Reeën smikkelen pluktuin leeg Vogeleilanden krijgen opknapbeurt 6 Regelaars voor verkeer gezocht bij evenementen Stuk voor stuk plekken waar ver schillende kustbroedvogels het heerlijk vinden om een nestje te bouwen. Onder meer omdat het aan oeververdediging, in de vorm van stenen, ontbreekt. Daarin hui zen graag roofdieren als ratten en daar blijven de vogels liever ver weg van. Nadeel van dat gebrek aan 'structurele verdediging' is dat die kleine eilandjes langzaam verdwij nen, licht Camiel Beijersbergen van Staatsbosbeheer toe. Althans, als er niet af en toe -zo eens in de vijftien jaar- iets aan herstelwerk wordt ge daan. En dat gaat nu, naast een klein beetje uitbreiding, gebeuren. De eilandjes zijn ook heel belangrijk als restaurant voor trekvogels - Met 'gebiedseigen materiaal' zo als zand en kokkelschelpen worden de eilandjes iets vergroot of opge hoogd en opnieuw afgedekt. Hele maal naar de zin van kustbroedvo gels, die een voorkeur hebben voor karig en kaal. Vogelgekrioel De eilandjes zijn niet toegankelijk voor mensen maar het vogelgekri oel is wel goed vanaf de randen be- leefbaar. Of, in het geval van Mar kenje waar de grote stern zich nogal happy voelt, vanaf de dijk. „Geef je één mens toegang dan hoeft de tweede al niet meer te komen", ver woordt Beijersbergen de kwets baarheid van deze vogelparadijsjes in het Grevelingenmeer. Daarom is het ook een heel ge- puzzel om het werk aan de eiland jes goed te plannen. Die klus kan uiteraard pas na het broedseizoen worden opgepakt. „Maar ook bui ten het broedseizoen probeer je de dieren daar zo weinig mogelijk te storen. De eilandjes zijn niet alleen van belang voor kustbroedvogels, maar ook als restaurant voor trek vogels." Het plan is daarom om direct na de zomer aan de slag te gaan, als de vogels die kilometers lange tochten gaan maken nog een beetje vet op de botten hebben. Hoe dan ook: vóór het nieuwe broedseizoen be gint, moeten de eilandjes er weer puntgaaf bij liggen Recreatie. Markenje, Kleine Stampersplaat en de eilandjes ten oosten van de Kab- belaarsbank zijn vogelplaatsen te midden van veel recreatieve en commerciële activiteiten. Dat gaat daar in de Grevelingen best goed samen, weet Beijersber gen. Maar het is wel belangrijk om de natuur die er is in stand te hou den. Uiteindelijk is het juist ook de natuur waar recreanten van genie ten. „Recreatie en natuur zijn met elkaar verbonden." BURGH-HAAMSTEDE Goed en slecht nieuws voor Schouwse bloemenliefhebbers. Zij kunnen niet langer terecht in de nieuwe pluktuin in Burgh-Haamstede. In Noordgouwe is echter een ver vangende locatie gevonden. Reeën hebben zich tegoed ge daan aan de tulpen in de pluktuin naast minicamping en landwinkel De Fruitgaard in Burgh-Haam- stede. Daardoor zit bloemen pluk ken op die locatie er niet meer in. Initiatiefnemer Loran Steketee uit Yerseke heeft een alternatief ge vonden elders op het eiland. Op een veld bij wolwinkel Mo More in Noordgouwe zijn de afge lopen dagen bollen geplant. Het duurt nog wel even voor de zo- merbloeiers volgroeid zijn: pas over een week of zes kunnen mensen de eerste bosjes bloemen plukken. De pluktuin op Schouwen is één van de zes La Fleur pluktui- nen in Zeeland en omstreken. Ste ketee begon vorig jaar in Yerseke en breidde dit jaar uit naar Melis- kerke, Serooskerke (W), Ouddorp, Hoogerheide en Burgh-Haam stede. Alle locaties zijn onbe mand, wat inhoudt dat Steketee een beroep doet op de eerlijkheid van zijn bezoekers om netjes af te rekenen. ZIERIKZEE Om dit toeristensei zoen goed te laten verlopen, zijn meer verkeersregelaars nodig. De club vrijwilligers kan nog vier mannen of vrouwen gebruiken die een keer of zes, zeven het verkeer willen regelen bij evenementen in Zierikzee. Daar krijgen ze geen geld voor, maar wel een lunchpakketje en soms