Marjan Berk Van de Camp duikt in het nachtleven van truckers 15 Politicus wil beter beveiligde parkeerplaatsen De mannen zijn na de bevruchting uitgespeeld, die doen dan niet meer mee BOOS GOOGLE STREET VIEW Het heerlijke weer van de voorbije da gen heeft de tuin doen exploderen! De roze prunus pro duceerde een bruidsboeket voor een reuzin, de blauwe druifjes hebben zich voor het derde jaar voortgeplant, de beschermde kievitsbloem is teruggekeerd in mijn tuin, met één klein wit klokje. En de bijen zijn geteld! Daar wil ik meer van weten. Dus rep ik mij naar mijn buren: Jannie en Gerard Schoenmaker, gediplomeerde Kalenbergse moerasimkers, die al ruim dertig jaar met de bijen leven. „Ik ben een gecertificeerd be- stuivingsimker van gewassen als peren, pruimen, appels, frambo zen, bramen", legt Gerard uit. „Rond mijn zevende raakte ik geïnteresseerd in bijen. Na een verhuizing kregen we een buur man die bijen hield. Deze man had reuma en hij vertelde mij dat hij af en toe werd gestoken door een van zijn bijen en dat de reu ma daar gunstig op reageerde." Ik heb er veel gevoel bij. Het is toch iets moois als je kijkt naar de hiërachie in zo'n bijenkast. Me vrouw de bijenkoningin heerst op demagogische manier over haar volk, de dames-werkbijen. De mannen zijn na het bevruch ten uitgespeeld, die doen dan niet meer mee. „Hoe is nu de stand van zaken bij de bijen?" vraag ik Gerard. „Met de honingbij gaat het re delijk. Maar over het geheel heb ben ze het nog steeds niet mak kelijk. Dat geldt zeker voor de kleine bijtjes die alleen opereren. Vroeger waren er veel meer bloe menvelden. En de diversiteit aan bloemen was veel groter. Maar door het vroege maaien zijn die vele soorten bloemen al vroeg verdwenen uit het veld." Onze imker heeft een tip voor de betrokken liefhebber: „Maak in de tuin of in een bak op het bal kon kleine veldjes met veel soor- ten bloemen. Of maak een klein bijenhotelletje voor de solitaire bijtjes. Tussen de stoeptegels zie je vaak kleine hoopjes zand. De zzp'ers onder de bijen leggen een paar eitjes op zo'n plek en bedek ken die met een beetje grond. Daarna leggen ze weer wat ei eren, en bedekken die ook met zand. Je ziet die kleine hoopjes zand overal wel liggen, maar ze zijn natuurlijk ook heel kwets baar." bloemen waar de bijen graag hun nectar zoeken. Ik noem hier een paar bloemensoorten, zoals de vlinderstruik (Buddleja). Hij staat bij mij aan de slootkant en kan behoorlijk hoog worden. Ruikt heerlijk en de vlinders en bijen zijn er dol op. Ook lavendel (Lavandula angustifolia) is fan tastisch, het is een sterke struik, een feest voor vlinders en bijen die leven van stuifmeel en nectar. Zorg daarom voor bloeiende planten vanaf het vroege voorjaar tot de late herfst. Vrolijk gezoem is uw beloning. En niet te verge ten: de den! De den? Buurman Gerard legt uit: „Dat weten veel mensen niet, maar die levert extra florale nec- tariën. De den behoort tot de lie- velings-honingleveranciers van bijen en vlinders." Voor meer bijenplanten, kijk op de site tuinadvies.nl. y „Of ik lekker geslapen heb? Uitste kend, dank je!" CDA-Europarle- mentariër Wim van de Camp klinkt monter na zijn eerste nacht ooit in een truckcabine. De actie past in zijn strijd om voor honderdduizenden vrachtwa genchauffeurs over heel Europa be veiligde en afgesloten parkeerplaat sen in te richten met goede sani taire voorzieningen en restauratie op loopafstand. De restauratie is in het geval van de CDA'er een frietje stoofvlees met een klein flesje rood, ofwel de typisch lokale kost, want de luxe parkeerplaats van zijn keuze ligt bij Kalken, aan de E17 vlakbij Gent. „Ik wil hier niks mee bewijzen, ik wil het gewoon eens meemaken", al dus Van de Camp vanachter zijn bord. Zijn plannen om truckers die on derweg zijn in de weekeinden weer in hun cabine te laten slapen, maar dan wel op luxe parkings, stuiten op groot verzet bij de vakbeweging. Die vindt de Franse en Duitse over heid aan haar zijde. Sinds begin dit jaar deelt Nederland hoge boetes uit voor het wildparkeren. „Wat de vakbeweging dan wel wil, is me niet helemaal duidelijk. Truckers kunnen niet altijd naar huis, ze in een hotel stoppen wordt veel te duur en bovendien is er vaak een verzekeringsprobleem met de vrachtwagen of vracht. Kijk, super sociaal is alle truckers in een hotel stoppen, maar hoe betaal je dat? En super-asociaal is wat ik kort gele den langs de A4 bij Peulwijk-West (tussen Den Haag en Rotterdam - red.) weer zag: twintig truckers op een parking zonder voorzieningen; ze moeten poepen in de bosjes en kunnen zich nergens wassen. Niks regelen is een uitnodiging om de il legaliteit in te duiken. Dan is mijn plan voor afgesloten, goed geoutil leerde parkeerplaatsen een mooie tussenoplossing." Dubbele omheining Kalken is in de ogen van Van de Camp een voorbeeldparkeerplaats. Een dubbele omheining met nog een waterpartij ertussen houdt kwaadwillenden - dieven of illega len op zoek naar een gratis enkeltje Verenigd Koninkrijk - op afstand. Bij de trucks kom je enkel door een stalen draaipoort, te openen met een streepjescode. Van de Camp trekt aandacht met zijn stunt. Een Engelstalige video- ploeg loopt mee naar de splinter nieuwe Scania die voor de CDA'er klaarstaat. Misschien helpt het filmpje Van de Camp aan nieuwe medestanders die hem van een meerderheid in het parlement moeten verzekeren. woensdag 25 april 2018 GO hote Gerard geeft mij een lijst met r ZA - ---^rC^NV-: V. - V>> I De wit-groene auto van Google Street View met grote camera op het dak trekt meestal nieuwsgierige blikken, maar bewoners in de Dahliastraat in Winterswijk moesten er niets van hebben. Links is te zien hoe een man zijn slipper naar de auto gooit. En even verderop staat een mevrouw met vermoedelijk een wc- rol in de aanslag. De boze bewoners zijn een hit. De foto van de vrouw is inmiddels meer dan 87.000 keer beke ken. De man, op een ander moment gekiekt maar aan elkaar geplakt door Google, trok 316.000 views. De beelden werden twee jaar geleden gemaakt. Buurtbewoners betreuren dat een negatief beeld van de straat is ont staan. „Het zijn over het algemeen vriendelijke mensen die niemand kwaad doen", zegt een buurtbewoner. „Maar je moet hen niet onge vraagd filmen. Ze zijn zeer gehecht aan hun privacy." CDA-Europarlementariër Wim van de Camp strijdt voor bevei ligde parkeerplaatsen voor trucks. Dus dook hij een nachtje de cabine in om het nachtleven van de trucker te ervaren. Frans Boogaard Gent Europarlementariër Wim van de Camp ontwaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15