"Bescherm zieke met budget tegen misbruik' ftl balderman.nl De goedkoopste met vertrekgaranties! fm bolderman.nl I 5 Dat staat in een aanvalsplan tegen zorgfraude waarmee pgb-vereni- ging Per Saldo, regeringspartij D66, zorgverzekeraar Zilveren Kruis en de zorgkantoren samen komen. Zij willen in de toekomst dat, naast de budgethouder en zijn naasten, alleen nog een 'gewaar borgde hulp' iemand met een pgb mag bijstaan. Want de laatste jaren zijn de malafide bemiddelaars als pad denstoelen uit de grond gescho ten: bureautjes die zeggen de juiste zorgverlener te regelen voor een oudere of zieke met een pgb- budget en zelfs de administratie kunnen beheren. Deze hulp lijkt ideaal om een zieke en zijn naasten te 'ontzor- gen', maar in de praktijk drukken kwaadwillenden zo miljoenen aan zorggeld achterover. Ten koste van goede zorg. En als sprake blijkt van fraude, dan is de kwets bare budgethouder vaak de klos. Verbroken Dit moet snel anders worden ge regeld, vinden de initiatiefne mers. „Bureaus die aan bemidde ling doen, mogen alleen een malig een vergoeding vragen aan de zorgverlener. Nadat is betaald, moet de relatie tus sen zorgverlener en bureau voor wat betreft deze bud gethouder worden verbro ken. Daarnaast mag een zorgbureau nooit verte genwoordiger van een budget houder zijn." Maar ook de zorgverleners deu gen niet allemaal. Dus moeten nieuwe bedrijfjes aan strengere regels voldoen. Ook dient beter te worden gecontroleerd of eigena ren in het verleden al onder een andere naam actief zijn geweest, waarbij fraude is geconstateerd. Is dat het geval, dan moet het voor hen verboden worden een nieuwe zorgonderneming te star ten of daarin deel te nemen. En fraudeert een zorgverlener toch, dan is per 1 april 2017 al een regel ingevoerd waardoor het zorgkantoor en de gemeente een malafide zorgverlener direct aan We hebben al jaren last van foute aanbieders kunnen spreken om onterecht verkregen zorggelden terug te be talen. Voor een groot aantal bud gethouders geldt echter nog een overgangsregeling. Aan die situatie moet zorgmi- nister Hugo de Jonge zo snel mo gelijk een einde maken, menen de initiatiefnemers. Aline Molenaar van pgb-vereniging Per Saldo: „We hebben al jaren last van foute aanbieders die een smet werpen op het persoonsgebonden budget. Onschuldige mensen moeten nu op een verjaardag uitleg gen dat zij niet fraude ren, dat doet pijn." De timing van het plan, dat de minister vandaag in ontvangst neemt, is opmerkelijk omdat de minister re cent ook met een plan kwam om zorg fraude aan te pak ken. Daarin staan deels dezelfde ideeën. eng of gek vinden als hij voorbij komt rijden." Maar al snel blijkt dat Robin vooral op de lachspieren werkt van patiënten. Ook bij nierpatiënt Truus Schoenmaker (85) die drie keer per week, vier uur lang aan een dialysemachine ligt. „Wat een geinig ding. Het geeft een beetje afleiding", zegt ze, als Robin weer zijn klep opengooit voor een nieuwe lading buisjes. Ze vindt het niet vreemd dat haar bloed zonder begeleiding naar het lab wordt gereden. „Als het er maar aankomt", zegt ze nuchter. Boven dien is de robot beveiligd, legt het personeel uit. De deksel kan niet zomaar open. Sneller uitslagen Door de komst van Robin zijn de verpleegkundigen langer op de af deling. Fijn, vindt Marijke van Chastelet, want dagelijks ziet de verpleegkundige 80 tot 100 patiën ten. „En dat is druk." De robot heeft nog een voordeel, ontdekte ze. „Omdat hij vaker heen en weer rijdt, krijgen we sneller de uitsla gen uit het lab binnen. Wanneer blijkt dat mevrouw te veel kalium in haar bloed heeft - dat is niet goed voor het hart - dan kunnen we de dialysemachine direct an ders instellen. Voorheen moest de patiënt dan nog langer blijven." Ze hoopt dat de robot in de toe komst menselijker wordt, zodat hij een praatje kan maken of een spel letje kan doen met de patiënten, die zich soms stierlijk vervelen. Want ook daar is niet altijd even veel tijd voor. Nu doet Robin nog zwijgzaam zijn werk. Op zijn schermpje staat dat hij op weg is naar zijn oplaadstation. Want hoe energiek hij ook is: ook een robot moet wel eens bijtanken. Omdat hij vaker heen en weer gaat, krijgen we uitslagen sneller „Hij moet een soort thuisbe- zorgd.nl worden. Je doet een be stelling en Robin komt eraan", zegt projectleider Marcel Wilschut over de pilot, die in eerste instan tie drie weken duurt. Het idee komt oorspronkelijk van studen ten van de Hogeschool Rotterdam, die voor een schoolopdracht op zoek gingen naar technologische verbeteringen in het ziekenhuis. Zij vroegen zich af of het vervoe ren van materiaal - zoals de buis jes bloed - niet net zo handig kon als op de Maasvlakte, waar een ge automatiseerd systeem de contai ners netjes op de plek zet. Het zie kenhuis liet een robot maken in Amerika en heeft daarmee de pri meur in Europa. Wilschut heeft Robin afgelopen week bestickerd, waardoor hij nu een doktersjasje draagt. „We den ken dat patiënten het nu minder Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! w www.bolderman.nl 10 dagen Barcelona en omgeving 10 dagen Westkust van Ierland |5 dagen Beierse Woud, Bayerisch Eisenstein en Passau 5 dagen Van der Valk LandhotelSpornitz maandag 23 april 2018 Houders van een persoonsge bonden budget (pgb) moeten veel beter worden beschermd tegen kwaadwillende hulpver leners en bemiddelaars. Over de rug van kwetsbare mensen verdwijnt nu regelmatig zorg- geld in de zakken van deze fraudeurs. Edwin van der Aa Den Haag Minister De Jonge. FOTO ANP -Aline Molenaar (pgb- vereniging Per Saldo) M Robin vindt zelfstandig zijn weg door de gangen. FOTO'S ARIE KIEVIT De robot in actie in het ziekenhuis —Marijke van Chastelet (verpleegkundige) v.a. slechts Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. ANVR Brochure en (0318)58 09 58 hncil/i noon- 1 boekingen: Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds Et reserveringskosten Vertrekdata: 30 april IA, 28 mei 11, 25 juni 9, 23 juli 6 aug etc. Vertrekdata: 21 mei 18 juni 2,16 juli 6,13 aug 2A sept. Vertrekdata: 19,26 mei 2, 9,16, 23, 30juni 7, IA, 21, 28 juli etc. 8 dagen Gerlos in het Zillertal 8 dagen Devon en Cornwall Vertrekdata: 7, IA, 21, 28 mei 11,18, 25 juni/9,16 juli etc. Vertrekdata: 28 mei 25 juni 23 juli 20 aug 17 sept etc. Vertrekdata: IA mei A, 25 juni 16 juli 6,27 aug 17 sept etc.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5