een speldje of een bos bloe men. Iedereen mag zich aanmel den, zolang er maar sprake is van enig verkeersinzicht. Belangstellenden kunnen zich melden bij fan van de Rijt, te berei ken via het telefoonnummer 06- 40063215. IN DE REGIO Kijken bij schietclub Demonstratie ringrijden Expositie merklappen MIJN DORP, MIJN STAD woensdag 25 april 2018 SD Meer stekjes voor visdief je en stern Staatsbosbeheer knapt na de zomer een paar eilandjes in de Grevelingen op die in de smaak vallen bij onder meer visdieven, kluten en de grote stern. Het gaat om de Kleine Stampers plaat, een paar plukjes eiland aan de oostkant van de Kabbe- laarsbank en Markenje, dat aan de noordkant van het Grevelin- genmeer ligt. Esme Soesman Brouwershaven -Camiel Beijersbergen Visdiefjes broeden het liefst op een eiland, fotogettyimages NIEUWERKERK Schietvereniging Schouwen-Duive- land houdt op woensdag 2 mei een inloopavond. Op deze avond krij gen de aanwezigen een impressie van wat er op een schietvereniging al lemaal te doen is. De avond vindt plaats in Nieuwer- kerk en begint om 19.30 uur. Mensen die langs willen komen, moe ten zich vooraf mel den via de website: schietvereniging- schouwenduive- land.nl. THOLEN De Zeeuwse Ringrij- ders Vereniging or ganiseert een de monstratiedag op vrijdag 27 april in Tholen. De deelnemers de monstreren het ring rijden gekleed in Zeeuwse kleder dracht. Daarnaast worden een aantal Zeeuwse kappen opgemaakt, babbe laars gebakken, ge schilderd en op am bachtelijke wijze potten gebakken. Het feestelijke eve nement rondom de ringrijderij duurt van 10.00 tot 17.00 uur en vindt plaats op de Markt in Tholen. GOES In Historisch Mu seum de Bevelan- den in Goes is van 28 april tot 28 ok tober een expositie van merklappen te zien. De merklap pen zijn gemaakt door de Lapzussen uit Kontich in Bel gië. Het museum is op maandag tot en met vrijdag van 11.00 tot 17.00 uur geopend en op za terdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. ZONNEMAIRE Alvast in de stemming komen voor Konings dag? Dat kan tijdens de Nacht van Oranje, in Zonnemaire op 26 april. Waar volgens traditie de Oranjeband Zonnemaire het dak van de tent afspeelt. Met een dertienkoppige -in pas sende outfits gestoken- band. En met een setlist die als altijd volledig 'Oranjeband proof' is. Oftewel: meezingers voor ie dereen. Er wordt om 19.00 uur afgetrapt met een kinderdisco. Daarna treedt om 20.00 uur Strezz op, gevolgd door de eigen Oranjeband. In de feesttent bij het sportveld. FOTO MARIEKE MANDEMAKER BROUWERSHAVEN De Kunstcadeau winkel, 11.00-17.00 uur: Expositie Glas van Angela ter Braak; Tonnenmagazijn, 20.00 uur: Boogschieten heren Sint Jan BRUINISSE Ichtus aan het Kerkplein, 09.45- 11.30 uur: Koffie inloop BURGH- HAAMSTEDE Beatrixweide, 12.00-17.00 uur: Hutten bouwen en overnachten; Dorpshuis, 09.30-12.00 uur: Bridge Vrouwen van Nu DREISCHOR Museum Goemans- zorg, 11.00-17.00 uur: Museum open ELLEMEET Dorpshuis, 09.50 uur: 55 plus Yogales door Lena Span, 13.00-17.00 uur: Biljartvereniging Touché; 19.30 uur: Yogales door Ingrid Geers NOORDGOUWE Dorpshuis, 18.30uur: Repetitie Muziekvereniging Con Amore; 20.00 uur Badmintonavond OOSTERLAND Dorpshuis de Oosterhof, 13.30 uur: Koersbal RENESSE Blikmuseum de Blikvanger, 14.00- 17.00 uur: Expositie Speelgoed uit Grootmoeders tijd; Centrum, 08.00- 14.00 uur: Seizoen- smarkt; Dorpshuis, 09.00-10.00 uur: Yoga Steffine, 19.30-20.45 uur: Yoga Jacqueline Binnendijk SEROOSKERKE Dorpshuis, 13.00- 16.30 uur: Biljarten SIRJANSLAND Dorpshuis, 10.15 uur: Yoga ZIERIKZEE FiZi, 14.30 uur: Bob de Bouwer, 20.00 uur: Bankier van het Verzet; Jongerencentrum 4SD, 10.00-11.30 uur: Koffie-inloop voor mannen ZONNEMAIRE Dorpshuis, 14.00- 16.30 uur: Inloop Breek de Week. ORANJEBAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 58