II 12 ZE INTERVIEW CEES VAN LIERE Ziekte dwong Cees van Liere om tien voorzitterschappen neer te leggen, onder meer van Grenspark De Zoom-Kalmthoutse Heide. Maar de oud-burgemeester van Putte en Sluis komt weer onder de mensen. Een grens is maar een litteken in het land rerai De allerhartelijk ste begroeting door personeel van de Volksab dij in Ossen- drecht, toe gangspoort tot het Grenspark, bewijst dat deze kop koffie voor een geliefd iemand is. „Meneer Van Liere, wat leuk. Hoe gaat het nu met u?" „Weer de goede kant op", lacht Cees van Liere (70) breeduit. „Maar ik heb heel veel pijn gehad." Medio 2017 legde hij tien voorzit terschappen neer na een ronduit slechte diagnose: kwaadaardige cellen, prostaatoperatie nodig. „Mijn leven lang ben ik blijmoe dig geweest. Maar vorig jaar moest ik van 'elke dag is een feestdag' toch overschakelen op 'luctor et emergo'", verwijst hij naar de lijf spreukvan zijn Zeeuwse geboor tegrond. Van Liere worstelde, maar kwam boven. „Ik had geen nabe handeling nodig. Na een halfjaar uit de roulatie, blijf ik nu niet ach ter de geraniums. Pas stond ik nog in het Stan Huygens Journaal. Een teken dat ik weer onder de men sen kom." Vroeger figureerde Van Liere wel vaker in de societyrubriek van De Telegraaf, door zijn connecties in velerlei kringen. „Ik ben nou eenmaal een netwerker." Vorige week dook hij op bij het afscheid van wethouder Martin Groffen in Hoogerheide en opende Panorama Noord-Beveland. In zijn carrière bekleedde hij zo'n honderd voorzittersposten. „Dan hoorde ik op een terrasje: 'Hé, voorzitter'. Maar dacht ik soms: ja, maar van welke club ken ik u ook alweer?" In 2011 beëdigde staatssecretaris Henk Bleker hem als voorzitter van Grenspark De Zoom-Kalmt- houtse Heide. „Dat groeide van 4.000 naar 6.000 hectare en kreeg bij de Benelux de status van grens overschrijdend natuurgebied." Met 850 kleine en 20 grote grondeigenaren, vier gemeentes (Woensdrecht, Kalmthout, Sta broek, Essen) en diverse Vlaamse en Nederlandse natuurclubs is het wel een heidens karwei om 'alle kikkers in de kruiwagen te hou den'. „Een grens is maar een litteken in het landschap. De verdroging in het park trekt zich daar niks van aan, een grote natuurbrand als in 2011 ook niet. Structuren en cultu ren verschillen zeer, maar je moet wel één plan hebben." Vlaanderen fronste de wenk brauwen, toen de Nederlandse overheid in crisis niet langer de helft van de kosten droeg. „Met PASPOORT Brabantse en Europese subsidies, plus gemeentelijke steun vingen we dat op." En bloeide de creativiteit. „Zo serveert de horeca nu een natuur- burger. Een Nederlandse bakker levert de broodjes, een Vlaamse slager vlees van de dieren in het park. Elke burger levert ons twee euro op." Ook worden er jaarlijks 250 a 300 picknickkoffers op loca tie afgeleverd. Het park kent behalve de Volks abdij nog drie poorten: Raven- hof/Moretusbos (Putte/Stabroek), Hemelrijk (Essen) en De Vroente (Kalmthout). „Door die entrees te koppelen aan thema's, hopen we bezoekers ook eens naar een an dere hoek te loodsen." Van Liere wijkt zelf vlot van pa den af. „Ik ben protestants opge voed. In katholiek Putte hadden ze nog nooit zo'n burgemeester ge had, toen ik daar in 1991 begon. Maar ik ben heel ruimdenkend en had gauw een klik. Of er nou ie mand van 10 of 95 overleed, ik was bij elke avondwake." Wel sprak hij a 1'improviste vol gens de structuur van preken zoals dominees die opbouwen. „Eerst ellende, dan verlossing en dank baarheid." Als burgervader in Sluis han teerde hij dat ooit op de Dag van de Middenstand. „Toen ik erheen wilde rijden, bleek mijn fiets ge stolen. Een extra hoge, vanwege mijn 1,96 meter." Van Liere sprak voor de vuist weg van een triestige dag en loofde 450 euro beloning uit. „Dat kwam in vele kranten. Die fiets heb ik nooit teruggezien, maar tien jaar later werd ik in Gent nog herkend door een madam meke: „U bent de burgemeester van die velo..." Als verbinder overbrugt hij graag verschillen tussen Braban ders, Zeeuwen en Belgen. In Zee land word je niet in een plaats maar op een eiland geboren, ze hebben onderling weinig met el kaar. Ik heb in noord, midden en zuid gewerkt. Alleen niet in Nieuw-Zeeland, haha." Via Putte en Sluis ontmoette hij veel Belgen. „Bourgondiërs hè, ik voel er veel sympathie voor. In Ne derland lunch je van twaalf tot één, in België is dat een compleet maal. En een Vlaamse begrafenis wordt vaak een feest. Maar begin je er als Nederlander een bedrijf, dan hebben ze toch liever een Vlaamse zaakvoerder." Als bij de Volksabdij een zaal cursisten leegloopt, wordt hij weer herkend. „Meneer Van Liere, ik ken u uit Aardenburg. Weet u nog, die carnavalshit van Johnny Hoes: Waar is de fiets van de Reus van Sluis? Dat singeltje heb ik nog." Van Liere lacht. „Ziet u? Ik ben zelden incognito." woensdag 25 april 2018 i M Oud-burgemeester Cees van Liere: „Mijn hele leven ben ik blijmoedig geweest, maar vorig jaar moest ik toch over- schakelen naar luctor et Ik ben zelden incognito Peter de Brie - Cees van Liere Naam: Cees van Liere; Geboren: op 11 januari 1948 in Bruinisse (nu ook zijn woonplaats); Opleiding: Prof. Zeeman Ly ceum in Zierikzee, diverse managementcursussen; 1986-1991: wethouder en lo coburgemeester in Bruinisse; 1991-1995: burgemeester van Putte; 1995-2001: burgemeester van Sluis-Aardenburg; 2001-2008: burgemeester van Noord-Beveland; 2007: Ridder in de Orde van Oranje-Nassau; 2010 en 2014: (in)formateur voor gemeente Woensdrecht; 2011-2017: voorzitter Grens park De Zoom-Kalmthoutse Heide.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 44