. „Je hoort eens wat en het is moeilijk in te schat ten wat het oplevert", verdedigt Pechtold. „Dat geldt voor onder wijs net zo. Daar is 1,9 miljard heengegaan, terwijl je niet kan be wijzen wat dit allemaal oplevert." Toch weet ook Pechtold: de op positie zal erop blijven hameren dat er geen bewijs is voor het nut van het afschaffen van de divi dendbelasting. Op Koninginnedag 2004 stoof de Koninklijke familie in een open koets langs diner-café Soestdijk. Maar dat laat uitbater Jan Bas van Aalderen zich geen tweede keer gebeuren. Hij heeft oud-perso neelsleden opgetrommeld die tij dens hun studietijd met prins Maurits en prinses Marilène (de dochter van oud-minister van Buitenlandse Zaken Hans van den Broek) achter de bar werkten. Met z'n allen staan ze vrijdagochtend voor de deur van het café aan de Grote Kromme Elleboog om 'her inneringen aan die goeie oude tijd' op te halen'. Niet alleen Maurits en Marilène werkten als student in Soestdijk, ook prins Bernard junior tapte hier menig pilsje. In het Dagblad van het Noorden staat onder meer beschreven hoe de broers - tot on genoegen van hun oma, prinses Juliana - bij nacht en ontij in het café werkten. Wanneer de prinsen - beiden student economie - dienst had den, was altijd een tafeltje gereser veerd voor hun beveiligers die er incognito zaten. Tot acht uur 's avonds had elke prins één bevei liger, na achten waren het er twee per prins. Met hulp van collega's wisten de broers op sommige stap-avonden de beveiligers van zich af te schudden. Aan de muur van het café hangen nog altijd foto's uit die tijd. Voor het hoge bezoek vrijdag laat uitbater Van Aalderen zijn buitenbar afbreken, zodat er ge noeg ruimte is voor een borrel op de stoep. „Vanwege het veilig heidsbeleid blijft de Koninklijke familie waarschijnlijk buiten, maar iedereen die even binnen wil kijken is natuurlijk van harte wel kom," zegt hij tegen deze krant. Voor de gelegenheid brouwde brouwerij Martinus een biertje, dat vrijdag wordt aangeboden. Het draagt de naam 'Nuver' dat Gro nings is voor 'lief en aardig'. In de len van de provincie betekent dit ook 'zonderling, excentriek'. Van het oud-personeel zijn vrij dag onder anderen voormalig ei genaar Herman Ensing en chefkok Douglas van Vrijberghe de Coningh aanwezig. woensdag 25 april 2018 Ondanks alle ophef over de manier waarop het besluit tot stand is geko men, gaat de af schaffing van de di videndbelasting gewoon door. Premier Mark Rutte is niet van plan de maatregel in te trek ken. Dat benadrukte hij gisteren nadat PVV-leider Geert Wilders erom had gevraagd. Ook de voorlieden van de coalitie in de Tweede Kamer wil len er niet van af zien. De dividend belasting moet per 2019 worden ge schrapt en dat scheelt de fiscus 1,4 miljard euro aan in komsten. „Het is nog steeds een goede maatregel", zegt CDA-leider Sy- brand Buma. Dividendbelasting is een belasting die bedrijven die hier hun hoofdkantoor hebben, inhouden op geld dat ze uitke ren aan aandeelhou ders. Nederlandse aandeelhouders krij gen dit al gecom penseerd bij hun be lastingaangifte, waardoor de maat regel vooral buiten landse investeer ders ten goede komt. Het kabinet wil de maatregel koste wat kost doorvoeren om Nederland aantrek kelijk te houden als vestigingsland voor bedrijven. In het ver leden hebben zowel de Amerikaanse Kamer van Koop handel als de Ne derlandse multina tionals Shell en Uni- lever hier bij de poli tiek op aangedron gen. Eerder zei Rutte dat er geen bewijs is dat het afschaffen van de belasting banen oplevert. Maar vol gens hem kunnen we er niet op gok ken dat het wel goed komt nu vooral het Verenigd Ko ninkrijk met het oog op de brexit bezig is bedrijven te lokken. Zo heeft het land de vennootschapsbe lasting flink ver laagd. „Dan gokken we met honderddui zenden banen, dat gaat deze coalitie niet doen," zei Rutte eerder. Premier Mark Rutte ligt onder vuur vanwege de ambtelijke memo's over net afschaffen van de dividendbelasting, fotoanp - Lodewijk Asscher, PvdA V.l.n.r.: chefkok Douglas van Vrijberghe de Coningh, prins Maurits, prins Bernard en Marilène in diner-café Soestdijk. foto café soestdijk Diner-café Soestdijk in Gronin gen moet dé hit van Koningsdag worden. Achter de bar van deze kroeg vielen prins Maurits en prinses Marilène begin jaren 90 als een blok voor elkaar. Vrij dag keren ze terug naar de plek waar hun liefde opbloeide. Hanneke van Houwelingen Groningen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5