II 12 Bassem Youssef was dé komiek van het Midden- Oosten, totdat de Egyptische regering hem verjoeg. Een gesprek over dictators, moslims en humor. jullie bed en een hopeloos geval. Sorry dat ik het moet zeggen: jullie zijn extreem hypocriet als je ons de les leest over democratie. Hoe be langrijk dat is en zo. Maar uiteindelijk verkopen jullie je wapens wel aan diezelfde Sisi." „Ik maak geen grappen over de islam. Wel over de politiek van islamitische dictators. Dus word ik prompt ver ketterd als ongelovige en islamhater. Het is hetzelfde als bij diehard Trump-aanhangers. Als je kritisch bent over Trump, val je dus Amerika aan. Als ik de politiek van de Moslim broeders belachelijk maak, zeggen ze dat ik de islam beledig. Ze lachen stiekem best wel, weet ik, want ik ben erg grappig. Op dit moment is er in Amerika een erg succesvolle musical, The Book ofMormon. Daarin wordt de draak gestoken met het mormoonse geloof en ook het chris tendom krijgt ervanlangs. Ik zou graag zo'n stuk zien over de islam. En dat de zaal vol moslims zit die lol hebben om de grappen. Als je zo zeker bent van je geloof, dan kun je er ook om lachen." „Wij zijn zover nog niet. Jullie in Europa durven grappen te maken over het christelijke geloof. Maar een paar eeuwen geleden deden jullie dat nog niet, toen het christendom aan de macht was. Je keek wel uit, want dan kwam je op de brandstapel. Wij moslims zitten nog in die strijd. We zijn nog bezig met basale zaken voor dat we mensen die de macht hebben daarop durven aanspreken. Want dat is nu nog steeds erg gevaarlijk. Men sen betalen daarvoor met hun leven." senrechten. Het is gebaseerd op angst. Als je die angst wegneemt, blijft er niets over. Dictators eisen discipline, ze zijn niet gewend aan vragen. Zo werkt dat namelijk het leger en dat is hun mentaliteit. Ze beschouwen de burgers als hun sol daten, ze moeten gehoorzamen." Hij heeft hem ge zien, die sketch die Egypte kortston dig boos maakte op ons land. In Zondag met Lubach stak komiek Arjen Lubach een paar weken geleden de draak met de zogenaamd democra tische verkiezingen in Egypte. Zelfs de enige overgebleven tegenkandi daat van de huidige president Sisi - de anderen zaten in de gevangenis, werden bedreigd of hadden zeer be grijpelijke redenen om toch maar niet mee te doen - had al vóór de verkiezingen aangekondigd dat hij op de president ging stemmen. Leuke grap van Lubach die eerder als zelf verklaarde farao onze koning op de korrel nam. Toch fijn dat zulke grapjes hier kunnen, denk je al pratend met Bassem Youssef (44). Veel mildere humor kwam de Egyptenaar te staan op een boete van omgerekend 10 mil joen dollar en doodsbedreigingen, voor hem en zijn medewerkers. De 'Lubach van het Midden-Oosten' vluchtte naar de Verenigde Staten waar hij al was omarmd door zijn - en Lubachs - grote voorbeeld, Jon Stewart. Youssef werkt inmiddels aan een carrière als cabaretier in Hollywood. Vandaag is hij een van de gastsprekers in Amsterdam op het jubileumevenement rond de 50ste verjaardag van Amnesty Inter national Nederland. „Erdogan is niet zo slecht als Sisi. Dat wil niet zeggen dat hij oké is, maar Sisi is veel erger. Als ik zeg dat de dictatuur in Noord-Korea erger is dan die in Egypte wil dat niet zeggen dat in Egypte alles oké is. Erdogan gebruikt een tirannieke meerder heid. Nou ja, het is niet eens een meerderheid; hij heeft maar 45 pro cent van de stemmen. Maar zo con troleert hij het Turkse parlement en de wetgeving. Dat jullie in Europa hem meer volgen dan Sisi is logisch. Erdogan is jullie buurman. Je hebt elke dag met hem te ma ken, je weet wat hij doet, waar hij voor staat. Turkije is Navo-lid en de poort naar Eu ropa voor vluchtelin gen. Erdo gan be speelt de Euro pese Unie met die troef kaart. Zo komt het al lemaal dicht bij voor de mensen in West-Europa. Sisi vinden jullie ver van Bassem Youssef is een fenomeen in de Arabische wereld. Uitzendingen van Al Bernameg (Hetprogramma) trokken meer dan 200 miljoen kijkers op tv en internet. Dat zijn satirische nieuwsshow het drie seizoenen volhield op de Egyptische televisie was een klein wonder. Minstens zo bijzonder is de achter grond van de man: Youssef is een ge renommeerd hartchirurg. In januari 2011 behandelde hij op het Tahrir- plein in Cairo spontaan gewonden, toen de Arabische Lente Egypte be reikte en dictator Hosni Mubarak werd afgezet. „Leuke grap", zegt Youssef over het werk van zijn vakgenoot Lubach. Zelf vindt hij het hila risch dat de enige tegenkandidaat van president Sisi derde werd in een verkiezing met slechts twee kandi daten. „Er waren drie keer meer ongeldige stemmen dan op die man." „Leiders in autoritaire staten baseren al hun macht op twee dingen: nep- respect en angst. Als je grappen over ze maakt, valt de angst weg. En het respect dat ze denken te hebben is meestal nep. Want het is niet geba seerd op hun prestaties of hun grote daden, of op hun respect voor men- Als je grappen maakt over een dictator, valt de angst weg woensdag 25 april 2018 GO Youssef arriveert in 2013 bij de rechtbank. Rechts: Egyptenaren kijken naar de wekelijkse tv-show van Youssef, 'de Arjen Lubach van het Midden-Oosten', fotosepaap 'Als je zeker bent van je geloof, kan j e erom lachen' U moest vluchten vanwege uw grappen. Humor en islam lijken moeilijk verenigbaar. Komt er ooit zo'n musical over de Koran? Bob van Huët Amsterdam In West-Europa zijn we bezorgder om de Turkse president Erdogan dan om Sisi. Hoe verhouden die twee zich tot elkaar? Waarom hebben dictators toch zo veel moeite met satire? - Bassem Youssef

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 12