OPCW alsnog in Douma in actie II (1878-1946) van 'pooierschap' 7 Frans toeristeneiland ontruimd Er zijn monsters verzameld die nader zullen worden onderzocht in laboratoria van de organisatie die zijn hoofdkantoor heeft in Den Haag. Op de missie de komende dagen nog andere plekken zal be zoeken, was onduidelijk. Twee weken geleden werd in Douma, nabij de Syrische hoofd stad Damascus, alarm geslagen over het gebruik van chemische wapens. Ten minste 40 mensen kwamen daarbij om het leven, al dus artsen in het gebied, dat toen nog in handen was van rebellen. Slachtoffers hadden symptomen van gifgas, zoals schuim op de mond en stuiptrekkingen. De rebellen beschuldigden het Syrische leger van het gebruik van chemische wapens. Ondanks ont kenningen van Syrië en bondge noot Rusland zeiden westerse lan den kort daarop dat zij beschikten over afdoende bewijs. Een week later gingen de VS, Frankrijk en Groot-Brittannië over tot een ver- geldingsaanval op Syrische doelen. Na de aanval werd de OPCW- missie die in het inmiddels her overde Douma onderzoek moest doen, een speelbal in de machts strijd tussen Syrië en Rusland, en de VN en westerse landen. Damas cus zei dat de veiligheid niet kon worden gegarandeerd. De tegen standers van de Syrische macht hebber Basher al-Assad beschul digden zijn regime ervan dat er be wijzen van chemische wapens werden verdonkeremaand. In de tussentijd zijn de Syrische strijdkrachten met steun van hun Russische en Iraanse bondgenoten een zwaar offensief begonnen te gen een enclave ten zuiden van Damascus, waar Islamitische Staat het nog voor het zeggen heeft. Bo ven Hajar al-Aswad en het nabij gelegen Palestijnse vluchtelingen kamp Yarmouk, dat onder controle staat van een andere militante groepering, hingen dikke rook wolken als gevolg van de bombar dementen. Het rotsachtige Franse toeris teneiland Mont Saint-Michel is gisterochtend ontruimd, nadat een man had gedreigd een poli tieagent dood te schieten. Vei ligheidsmedewerkers hebben urenlang de gebouwen in Mont Saint-Michel doorzocht, maar uiteindelijk geen verdachte ge vonden. Ook enkele auto's bij de toegangsweg naar Mont Saint-Michel zijn doorzocht. Het is niet bekend of de man gewapend was en of hij terro ristische motieven had. Een gids alarmeerde de autori teiten, nadat ze een man van tussen de 20 en 30 jaar in een shuttlebus naar Mont Saint- Michel hoorde roepen dat hij agenten aan wilde vallen. De politie kon de man snel identi ficeren dankzij bewakingsbeel- den, maar verloor hem uit het oog. Gistermiddag mochten bewoners en toeristen weer het eiland op. Mont Saint-Michel met het bijhorende abdijcom plex werd in 1979 uitgeroepen tot Unesco Werelderfgoed en is na de Eiffeltoren en het kasteel van Versailles de meest be zochte toeristische trekpleister van Frankrijk. Jaarlijks komen er meer dan 3,5 miljoen bezoe kers. De eigen en unieke plek van de SGP in ons politiek bestel is inmiddels onbetwistbaar Doden bij aanvaring van twee drakenboten Zeker zeventien mensen zijn omgekomen bij een training voor drakenbootraces in China. Twee boten kapseisden nadat ze tegen elkaar waren gebotst. Zo'n 60 roeiers vielen in het water. Het ongeluk gebeurde in de stad Guilin, in het zuiden van China. Een drakenboot is een kano van ruim tien meter lang. Tijdens het jaarlijkse Du- anwu-festival op 18 juni wor den veel drakenbootraces ge houden. De twee boten waren in training voor dit festival. Man (80) van fiets geslagen Een 80-jarige man is in Egmond aan den Hoef door een onbekende van zijn fiets geslagen. Hij liep daarbij een ge broken neus, een aantal gebroken vingers, een zwaar gekneusde hand en diverse schaafwon den op. Hij was vol gens de politie ge schrokken van een verkeerssituatie. Hij zei daar iets van tegen de andere fietser. Die sloeg hem vervolgens. Oudste mens overleden (117) Nabi Tajima, de oudste mens, is overleden. De Ja panse vrouw was 117 jaar. Tajima werd op 4 augustus 1900 geboren. De oudste wereld burger is nu weer een Japanse: Chiyo Yoshida (116). 'Campagnes in buitenland' De Ttirkse presi dent Erdogan wil ook in het buiten land campagne voor zichzelf en zijn partij gaan voe ren in aanloop naar de vervroegde Turkse presidents- en parlementsver kiezingen komende zomer, zie hij in een interview met tv-zender NTV. De Nederlandse pre mier Rutte heeft eerder deze week gezegd het 'onwen selijk' te vinden. kunnen afrekenen. In 1921 kwam Johnson weer op vrije voeten maar zijn leven lag in puin. Zelfs zijn familieleden schaamden zich voor hem. Het gebeurt in de VS zelden dat iemand na zijn overlijden gratie krijgt. President Bill Clinton ver leende gratie aan Henry O. Flip per, de eerste zwarte legerofficier in de Amerikaanse burgeroorlog. Hij werd onterecht veroordeeld voor fraude. George W. Bush ver leende in 2008 gratie aan Charles Winters, een vrijwilliger in de Arabisch-Israëlische Oorlog. Hij werd in 1949 veroordeeld wegens schending van de Neutrality Acts. maandag 23 april 2018 GO DAMASCUS De waakhond voor chemische wapens, de OPCW, heeft dit weekeinde voor het eerst in Douma onderzoek kun nen doen naar het gebruik van gifgas. Het ging om een bezoek aan 'een van de verdachte plek ken'. MONTSAINT-MICHEL Premier Mark Rutte tijdens het jubileumcongres van de SGP, die dit jaar haar eeuwfeest viert. CHINA Oud-president George H.W. Bush (93) neemt in Houston afscheid van zijn vrouw. Voormalig first lady Barbara Bush (92) is zaterdag bij haar uitvaart herinnerd als een zorgzame per soonlijkheid die de publieke zaak boven het eigen belang stelde. Ongeveer 1500 rouwenden woonden zaterdag de uitvaartplechtigheid bij. foto reuters Bokskam pioen Jack Johnson werd in 1913 veroordeeld door een blanke jury. FOTO AP EGMOND A/D HOEF JAPAN TURKIJE T Jack Johnson met zijn tweede vrouw Lu- cille Came- ron. Hij trouwde drie keer. AFSCHEID

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7