Voetbalvelden raken op zaterdag overvol door amateurwedstrijden 9 'Clubs kunnen in knel komen met eigen activiteiten' UITDAGINGEN Even omschakelen. De nieuwe competitieopzet? „In de reserve vierde klasse maakt het niet zoveel uit wanneer je begint", zegt hij. „Als we ergens spelers tekort ko men, lenen we ze van andere elf tallen. En in de winterstop hadden we gewoon door kunnen voetbal len. Nu konden we juist na de winterstop vaak niet voetballen." Want het weer blijft de grote on zekere factor. De onverbiddelijke zon kan zomaar weer wijken voor een grijs wolkendek en klette rende regenbuien. En dit jaar, toen de regeerperiode van Koning Winter voorbij leek, werd Koning Voetbal verdreven door ijzige vorst waardoor veel wedstrijden in fe bruari en maart werden afgelast. Kunstgras Er ontstaat ook scheefgroei tussen ploegen met en zonder kunstgras. „Dat is het grootste nadeel", zegt Meivin Grootenboers van Xerxes- DZB-4, maker van de dubieuze late goal. „Sommige teams hebben al 16 wedstrijden gespeeld, andere maar 11." Zijn team heeft nog geen schoolgaande kinderen en nog niet het probleem van vakanties. Ze hebben wel iemand die later vandaag in het huwelijksbootje stapt. En dus wordt na de douche de spreekwoordelijke 'derde helft' nog verlengd met een vierde en misschien wel vijfde helft. Het amateurvoetbal voor senio ren verschuift steeds meer van de zondag naar de zaterdag. Dat blijkt uit cijfers van de KNVB. Het aantal teams op zondag is de afgelopen vijf seizoenen met 9,5 procent afgenomen, terwijl op zaterdag dat aantal juist met 12,8 procent steeg. Daardoor wordt het overvol op de velden op zaterdag, als ook alle jeugdelf- tallen spelen. De KNVB zoekt samen met clubs naar oplossin gen, bijvoorbeeld door ook op vrijdag te gaan voetballen of jeugd teams toch op zondag te la ten spelen. De verschuiving komt doordat zondag steeds meer de dag van het gezin wordt. Volgens de KNVB lijkt het ook een rol te spelen dat jongere senioren op zaterdagavond graag stappen en daarom niet op zondag, met een W Seniorenteams laten steeds vaker het zondagvoetbal links liggen nu tot eind mei door. Dat betekent meer wedstrijden in de lente, meer kans op mooi weer en min der afgelastingen. Clubs kunnen zich bovendien beter voorbereiden op het nieuwe seizoen, omdat spelers nu de eer ste wedstrijden niet hoeven te missen. „Zo kunnen de voet ballers op vakantie zonder ze zich schuldig hoeven te voelen ten opzichte van teamgenoten", legde Jan Dirk van der Zee, direc teur amateurvoetbal bij de KNVB, destijds uit. Voetballen in de lente heeft ook voor delen voor de in komsten van de kantine en voor ouders en sup porters. Daniël Oppong Sarfo, die zijn zoontje Roniel (9) van XerxesDZB nipt ziet winnen van SW uit Schiedam, voelt meer blijheid op het veld. Natuurlijk zijn er ook opstoot jes. Er wordt soms gescholden op de tegenstander en de scheidsrechter, er is geduw en getrek en twee jeugdspelertjes van SW en XerxesDZB drei- gen in een verhit duel met el kaar op de vuist te gaan. Maar na tussenkomst van de elftallei ders wordt de vrede uiteindelijk snel weer getekend. „Als mijn kind het leuk vindt, ben ik ook blij", zegt de Ghanese Rotterdammer. „Dit is toch beter dan alleen maar binnen op de Playstation of voor de tv zitten. Nu zijn ze lekker buiten. En de andere kinderen kunnen mee komen en overal spelen." De KNVB heeft al besloten om de competitie ook komend sei zoen pas in september te laten beginnen. „Over het algemeen horen wij positieve geluiden over het feit dat de competi tie dit jaar later is begonnen", zegt een woordvoerster van de bond. „Niet meer hoeven spe len in de zomervakantie en juist meer mogen voetballen wanneer het mooier weer wordt, zijn voordelen voor clubs en spelers." Peter van Gerdingen heeft daar even geen bood schap aan. De coach van SVS-4 uit Capelle aan den IJssel heeft zijn team vlak voor tijd de gelijkmaker zien incasseren tegen het vierde van XerxesDZB. Hij baalt van de scheidsrechter die de goal goedkeurt na een tumultueuze scrimmage voor het doel waarbij de keeper geblesseerd blijft liggen. kater, het veld op willen. Van oudsher zijn er in Nederland clubs waarvan de senioren op za terdag of op zondag voetballen. Protestantse clubs spelen altijd op zaterdag, terwijl de senioren teams van niet-kerkelijke vereni gingen meestal voor zondag kie zen. Overstappen van zondag naar zaterdag is niet altijd even makkelijk. Als ze op zondag op hoog niveau spelen en naar za terdag willen gaan, moeten ze in eerste instantie genoegen nemen met het laagste niveau. maandag 23 april 2018 [duo] «sMU^^ iiiiMlBfPl .en overlapt de competitie minder met schoolvakanties. ..kan zelfs bij de grensrechter van tijd tot tijd het shirtje uit.. Kil"' De Belangenorganisatie Amateur Voetbalverenigin gen (BAV) is positief over de 'lentecompetitie', maar ziet ook knelpunten. Er is minder ruimte voor traditionele sei zoensafsluiters, zoals toer nooien. Ook zijn sommige teams pas in juni klaar, en rond die tijd worden de sport velden opnieuw ingezaaid. „Clubs dreigen in de knel te komen met hun eigen activi teiten", zegt voorzitter Ben van Olffen. „ledereen wil tijdig beginnen met oefenwedstrij den en trainingen. Voor ver enigingen met een beperkt aantal velden wordt het lasti ger. Zeker als ze geen kunst gras hebben." Het is traditie dat profclubs in juli oefenwedstrijden tegen amateurclubs spelen. Maar wat als de velden dan nog niet gereed zijn? Ook is er door afgelastingen tijdens de vorst periode meer druk op doorde weeks spelen. Het is de vraag of je dan de ideale selectie op de been kunt brengen." De KNVB gaat de voor- en na delen evalueren. „Dit jaar waren er veel afgelastingen rond de winterstop. Dat zijn- zaken waar wij nog goed naar gaan kijken." Deze derde helft is in volle gang. foto's marco de swart

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9