10 VUURWAPENS EXPERT De knallen van de ene schietpartij zijn nog niet verstomd of elders in Zuid-Nederland worden trekkers overgehaald. Wapenexpert Jas van Driel ziet zwakke punten bij de bestrijding van vuurwapengeweld. De politie heeft geen geld en de wet deugt niet. In een woning aan de Amsterdamse straat in Best klonken gisternacht rond 01.00 uur schoten. Een conflict in de relationele sfeer. Gewonden vielen er niet, net als een dag eerder, toen een woonwagen in Eindhoven onder vuur werd genomen met een automatisch wapen. Het waren bepaald niet de eer ste schietpartijen in Zuidoost-Brabant dit jaar. Zijn er overal in de regio wa pens in omloop, waardoor ze mogelijk ook eerder worden gebruikt? Jas van Driel, wapenexpert, denkt niet dat Zuid-Nederland wordt over spoeld door wapens. „Wel heeft het zuiden een hoog percentage. Geen wonder. In negen van de tien gevallen hebben wapens te maken met drugs zaken, en die zijn er nogal wat. Plus: er zijn nogal wat woonwagenkampen en daar zitten van oudsher veel wapens." Lichte straf Van Driel is dé expert van Nederland. Hij adviseert, doceert en is regelmatig in rechtbanken te vinden om zijn ken nis over wapens te delen. Zijn voor naamste kritiekpunt: de wapenwet. Op het bezit van een wapen staat vaak een veel te lichte straf, vindt Van Driel. Boosheid klinkt door als hij uithaalt: „Die wet is een abominabel gedrocht, onleesbaar, een absolute ramp, totaal onwerkbaar, niet te beschrijven. Ge- De wapenwet is het gevolg van dertig jaar hobbyisme en paniekvoetbal volg van dertig jaar hobbyisme en pa niekvoetbal. De straffen lijken luk raak. Een zwaarder wapen kan een lichtere straf opleveren. Bezit van een pistool kost drie maanden. Elders zijn dat jaren. Definities staan er niet in, ik ben dagen per week kwijt om in zaken uit te leggen of iets een wapen is en zo ja, of het verboden is. Het creditcard mesje valt er volgens mij niet onder, maar de Bossche rechter legt wel een boete op. Die wet moet helemaal op de schop." Als deskundige zit hij met een pro bleem: er zijn nauwelijks gegevens over de exacte hoeveelheid wapens dat in omloop is. Wel kan hij er een gooi naar doen: 6o- tot 70.000 illegale wa pens. „Maar dat is dan alles, messen, boksbeugels, knuppels: alles wat on der de wapenwet valt en dat is heel wat." Het aantal vuurwapens? Daar gaat hij niks over zeggen ('Dat is echt nattevingerwerk'), ook niet of het nu vaker jongeren zijn die een Glock in de onderbroekenband steken. Wat zeker is: er zijn wapens genoeg om flink zorgen te baren. En het wor den er niet minder, vreest Van Driel. Hij wijst, zoals velen, naar de Oost bloklanden. Maar: België is nog steeds hét Europees centrum. „De geweren liggen niet meer bij de supermarkt, maar er is flink handel. België telt veel wapenmakers. Die kunnen wapens uit de wereldoorlogen - die nog steeds opduiken - repareren. Ook uit bijvoor beeld Slowakije komen onklaar ge maakte wapens die deze wapenma kers weer vuurklaar krijgen. Een deel blijft in het land, denk aan Molenbeek LL- bij Brussel, de rest gaat naar buiten." Rusland schijnt binnenkort al haar Kalasjnikovs te dumpen. „Daar ben ik niet zo bang voor. Rusland houdt ze zelf in de gaten, bewaart ze of ver koopt ze aan Afrikaanse legers. Nee, Staten als Albanië, Moldavië en Servië, daar zit het gevaar. Wat gebeurt er straks als Libië ze niet meer nodig heeft? En dan is er nog het darkweb." Inbeslagnames Wapens opsporen is een taak van de politie. Daar dalen de cijfers, opval lend genoeg. In 2015 nam agenten on geveer 8800 wapens in beslag, in 2017 7500. Het eerste kwartaal van 2018 wa ren dat er 1380; maal vier is dat 5520. Vraag blijft of er minder wapens zijn, of minder inbeslagnames. Jan Struijs van politievakbond NPB lijkt voor het laatste te gaan. Hij is boos dat het na tionale korps slechts één wapenteam heeft, landelijk, terwijl elke regio ei gen specialisten zou moeten hebben. Dat onderschrijft Van Driel. Hij: „En het is natuurlijk een kwestie van geld, en mensen." De cijfers werden opgevraagd door De Telegraaf. Een landelijk overzicht van schietincidenten ontbreekt; korpschef Erik Akerboom liet weten dat hij dat wil veranderen. Van Driel heeft meer bemerkingen. „Vreemd is dat Nederland als enige in Europa nepwapens strafbaar vindt. Daar maakt de politie een groot punt van. Door opsporing van dat spul gaat veel energie verloren." woensdag 25 april 2018 GO Max Steenberghe Eindhoven -Jas van Driel In Eindhoven werd een woonwagen onder vuur genomen met een automatisch wapen, foto bert jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10