Er gebeuren van die dingen bij Othene 'Ronde nagels, vierkante nagels, het zegt iets over je' EN 19 PROCESSIE BIERLIEFHEBBERS Wat de leukste vriendengroep uit Zeeuws- Vlaanderen, de Ordinum Hordeum Cervisia, bindt? Bier. Van alle gistingen. Zaterdag liepen ze hun allereerste bierprocessie. i Rechter: meer tijd voor oordeel over parking zv Snissenaren kijken doorgaans van weinig op. Dat er zaterdag dertig monikken en nonnen in processie door de straten liepen, dat vonden ze ook de normaalste zaak van de wereld. De 'orde' bestaat uit Zeeuws-Vlaamse bierliefhebbers van in de twintig tot in de zestig. Ze bezoeken gezamenlijk brouwe rijen en bierfestijnen, zoals die in Leuven. Zaterdag zochten ze het wat dichter bij huis. Alvorens een bezoekje te brengen aan bierbrou werij De Kip in Ossenisse, gingen ze op processie. Hun eerste. „Dat leek ons wel eens leuk", zegt Boudewijn 'Boudewinus' Slager (59) uit Zaamslag, een van de op richters van de orde. „Wij nemen alles niet zo serieus, als het maar gezellig is. Maar altijd alles in het nette. Vandaag brengen we hulde aan het bier én aan de bescherm heilige van het bier: Sint Arnoldus van Soissons." Wat die naam van de orde toch betekent? Dat zijn de heren even vergeten. Orde van de broeders van het gerstennat? Nee, de orde van het Heilige gersten nat? Ook niet. Uiteindelijk brengt broeder Herman 'Hermanus' Kruithof verlossing: de orde van het overvloedig gerstennat. De mannen zijn in vol ornaat. Ze dragen een pij met logo en sanda len of teenslippers. Eén broeder valt op. Hij loopt op stevige werk schoenen. „Als ik op sandalen zou lopen, val ik om", zegt Nathan van Schaik uit Hoek, terwijl hij zijn pij optrekt en zijn onderbeenpro these showt. Na het nuttigen van precies één pintje (voor de dorst) op het terras van 't Schallemaaj begint de pro cessie. Daar hoort ook het meedra gen van een wierookbrander bij (nu niet gevuld met wierook maar barbecuebriketten) en een kistje met relikwieën. Dat zijn in dit ge val een kunstgebit (voor als je het jouwe mocht kwijtraken) en een roestige spijker waarvan niemand de achterliggende gedachte meer weet. Het gezelschap schuifelt ver volgens achter elkaar letterlijk een rondje om de kerk. Een paar keer wordt halt gehouden om te bidden in steenkolenlatijn: Quod biberent in mane? (Wat drinken wij in de ochtend?) In koor: Servesiam! (Bier!) Quod biberent quando esse male? (Wat drinken wij als we ziek zijn?) In koor: Servesiam! Quod cum opos bibendum? (Wat drinken wij als we dorst hebben?) In koor: Servesiam! Quam ut manere sanus? (Hoe blij- Sjongejonge, wat hebben we het toch weer slecht ven wij gezond?) In koor: Servesiam! Quem gloriam hodie? (Wie eren wij vandaag?) In koor: Sint Arnoldus de Soissons! Eenmaal terug in 't Schallemaaj begint de proeverij. De hele bier- kaart wordt 'geproefd'. „Ik ga maar gewoon van boven naar beneden", zegt FerrieAmnesia' Westphaal. Nu ook wordt duidelijk waarom er vandaag ook nonnen meegin gen op processie. Ze zitten achter een colaatje of een jus d'orange. Zij zijn vandaag dus eigenlijk gewoon de bob. Broeder Boudewinus zet verlek kerd een abdijbiertje aan de lippen en neemt een flinke teug: „Sjonge- jonge, wat hebben we het toch weer slecht." TERNEUZEN Het eigenzinnige foodfestival Van Die Dingen Die Gebeuren in Terneuzen slaat weer zijn kamp op aan het park bij Othene. Van vrijdag n tot en met zondag 13 mei kunnen bezoekers weer ge nieten van hapjes uit alle wind streken, speciaalbieren, huisge- maakte limonades, muziek en (straat)theater. Het is de derde editie van VDDDG, opgezet door Patrick en Lineke Keizer (van De Ketchupfabriek) en vrienden San dra, Maarten en Hans. VDDDG is niet zomaar een food festival, hier geen kreeftenburgers en andere tralala, maar een onge dwongen, bijkans hippiesfeer. Niet minder dan 23 mobiele keu kens zijn present, zij serveren (in ternationale hapjes van hartig tot zoet uit trucks of kramen met na men als De Cakedealer (taart), de Barabus (Surinaams streetfood), Alohagaudi (Hawaiiaans), 't Ome let Loket, de Tostibus, Veul Soeps, De Limonadebar en Bier op Wie len. De Ketchupfabriek is er ook zelf voor Zeeuwse hot-dogs met hun zelfgemaakte ketchups. De entree is gratis, contant geld mee nemen wordt aangeraden. Aan vang vrijdag 11 mei om 16.00 uur BRESKENS Toon mij je tenen en ik zeg je wie je bent. Tijdens de spirituele beurs in centrum Qi in Breskens was een tenenlezeres te gast. In de voormalige veerterminal kon iedereen met lichamelijke- of geestelijke gezondheidsproble men afgelopen weekend terecht om meer inzicht in de situatie te krijgen via de alternatieve route. In ruim twintig stands kon ieder een wel een oplossing voor zijn of haar probleem vinden. Ook bij Alexandra Scheirlynck, zij leest al ruim tien jaar tenen. „Ik heb er tal van cursussen voor gevolgd. De hoedanigheid en de specificatie tussen de tenen onderling is be langrijk. Wij worden ouder, dus onze voeten en tenen veranderen, evenals ons karakter. Daarnaast is er verschil tussen de rechter- en de linkervoet. Mensen met vier kante rechte nagels reageren an ders dan mensen met ronde na gels. Rond betekent meestal vriendelijker en toegankelijker." Er stonden opvallend veel Vla mingen op de beurs. „Wij vinden dat de Nederlanders meer open staan en meer met gezondheid bezig zijn", wist Grietje van Ont- haastingspraktijk Apurelle. KAPELLEBRUG De voorzienin- genrechter in Breda neemt wat meer tijd om te beslissen of War- rens uit Kapellebrug een dwang som moet betalen voor het illegaal verhuren van zijn terrein in Kapel lebrug als weekendverblijf voor buitenlandse truckchauffeurs. Warrens had een voorlopige voor ziening aangevraagd om de dwang som, hem opgelegd door de ge meente, niet te hoeven betalen. Mogelijk buigt de rechter zich nu ook meteen over de rechtmatigheid van de parking. Hulst meent dat die niet past binnen het bestemmings plan. maandag 23 april 2018 Hulde aan 't overvloedige gerstennat Sheila van Doorsselaer Ossenisse Na gedane processie is het goed uitrusten met een fris biertje, fotos peter nicolai A. Proost! -Broeder Boudewinus terwijl hij een abdijbiertje drinkt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 57