BUITEN Romeinse handtekening 9 Ten westen van Middelburgenten zuiden van Grijpskerke ligt de buurtschap Hoogelande, vooral bekend vanwege de historische kapel. Hoogelande Moeder met lam de we.. rommenhoeke Af M Hoogelande De wandeling begint in een ander gehucht, Krommenhoeke. Er staat een doorzichtig bord met een oude tekening van deze plek. Ik ga zo voor het bord staan dat de gevels van de huizen in de tekening samenvallen met de hui dige huizen. Het geeft een mooie schets van vroeger. Na een vriendelijk miauw van een zwarte kater vanaf de naastgelegen minicamping De Buck begint de tocht. Ik snap wel waarom ze het hier Krommenhoeke noemen, want recht W Middelburg ligt op een steenworp afstand, maar hier is het compleet stil loopt deze weg allerminst. Een bordje langs de kant van de weg 'ver telt' dat hier vroeger een kerk stond: een Rooms-Katholieke Parochie. Deze is honderden jaren geleden ver nietigd. Ik sla links af naar Krabben- eiland, kom langs een kookboerderij en 'alweer' een camping. Een groepje fietsers is gestopt om een ooievaars nest op de foto vast te leggen. Lang zaam sluipen we door de modder van een landbouwterrein dichterbij. Al les voor de mooie foto. 'Ja, hij be weegt!', fluistert mijn medesluiper in Belgisch accent. Ik zie niks bewegen, maak snel een foto en loop met vieze schoenen terug. Verder over de Steenheulweg. Een pessimist zou kunnen zeggen, wat is hier nou te zien? Alleen een paar boerderijen en in de verte een kapel. Maar de rust valt op. Het centrum van Middelburg ligt op steenworp af stand, maar hier is het compleet stil. In de verte is de Lange Jan mooi zichtbaar. In deze stilte krijgen ge dachten de vrije loop. Op de heenreis hoorde ik Blof op de radio en terwijl ik afsla naar de Meinersweg zit het Blof-liedje in mijn hoofd. De tekst heb ik inmiddels subtiel veranderd in 'ben zo blij dat je hier bent, in Hoog elande'. Verder laat ik de tekst voor wat het is en neurie ik verder, want hier is geen strand, laat staan een strandhuis. Laagland Hoogelande is een grotendeels ver dwenen dorp, dat aangeduid wordt met een wit plaatsnaambord. Net als Krommenhoeke trouwens. Het zijn geen dorpen, er is geen bebouwde kom, maar dit worden buurtschap pen genoemd. Al doet de naam an ders vermoeden, Hoogelande ligt op één van de laagste delen van Walche ren. Ik loop hier letterlijk op laagland. Naast een wei vol schapen en lam metjes komt daar de Kapel van Sint Maarten tevoorschijn. De witte hekken staan open en ik loop de 'achtertuin' van de kapel in. De kerk werd verwoest tijdens de Tachtigjarige Oorlog. Niet alles ver dween. Een ruïne bleef overeind en die werd in de vorige eeuw her bouwd tot een heuse kapel. Sinds 2 september 1965 worden hier allerlei evenementen, zoals bruiloften, geor ganiseerd. Ik snap wel waarom ie mand hier wil trouwen, want de combinatie van nostalgie en een fraai landschap komen hier samen. UIT DE ZEEUWSE KLEI Handtekeningen bestonden al in de Romeinse tijd en worden bij archeologische opgravingen af ten toe gevonden in de vorm van inscripties. Zoals op een olijfolieamfoor uit de Ro meinse provincie Baetica (Zuid- Spanje) die gevonden is in Aar denburg, ten zuiden van de Burchtstraat. Amforen zijn grote aardewerken transportcontainers. Het exemplaar in Aardenburg is daar terechtgekomen in de tweede helft van de tweede eeuw of in de derde eeuw. Op de amfoor, waar van enkel een fragment bewaard is gebleven, staat een zogenaamde 'ante cocturam'-graffito, oftewel een inscriptie die vóór het bakken in de klei is ingekrast. De inscrip tie is ongeveer 11 centimeter breed en 6,5 centimeter hoog. Aan het 'format' van de graffito kunnen we zien dat het gaat om een handte kening. De naam is geschreven in cursief Latijn en is daardoor moei lijk te ontcijferen. Sommige letters staan dan ook open voor meerdere interpretaties. Zoals SOPIINIUS (Sopenius), SOTIINUIS (Sotenius) ofSOMINIUS (Sominius). Beide S'en aan het begin en het eind van de naam worden hierbij als een kader gebruikt. Dit is voor dit soort inscripties normaal. Wie was deze persoon? Het feit dat hij kon schrijven zegt al veel. Weinig mensen konden schrijven in de Romeinse tijd en waren dus erg kostbaar voor een dergelijk pottenbakkersbedrijf. Vaak waren dit soort mensen als slaaf gekocht. Daardoor zien we op dit type Spaanse amforen geregeld Griekse namen voorbijkomen. Niet vreemd, omdat de Grieken bekend stonden om hun geletterdheid. Sopenius lijkt eerder een gelatini seerde naam te zijn. Wellicht gaat het dan toch om iemand met een Spaanse achtergrond. Zijn werk zal voornamelijk administratief geweest zijn. Hij was dus niet de pottenbakker, maar eerder een soort opzichter. -1TS woensdag 25 april 2018 GO vaarsnest. Kg' il'iw Hogelandseweg Krommenhoeke S. TV «ES S/zJ Kapel van Hoogelande. Laagland in Hoogelande Hans Puik Een wekelijkse wandeling door Zeeland. Vandaag: Krommenhoeke en Hoogelande Tweewekelijkse rubriek over ar cheologische vondsten in Zee land door Stichting Cultureel Erf goed Zeeland (SCEZ) Joost van den Berg f j v ï'W Handtekening op een amfoor. FOTO BEELDBANK SCEZ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41