'Ik hoop wat trucjes te leren' 'Ik vind het fijn om alles te herhalen' Onderzoek natuur dijkversterking Huisbrand in Zierikzee 3 Naam: Veerle Slot (16) Woonplaats: 's-Gravenpolder School: Ostrea Lyceum in Goes, havo 5 Naam: Imke Gabriels (18) Woonplaats: Kloetinge School: Ostrea Lyceum in Goes, havo 5 „Ik ben niet zo goed in Engels: ik sta nu een zes, dus ik heb niks over. Vooral de leesteksten vind ik moeilijk. Ik twijfel vaak over de ant woorden en word vaak op het verkeerde been gezet door de antwoordmogelijkheden. Ik hoop tijdens de training wat trucjes te leren. Ik volg ook een training in aardrijkskunde: de geografische onderdelen snap ik wel, maar de economische kant vind ik lastig. Het liefst had ik in nog meer vakken een training gevolgd, maar dat kon niet. Ik vind de eindexamens heel erg spannend. Het geeft me veel stress dat ik op één moment móet presteren. De exa mentrainingen geven me meer zelfvertrou wen: nu weet ik zeker dat ik er alles aan gedaan lemaal ondergedompeld in de stof. Het is goed dat ze les krijgen van een andere docent. Dat geeft som mige leerlingen echt een boost." Een examentraining helpt ook om de stof in het hoofd te houden. Tussen de laatste lesdag en de eind examens zitten dit jaar drie weken. De vier middelbare scholen op Zeeuws-Vlaanderen bieden in Ter- neuzen trainingen aan in natuur kunde, scheikunde, wiskunde, En gels, Nederlands en biologie. „Zo'n training is bedoeld om de puntjes op de i te zetten", zegt Peter Boone, afdelingsleider van het Zeldenrust- Steelant College in Terneuzen. „Het geeft het gevoel dat je er alles aan gedaan hebt. Een puber blijft vaak tot elf uur in zijn bed liggen. Hij of zij vindt het lastig om drie weken lang zelf de discipline op te brengen om te leren. De training is een stok achter de deur. Nu moeten Zo'n training is bedoeld om de puntjes op dei te zetten ze om half negen op school zijn, sa men met lotgenoten." Ouders betalen 75 tot 275 euro voor een training, afhankelijk van de aanbieder, de tijdsduur en het vak. „Voor ouders die het niet kun nen betalen, is dat een drempel", erkent Bomert. „Maar voor leerlin gen die baat kunnen hebben bij de cursus, en thuis in een lastige situ atie zitten, bieden we de cursus gratis aan." De Zeeuws-Vlaamse scholen bieden de examentrainin gen aan voor een tientje per dag. „We kunnen het goedkoop hou den, omdat we subsidie krijgen", legt Boone uit. „Ik volg examentrainingen in wiskunde, Duits en Ne derlands. Voor wiskunde sta ik een 6,2 en voor Duits en Nederlands een 6,5. Ik moet dus een voldoende ha len bij het centraal schriftelijk examen. Natuurlijk kan ik ook thuis leren, maar dat vind ik moeilijker. Ik kan dan geen vragen stellen en er zijn geen mensen om me te helpen. Bij wiskunde vind ik de examenvragen moeilijk: ik snap niet altijd wat ze van me willen. Nu begrijp ik het beter. Ik vind het ook fijn om alles nog een keer te herhalen. Veel stof zakt best wel snel weg. Je weet niet goed wat je moet verwachten van het eindexamen. Door die training weet ik zeker dat ik het kan. Dat geeft een geruster gevoel." fotomarcelledavidse 95 ymr. Het gedeelte van de dijk tussen de Willem Annapolder en de sluizen bij Hansweert voldoet niet aan de nieuwste veiligheidseisen, die be gin vorig jaar van kracht zijn ge worden. Dat betekent dat een ver sterking noodzakelijk is, een in grijpend proces dat enkele jaren in beslag neemt. Momenteel verkent waterschap Scheldestromen hoe de verster king van de 5,2 kilometer lange dijk het beste kan worden aange pakt. De uitvoering van het pro ject, dat tientallen miljoenen kost, is voorzien tussen 2020 en 2022. Uiterlijk in 2023 moet het dijkvak voldoen aan de normen. Voordat het waterschap Vanaf volgende week worden de vleermuizen in kaart gebracht de dijk mag versterken, is het wettelijk verplicht om de aanwe zige natuurwaarden te inventari seren. BTL, een gespecialiseerd onderzoeksbureau, is daar deze week mee begonnen. De onderzoekers leggen vast wat in de huidige situatie aan vo gels, planten, vleermuizen, zoog dieren, vissen en amfibieën op en rond de dijk is te vinden. Deze week zijn ze bezig met het inven tariseren van huismussen. Volgende week worden ook de vleermuizen in kaart gebracht. De medewerkers van BTL gaan dan in het gebied op pad met een vleermuisdetector, een kastje ter grootte van een mobiele telefoon. Dat gebeurt zowel in de ochtend als in de avondschemer. De on derzoekers zijn herkenbaar aan oranje hesjes. Het natuuronderzoek loopt van april tot september. De resultaten worden gepubliceerd op de pro jectpagina van het waterschap: scheldestromen.nl/hansweert. ZIERIKZEE De brandweer is gis terochtend uitgerukt voor een woningbrand aan de Stapelshof weg in Zierikzee. Er kwam veel rook vrij uit een muur van de woning. De brand weer moest sloopwerkzaamhe den verrichten om achter de muur te komen. De brand woedde in een spouwmuur van de woning. De politie deed onderzoek. Er vielen voor zover bekend geen gewonden. Van Ï5?® met deze bon voor woensdag 25 april 2018 heb." FOTO MARCELLE DAVIDSE - Peter Boone, afdelingsleider Zeldenrust-Steelant College f-v» z#r 1 De natuur op en rond de dijk bij Hansweert wordt de komende maanden in kaart gebracht. Dat gebeurt met het oog op de ko mende versterking van de dijk. Rolf Bosboom Hansweert O.a. verkrijgbaar bij: AKO, Albert Heijn, Blz., Bruna, Cigo, Jumbo, Libris, Plantage, PLUS, Primera, The Read Shop, Vivant. Vind een winkel bij u in de buurt via pzc.nl/giro2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35