OZCAN AKYOL DE KUNST VAN HET GROEIEN f ©NDERNEMER 6 L Presidentiële tweet verlost Jack Johnson Jack Johnson Arthur Cravan Sylvester Stallone, een vriend van Donald Trump, krijgt zijn zin. De president wil gratie verlenen aan de in 1946 overleden Jack Johnson, de eerste zwarte bokskampioen bij de zwaargewichten. 'IUDE TOROS KOMDMEKTAL Column Een aantal onderzoekers van de Rijksuniversiteit Gronin gen (RUG) deed onderzoek naar mensen met problematische schulden, en daar kwam uit dat de helft slecht kan lezen. Om die re den reageert men niet op ambte lijke brieven, die vaak wollig en abstract geschreven zijn, terwijl er vaak wel een schikking valt te tref fen met schuldeisers. Het probleem van laaggeletterd- heid treft niet alleen burgers met een migratieachtergrond: in de so ciale onderklasse van onze samen leving kampen meer mensen met dit tijdloze verschijnsel, dat men vaak door schaamte niet openlijk durft te bespreken. een arbeiderswijk in Deventer, hielpen de bewoners elkaar met brieven en documenten, waardoor er ook een vorm van onverschillig heid ontstond om alsnog, door middel van onderwijs en cursus sen, de taal eigen te maken. Maar in een maatschappij die al maar verder individualiseert, wordt het ook lastiger om stelselmatig steun bij an deren te zoe- ken. Dat verklaart misschien ook waarom zo veel burgers eindeloos in de schulden blijven hangen, ter wijl er genoeg instanties zijn die willen helpen. De RUG heeft, in samenwerking met een incassobureau, bedacht dat deurwaardersbrieven eenvou diger opgesteld moeten worden, zodat de geadresseerden zich niet door ambtenaarsproza hoeven te worstelen. Er is geëxperimenteerd met deze aanpak en die leverde '30 procent minder beslagen op'. Kortom: een klein succesje. Ik ben, ondanks de goede bedoe lingen van de initiatiefnemers, niet direct heel enthousiast, omdat het uiteindelijk symptoombestrij ding is. Ze signaleren een pro bleem, erkennen dat en gaan di rect over tot tijdelijk genezen, ter wijl voorkomen ook een realisti sche optie is. Maar om dat laatste te doen, moet veel eerder de aandacht ge vestigd worden op mensen uit ri sicogroepen, die niet direct toe gang hebben tot het beste onder wij senvoorwiede ontlezing een groot probleem is. Kinderen van laaggeletterde ouders hebben bij voorbeeld drie keer zo veel kans om ook laaggeletterd te worden. De regering kan via het onder wijs, meteen bij de allerjongsten, hameren op de onmisbare waarde van literatuur. Een basisniveau van taal is niet afdoende. Op mid delbare scholen zou verplicht ge doceerd moeten worden in het le zen van boeken, iets wat de jeugd steeds minder doet in zijn vrije tijd. Het zal veel alledaagse proble men tackelen - zoals het niet kun nen ontcijferen van formele brie ven. Een beschaafd land investeert in de ontwikkeling van zijn bur gers. Een basisniveau van taal is niet afdoende Ruim honderd jaar na zijn ver oordeling wegens overtreding van de zogeheten Mann Act, die het vervoeren van vrouwen voor 'immorele doeleinden' naar een andere staat strafbaar stelde, zal Jack Johnson postuum gratie worden verleend. Donald Trump geeft daarmee gehoor aan een op roep van een grote schare pleitbe zorgers, onder wie acteur Sylves ter Stallone en de Republikeinse senator John McCain. „Zijn processen en zijn beproe vingen waren immens, zijn leven was gecompliceerd en controver sieel", meldt Trump in een tweet vanuit zijn buitenverblijf in de Mar-a-Lago club in Florida. „Ik overweeg een Pull Pardonaldus de president. Jack Johnson is een legendari sche naam in de bokswereld. Hij heeft ook veel aanhangers onder zwarte activisten voor gelijke burgerrechten. Aan hem zijn tientallen jaren lang biografieën, toneelstukken, films en docu mentaires gewijd. Johnson - hij stierf in 1946 bij een auto-ongeluk - werd in 1913 veroordeeld door een geheel blanke jury omdat hij een blanke vrouw had vergezeld in verschil lende Amerikaanse staten. Daar mee zou hij de Mann Act hebben 1 AN FIESTA fiOXEü janles comliales enlre nnlaliles lucfiadnrRs R Zijn processen en beproeven waren immens, zijn leven gecompliceerd overtreden. Sylvester Stallone de boksliefhebber die carrière maakte met zijn Rocky-fïlms, en John McCain noemen de veroor deling een schande. „Zijn reputa tie en zijn carrière werden stuk gemaakt door een straf die was gebaseerd op een racistische aan klacht", aldus Trumps vooraan staande partijgenoot McCain. Gehaat Jack Johnson werd gehaat door miljoenen blanken. Hij verne derde blanke boksers in de ring en maakte geen geheim van zijn voorliefde voor blanke vrouwen. In 1908, toen wedstrijden tussen blanke en zwarte boksers nog een zeldzaamheid waren, veegde hij eerst de vloer aan met Tommy Burns. Daarna legden andere 'grote blanke beloftes' het tegen hem af, onder wie in 1910 de toen nog ongeslagen kampioen James J. Jeffries. Ook buiten de ring weigerde Johnson zich neer te leggen bij de blanke suprematie. Hij leidde een rijk leven en maakte afspraakjes met blanke vrouwen. Een van hen was Lucille Cameron, een werkneemster van Cafe de Champion, een nachtclub voor zwart en blank in Chicago. Toen hij in 1913 met Cameron, met wie hij later trouwde, door de VS reisde, gebruikten zijn tegenstan ders de Mann Act om met hem te ambitieuze ondernemei deondernemer.nl/groeicollege BEATRIXTHEATER, UTRECHT Tijdens het GroeiCollege werk jij, heel praktisch aan de groeistrategie van jouw bedrijf. Experts van de beste universiteiten van Nederland vertellen je de laatste trends en technieken. Daarnaast delen spraakmakende top-groeiondernemers hun strategie, inzichten en ervaringen. DATUM: 16 MEI 2018 Bekijk het programma PRIJS 495 maandag 23 april 2018 GO @ÖzcanAkyol Geletterd In de buurt waar ik opgroeide, Trump knokt voor postume gratie bokser Hans van Zon Rotterdam/West Palm Beach MINOO 23 ABRtL DE IOIO In 1916, terwijl hij op de vlucht was voor de Amerikaanse justi tie, bokste Johnson in Barce- lona. foto ap - Donald Trump (president VS)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 6