II Happen en trappen aan Duvelandse kant van Schouwen 7 NIEUW LIEDJE SPEELTROMMEL Twee keer per jaar wordt de trommel van één van de oudste nog klinkende carillons in Europa verstoken. En krijgt Zierikzee vanuit de Zuidhavenpoort weer nieuwe melodietjes over zich uitgestrooid. m: Kom mee naar buiten al lemaal, dan zoeken wij de wielewaal. En horen wij die muzikant, dan is zomer in 't land.' Krap dertig seconden duurt het riedeltje dat stadsbeiaardier Janno den Engelsman en Cor Groen van de gemeentelijke technische dienst op de speeltrommel van het carillon in de Zierikzeese stads poort hebben gezet. Zo'n ander half uur gepriegel was daar voor nodig. En dat was pas het eerste liedje. Met zijn van smeer besmeurde vingers ziet Den Engelsman er eerder uit als een doorgewinterde automonteur, dan als stadsbeiaar dier. Toch hoort dit ook bij zijn taak om de geschiedenis van Zie rikzee levend te houden. „Sterker nog", vertelt hij, „dit is het oude beiaardierswerk zoals mijn voor gangers dat door de eeuwen heen al deden. Wanneer je dat beseft, gaat je bloed toch wel een beetje sneller stromen." Twee keer per jaar -in april en oktober- klimt Den Engelsman met Groen naar boven om het ca rillon van een bescheiden nieuw repertoire te voorzien. Vier korte melodietjes zouden in principe op de trommel passen. Maar omdat deze uitvoering kan bewerken. Soms moet je gewoon wel eens een beetje smokkelen." Iedere pen die Den Engelsman in een gaatje van de speeltrommel steekt, be paalt het ritme en het verloop van de melodie. De pen haakt in het trekmechanisme, dat één verdie ping hoger is verbonden met de hamers van de klokken. Gecon centreerd telt hij de juiste posities uit, met een notenlat als richtlijn voor de juiste verticale rij gaatjes. Groen zwijgt -wat vrij bijzonder is voor de praatgrage techneut- en draait de pennen aan de binnen kant stevig vast. Den Engelsman: „Het allerergst is wanneer het melodietje bijna aan het eind is en er een verkeerde noot tussen blijkt te zitten. Dan moet je weer helemaal terugtellen tot dat ene moment en die pennen weer losdraaien." Groen haalt la chend z'n schouders op: „Ik roep dan altijd: buiten horen ze dat toch niet!" Het carillon hoort eigenlijk niet thuis in de Zuidhavenpoort. Oor spronkelijk deed het dienst in de toren van het stadhuis aan de Meelstraat. Toen dat carillon in 1927 werd vervangen voor een uit gebreidere versie van nieuw gego ten klokken, werden de veertien oude klokken op zolder als muse umstuk tentoongesteld. In 1964 Dan moetje weer helemaal terugtellen tot dat ene moment en die pennen weer losdraaien werd de constructie overgebracht naar de oude stadspoort en voor zien van een andere speeltrom mel. De twee grootste klokken worden alleen gebruikt om het hele en halve uur aan te geven. De nog werkende speeltrommel is vrij klein, vertelt Den Engelsman. „De trommel van de Dom in Utrecht is vier keer zo groot. Daar kan je in staan." Groen voldoende ruimte wil over houden om netjes op het hele en halve uur de tijdsaanduiding te la ten klinken, is de inbreng van de beiaardier beperkt tot twee liedjes. Naast de Wielewaal heeft hij voor dit zomerse seizoen gekozen voor de Pavana Hispanica. „Een popu lair dansliedje uit de zestiende eeuw, de tijd dat de klokken (1550- 1555) van dit carillon zijn gegoten." De beiaardier moet het doen met twaalf klokken, oftewel twaalf noten. „Dat betekent dat het altijd wel even zoeken is, om een liedje te vinden dat ik voor 'Happen en Trappen' is niet alleen een succesnummer voor deelne mers. Ook voor dorpshuisbeheer ders is het evenement bijzonder, weet mede-organisator Marlène van der Wekken (dorpshuis Zon nemaire). Dat blijkt wel uit het feit dat ook dorpshuizen die niet zijn aangesloten bij de Schouwen-Dui- velandse dorpshuizenkoepel mee doen, zoals Bruinisse en Ouwerk- erk. „We hebben allemaal hetzelfde doel: proberen de leefbaarheid in de dorpen te behouden." Leefbaarheid staat bij alle beheerders van dorpshuizen hoog in het vaandel Dit jaar is een route van zo'n 60 kilometer uitgezet die deelnemers langs zes verschillende dorpshui zen voert. Bij elk dorpshuis wordt een gang gepresenteerd. Zo fietsen mensen hun eigen maaltje (lunch én diner) bij elkaar. De deelne mende dorpshuizen dit jaar zijn Zonnemaire, Sirjansland, Brui nisse, Oosterland, Ouwerkerk, Noordgouwe en Dreischor. Na deze editie is heel het eiland aan de beurt geweest en hebben alle dorpshuizen kunnen meedoen. „Het was zomaar een idee: leuk om samen te werken en de dorpshui zen op de kaart te zetten. Dat is goed uitgepakt. Het is elke keer nog een verschrikkelijk leuke dag ge weest. Al moet je het wel een beetje van het mooie weer hebben." Voor wat mot, mist of wind draaien de 80 deelnemers hun hand niet om. „De laatste keer moesten ze best trappen, maar al dat gehap tussen door maakte veel goed." Opgeven tot 23 mei via Marlène: dorpshuiszon@zeelandnet.nl. woensdag 25 april 2018 Oud carillon klinkt weer als een klok Marcel Modde -Janno den Engelsman Elke pen die beiaardier Jarno den Engelsman in een gaatje van de speeltrommel steekt, bepaalt het ritme en het verloop van de melodie. FOTO'S ERNESTA VERBURG De speeltrommel is verbonden met het uurwerk van de Zuidha venpoort. Op de pedalen over Schouwen- Duivelandse polderwegen, met steeds wat lekkers tussendoor. Zaterdag 2 juni wordt voor de derde keer 'Lekker Trappen, Heerlijk Happen' gehouden. Dit jaar zijn de Duivelandse dorps huizen aan de beurt. Esme Soesman Zonnemaire De deelnemers van Happen en Trappen 2017. foto dirk jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 59