Help de bij voor het te laat is Koren herdenken de Slag om de Schelde Quiz 16 ZE KUNSTBENDE REGIOFINALEA Honderd Zeeuwse jongeren, verdeeld over vijftig acts, toonden gisteren hun kunnen tijdens de regiofinale van de Kunstbende. Ze delen de droom om door te breken met hun talent. WINNAAR REGIORUIS^ Commentaar Het besef dringt door dat een Zeeland zonder bijen niet kan ALMANAK De Vlissinger wilde altijd al eens naar Antwerpen. Had hij veel goede verhalen over gehoord. Bovendien zag hij in een quiz dat het maar een uur rijden van zijn deur is. Dat beloofde dus wat. Opgewekt stapt hij in de Prius. Op de A58 gaat het voor uit. Bij de grensovergang wordt het drukker. Hij is drie kwartier onderweg. Antwerpen kan hij inmiddels ruiken. Maar dan. Werken aan de weg. Stoplicht kapot. Concert in Sportpaleis. Na dik twee uur zit hij aan een biertje op de Groenplaats. Leuk zo'n quiz. Antwerpen, toch best een eind van Vlissingen. Bejaarde man gaat personeel te lijf Duo steelt aanhangwagen Theater De Mythe zindert zondag middag van talent. In de grote thea terzaal volgen de optredens elkaar in hoog tempo op. Boven worden films vertoond. Buiten wisselen dj's en bands elkaar voortdurend af. De Kunstbende is voor de Zeeuwse regiofinale dit jaar in Goes neergestreken. Jongeren tussen de 13 en 18 jaar strijden in acht categorieën om een plek in de landelijke finale. Ook wacht de winnaars een uitno diging voor een van de Zeeuwse fes tivals. Vijftig acts zijn er, in totaal hon derd deelnemers. Dat is vergelijk baar met voorgaande jaren, zegt Su- zanne van der Sluijs, coördinator van de Kunstbende. „Je merkt wel dat jongeren het tegenwoordig heel druk hebben en op het laatste mo ment keuzes maken. Sommige ha ken alsnog af, omdat ze in tijdnood komen." Veel deelnemers hebben hun act echter prima op orde. Op het mu- ziekpodium zet de band Nameless, onder aanvoering van Zowie Zwier, zelfverzekerd Love rears its ugly head van Living Colour in. Dat wordt - als contrast - gevolgd door een eigen Nederlandstalig nummer dat zich al snel laat meezingen. Even later laat de 15-jarige DJ Timo uit Vlissingen stevige beats over het plein stromen. „Het ging wel lekker", zegt hij na afloop. „Ik draai al sinds mijn zesde en heb een eigen drive-inshow. Nu hoop ik meer bekend te worden. Het zou gaaf zijn als ik op de grote festivals mag draaien. De winnaar van de landelijke finale van de Kunstbende mag naar Mysteryland." In de theaterzaal is het onderdeel Fashion begonnen. Gemaskerde modellen tonen fraaie kostuums van Ylana Kramer in Victoriaanse stijl. Kevin Donker Curtius ont wierp juist casual kleding waarin hij subtiel de groeiende problemen met Het zou gaaf zijn als ik op de grote festivals mag draaien vervuiling en afval aan de kaak stelt. „Daar maak ik me echt zorgen over. Ik denk niet dat we goed bezig zijn." Een overdosis aan talent manifes teert zich in de categorie Theater, Vier koren uit Zeeland en West- Brabant gaan gezamenlijk concer ten geven rondom de herdenking van de Slag om de Schelde. In het najaar van 2019 is het 75 jaar geleden dat de Slag om de Schelde, de grootste veldslag tijdens de Tweede Wereldoorlog op Neder lands grondgebied, werd geleverd. Dat wordt volgend jaar uitgebreid herdacht. Het Zwinkoor uit Sluis, vocaal ensemble Cantare uit Goes, de Vlissingse Oratorium Vereniging en het Concertkoor uit Bergen op Zoom werken voor de herdenking nauw samen. Zij geven eind 2019 vier concer ten: in september in Breskens rond de herdenking van het bombarde ment, in oktober in Bergen op Zoom rond de viering van de be vrijding van de stad en de Bra bantse Wal, in oktober in Goes rond de herdenking van de slag om de Sloedam en de bevrijding van Zuid-Beveland en in november in