Katholiek Hansweert houdt nog stand )LEN 19 PANORAMA EERBETOON Panorama Noord- Beveland is een attractie met een verhaal. Een ode aan de schoonheid van het eiland en een eerbetoon aan Maria Klompe. Maria is er niet meer. Maar wat kunnen we nu terug doen voor de kankerbe strijding? Dat is het Panorama Noord-Beveland. Het is een prach tig schilderij van 25 meter waar niet alleen alle dorpen op terug te vinden zijn, maar dat ook aan toont dat Noord-Beveland het epi centrum, de parel van Zeeland is." Met die woorden opende oud burgemeester Cees van Liere Pano rama Noord-Beveland aan de Mid denhofweg in Kamperland. Vanaf nu kan iedereen genieten van het letterlijk schilderachtige Noord- Bevelandse landschap van de vorige eeuw. Gratis, maar een vrijwillige donatie aan KWF Kankerbestrij ding mag eigenlijk niet achterwege blijven. Maria, de vrouw aan wie het kunstwerk is opgedragen, had niet anders gewild. Dertien jaar lang leed ze aan botkanker, in die peri ode deed ze mee aan verschillende onderzoeken om de wetenschap te helpen. Na haar dood, nu twee jaar geleden, wilde ze dat haar bezittin gen naar KWF Kankerbestrijding zouden gaan. Ook voor haar man Hans had ze een wens. Die moest vooral niet achter de geraniums gaan zitten, maar onder de mensen blijven. Schilderlessen volgen bij nicht Ly- dia Klop uit Kortgene zou daarbij helpen, vond ze. Hans volgde de raad op en na een bezoek aan Pano rama Walcheren ontsproot het idee om in zijn schuur een panorama te maken. Uiteindelijk waren het vooral Ly- dia en haar man Michiel die zich over het kunstwerk ontfermden. Nadat de Duitse kunstschilder Jan Balyon (een neef van Klompe) in een week tijd de basis legde, schil derden zij de vele details op de hou ten panelen. „Ik dacht daar twee maanden voor nodig te hebben, het zijn er acht geworden. In het begin twee, drie keer per week; de laatste tijd elke dag. Zelfs vandaag ben ik nog bezig geweest. Als laatste heb ik de tekst 'Voor Maria, van Hans' ge- Samen deelden ze liefde voor de natuur, de beesten, het boerenleven, de tradities schilderd." Ook zo'n vijfentwintig leerlin gen van Klop leverden een bijdrage. Een echt favoriet deel heeft Klop niet, maar het rijtuig met Maria en Hans vindt ze wel erg mooi. Klompe koestert daar ook dierbare herinneringen aan. „Op een mooie dag 's ochtends weg, brood mee, koffiefles mee, drie honden mee..." „In klederdracht", vult Klop aan. „Eens houdt het op...", verzucht hij. Vlak voor de opening stond ook zoon Harry Klompe stil bij zijn moeder en hoe haar karakter weer spiegelt in het panorama. „Ze was een zeer positieve dame. Ze had een grote liefde voor mijn vader, en mijn vader voor haar. Samen deel den ze liefde voor de natuur, de beesten, het boerenleven, de tradi ties." Hans Klompe had geen toepasse lijker persoon kunnen vragen de opening te verrichten dan Van Liere. Als ambassadeur van KWF Kankerbestrijding kan hij sinds hij ook door de ziekte is getroffen, meepraten over de nare gevolgen. „Maar dat geldt voor iedereen. Ie dereen kent wel iemand die met kanker te maken heeft." Marten Klop, zoon van Lydia en Michiel, sprak de bewondering uit voor de energie die de 75-plussers aan de dag legden om het kunst werk te voltooien. De eigenaar van de chocoladewinkel in Kamperland gaat Panorama Noord-Beveland promoten. „Voorlopig is het elke zaterdag open tussen 14.00 en 17.00 uur." Gisteren stonden (oud-)parochia- nen stil bij het 150-jarig jubileum. Naar goed katholiek gebruik met veel vrolijkheid, muziek en lekker eten. Ondanks de feeststemming, is er ook wel enige reden tot bezorgd heid. Op een doorsnee zondag zit ten zo'n 35 gelovigen in de kerk, vrijwel zonder uitzondering van hoge leeftijd. Goede sfeer Lydie en Eduard Rijsdijk zijn van die vaste bezoekers. Ze zijn blij dat, in tegenstelling tot Yerseke en Ril land, Hansweert nog wel een ka tholieke kerk heeft. „Het kerkbe zoek neemt overal af. Ik weet niet of ik, als de kerk hier zou sluiten, elke week naar Kwadendamme of Goes zou rijden", zegt Lydie. Ondanks de terugloop, is de sfeer goed en hecht. „Eens per maand drinken we koffie in het parochiecentrum. Ook is er nog een koor, waar ik 22 jaar in heb gezongen, en hebben we een ac tieve bloemengroep, die op hoog tijdagen als vandaag de kerk prach tig versiert." Jonge mensen Het enige jonge gezin dat nog af en toe in de kerk komt is de familie De Korte uit Rilland. „Tuurlijk is het jammer dat er niet meer zijn", zegt Anniele. „Sinds de kerk in Rilland is gesloten, gaan we ook minder", geeft Mare toe. Af en toe komen er nog meer jonge mensen naar de kerk, weet John Jansen van de parochiekern Oost- Zuid-Beveland. „Dat zijn mensen uit Polen en Portugal die hier in Nederland trouwen of hun kind la ten dopen." maandag 23 april 2018 BE 'Een aanwinst voor Noord-Beveland' Joeri Wisse Kamperland -Harry Klompe,zoon Maria Een missiestreek. Dat was Oost- Zuid-Beveland 150 jaar geleden voor de rooms-katholieke kerk. De eerste stap? Het oprichten van een parochie in Hansweert, het dorpje dat vlak na het ge reedkomen van het Kanaal door Zuid-Beveland plots grote aan trekkingskracht had op (gelo vige) nieuwkomers. Joeri Wisse Hansweert Eduard en Lydie Rijsdijk. foto johan van der heijden Hans Klomp en Lydia Klop bij het Panorama Noord-Beveland. fotomarcelledavidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 54