19 ARIE ROON POSTUME EXPOSITIE Jaren werkte hij toe naar het moment dat de hele wereld zijn uitzonderlijke talent kon zien. Twee dagen voor de opening van zijn expositie werd Arie Roon plots niet meer wakker. Zijn familie toonde de schilderijen zaterdag alsnog. Het meisje van de cate ring moest de schaal met kaas en worst hoog in de lucht hou den, zo druk was het zaterdagmiddag in galerie D'Haene. In het oudste huis van Zierikzee hadden zich vrienden en familie van Arie Roon verza meld. Ze brachten een toost uit en lieten hun tranen de vrije loop. Want Arie was niet zomaar ie mand. Arie maakte schilderijen waar je niet van kunt wegkijken, zo mooi. Arie was de man die zijn collega's aan het lachen maakte, altijd weer. En hij was het jongste broertje van René en Jannie. „Een nakomertje", vertelt René. Hij voert het woord omdat Jannies stem stokt. „Zij en Arie waren twee handen op één buik. Onze vader is net maar weer naar huis gebracht. Hij kon het niet aan." De hele familie Roon woont in Brouwershaven. „We zagen elkaar elke dag. De dochter van Jannie ging die woensdag bij Arie eten. Ze belde haar moeder en ze zegt: ik krijg 'm niet meer wakker." Arie Roon was pas 40 toen hij op de laatste dag van januari dit jaar een hartinfarct kreeg. Twee dagen later zou zijn expositie openen. Het moment waar hij zo naartoe leefde. „Hij heeft de druk niet aange kund", vertelt René. „Een jaar eer der is Arie in acht maanden tijd zijn vrouw en onze moeder verlo ren. Mijn muze en mijn grootste fan, zei hij steeds. Wij denken dat hij zo in zijn kop zat met die schil derijen die af moesten, dat hij het verlies niet heeft kunnen verwer ken." Jannie haalt diep adem. „Hij is echt gestorven aan een gebroken hart." De schilderijen die Arie voor de expositie maakte, vormen de serie Back in the Box. Het paard, de olie lamp, de jerrycan en de schoen zijn zo gedetailleerd geschilderd dat je ze bijna wil oppakken. Het licht, de schaduwen, alles klopt. En dan dat laatste schilderij tóch weer een schedel. Hij kon het niet laten Het ene na het andere stickertje 'verkocht' werd zaterdag op de wand geplakt. En dan is er nog het allerlaatste schilderij, van een felblauwe sche del. Een grapje, zoals alleen Arie die maken kon. „Hij was bezeten van schedels", lacht Jannie. „Zijn hele huis stond ermee vol. Aan onze moeder vroeg hij: ma, als je dood bent, mag ik dan je kop heb ben? Meende die nog serieus ook. Hij liet ze ook altijd terugkomen in zijn schilderijen. Maar daar zou hij mee stoppen, had-ie gezegd. En dan dat laatste schilderij tóch weer een schedel. Hij kon het niet la ten." Dropje Het ging zelfs zo ver dat hij ze liet terugkomen in de snoepjes die hij ontwierp voor Deltavorm. „Het dropje van Michiel de Ruyter van Kiene moest dan toch weer ergens een doodshoofd hebben", vertelt oud-directeur Cees Dogger. „Arie was apart. Altijd lol met iedereen, een beetje ongedisciplineerd. En hij maakte precies wat de klant in zijn hoofd had. Zo gedetailleerd, dat ze er op de werkvloer helemaal gek van werden. Want het ont werp moest ook nog gegoten wor den." Het viel niet mee om een ver vanger te vinden. „Vorige week waren we nog op een beurs in Duitsland, waar een Saudi-Arabi sche sjeik vroeg: waar is Arie? Hij wilde niemand anders." Arie Roon laat een groot gat ach ter. Hij lijkt het te beseffen op het zelfportret waarmee hij alle aan wezigen aanstaart. De kunstwe reld had hem nog heel stevig moe ten omarmen. maandag 23 april 2018 SD René Roon brengt, samen met alle aanwezigen, een toost uit op zijn broertje Arie, die rechts op een zelfportret te zien is. foto's dirk-jan gjeltema 'Gestorven aan gebroken hart' Wendy Wagenmakers Zierikzee -Jannie Roon, zus Burgemeester Rabelink opent de tentoonstelling met de onthul ling van Aries laatste schilderij. Rechts zus Jannie Roon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 51