Vlissingen ter herdenking van de landing van de geallieerden en de bevrijding van Walcheren. De koren voeren in Zeeland 'The armed man' (2000) van Karl Jen- kins uit en in Bergen op Zoom ora torium 'Annelies' (2005) van James Whitbourn. maandag 23 april 2018 e? Het gaat niet goed met de bij. Afgelopen weekend werd voor het eerst de nationale bijentelling gehouden. Uit on derzoek is gebleken dat de helft van alle bijensoorten is bedreigd. De bijentelling moet duidelijk maken welke soorten er nog wél zijn. We ruilen planten en bomen rondom ons huis in voor tegels. Da's makkelijk in onderhoud en scheelt veel tijd. Dat we daar mee de vlinder en de bij van hun biotoop beroven, nemen we blijkbaar op de koop toe. Bijen zijn belangrijk. Als bepaalde planten niet bestoven worden, sterft de plantensoort uit. In Zeeland heeft de bij een niet te ver waarlozen economische betekenis vanwege het grote aantal fruitteeltbedrijven. Zonder bijen geen gewasbestuiving en dus ook geen appels en peren. Het goede nieuws is dat bij steeds meer mensen het besef doordringt dat een Zeeland zonder bijen niet kan. Het Platform Bijvriendelijk Zeeland stelde vorig jaar al een actieplan op. De laatste maanden komen diverse initiatieven van de grond om de bij een handje te helpen. Zo denkt de gemeente Borsele aan een 'Honey Highway', een aaneengesloten gebied dat aantrek kelijk is voor bijen. Bijvriendelijke maatregelen hoeven niet veel geld of extra in spanningen te kosten. Met wat rommelhoekjes in de tuin, een bijenhotel en bijvriendelijke planten is het tij nog te keren. Help de bij voor het te laat is. ZIERIKZEE Rapper Qube is de winnaar van RegioRuis 2018, een wedstrijd voor jonge muzikanten op Schouwen-Duiveland. Qube liet Dispelled, No Return en Lies Ahead achter zich in een sfeervolle finale. Hij won een geldbedrag en mag dit jaar op het podium staan van het Anywave Festival in Zierikzee, de Zeeuwse Belofte en het Bevrijdingsfestival in Vlissingen. Qube, ofwel Jasper van den Bovenkamp, rapt in het Nederlands en valt op door zijn positieve, diepgaande teksten. Hij studeert aan de Rockacademie in Tilburg, fotomariekemandemaker Tip? redactie@pzc.nl GOES Politie zoekt doorrijder ongeluk Een 3-jarig meisje is don derdag in Goes gewond geraakt bij een aanrijding met vermoedelijk een auto of bestelbus. De veroorzaker is doorgere den. De ouders troffen het meisje gewond aan op straat. Ze speelde rond 09.30 uur op het achterpad van de wonin gen aan de Hilleweg. Ze is in het ziekenhuis ge opereerd aan een ge compliceerde dubbele beenbreuk. De politie zoekt getuigen. Lt.' OOSTBURG Een 88-jarige man uit Oostburg is in de nacht van vrijdag op zaterdag zo agressief geworden dat de politie moest hel pen om hem tot bedaren te brengen. De man is een bewoner van een verzorgingstehuis in Oostburg. Hij zou het personeel hebben aan gevallen. De wijkagent liet weten dat de man via medicatie tot bedaren is gebracht. AXEL Een man (45) en een vrouw (34) uit Sas van Gent zijn zaterdagnacht opgepakt voor de diefstal van een aanhangwagen. De twee werden rond 2.30 uur op de Langeweg in Axel aangetroffen naast hun auto, zonder verlich ting en met de kofferbak geopend. De politie zoekt de recht matige eigenaar van de aanhangwagen. GOES Brandje in woning op terrein azc In een bovenwoning aan de Albert Plesmanweg in Goes, op het terrein van het asielzoekers centrum (azc), heeft gisteravond een kleine brand gewoed. Voor zover bekend raakte er niemand bij de brand gewond. De brandweer heeft de brand geblust en de rook uit de woning ge ventileerd. Wat er pre cies in brand stond, is niet bekend. Jongeren jagen hun dromen na Rolf Bosboom Goes -DJ Timo Rolf Bosboom Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 49