Plastic Later inzaaien vlas geen ramp Vijf gewonden bij ongelukken op N59 Delfgaauw staakt zijn Pelgrimstocht in Nijvel 2 MARLEEN BLOMMAERT I Column Voor wie het nog niet wist, we gebruiken te veel plastic. Ik was al ruim voor het ver bod op plastic zakken overgestapt op eigen tasjes en ik bracht ook mijn plastic afVal al jaren naar de plastic container. Toch kwam het werkelijke besef van de ongeloof lijke hoeveelheid plastic die ik we kelijks gebruik, pas op het mo ment dat het plastic werd opge haald. Want nu hangen die door zichtige zakken ergens buiten aan een haak tot het hun aangewezen ophaaldag is. Als trofeeën van de wegwerpmaatschappij tonen zij onbeschaamd hun inhoud. Was de gewone vuilniszak nog decent grijs, deze zak is transparant. Ik kan op deze wijze precies bijhou den wat er zoal gegeten wordt op onze dijk. In die zin is het wel een zak van deze tijd, alles is zichtbaar. Het apart ophalen werkt dus bij mij in elk geval bewustzijnverho- gend. badkamer rond ga kijken met mijn nieuwe 'plastic' ogen, zie ik dat de hoeveelheid plastic oneindig is, tubes, flessen, bakjes, tandenbor stel, schuursponsjes en ga zo maar door. Om moedeloos van te wor den. Is deze hoeveelheid nog terug te brengen? naar oplossingen. Harde zeep ge bruiken lijkt ons wel wat. Zelf zeep maken lijkt ons nog leuker. Dat begint overigens met natri umhydroxide oftewel gootsteen ontstopper. „Weet je dat zeker Marleen", vraagt meneer B. enigs zins verontrust. Meneer B. is een alpha zoals ze niet meer gemaakt worden. Wiskunde laten vallen zo gauw het mogelijk was en schei kunde was hetzelfde als hekserij. Deze heksen gaan echter niet over één nacht ijs en hebben hun huis werk gemaakt: NaOH is het. Of meneer B. er even om wil gaan? „Of ik een bom ging maken, Mar leen. Dat vroegen ze!" roept hij verontwaardigd, als hij met het goedje thuiskomt. „Schat, je moet er wat voor over hebben, voor onze plasticloze duurzaamheid", zeg ik terwijl ik hem liefdevol een kus geef. Ik kan precies bijhouden wat er zoal gegeten wordt op onze dijk DESTELLING Vandaag: Mijn tuin is bijvriendelijk Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters lerarentekort: vaker ou^-leraren VOOR T>E KLAS 'Gekken gooien fiets op spoor Ruiter ambassadeur Dementievriendelijk Man onwel en overleden WESTDORPE Derde zomerse dag gemeten Een oude wijsheid zegt dat vlas de honderdste dag van het jaar in de grond moet zitten. „Dat was to april", vertelt Karei van Looij van vlasbedrijf Van Looij uit Sint Jans teen, „terwijl we nu pas de laatste blokken hebben ingezaaid." Van Looij blijft er rustig onder. „Een catastrofe hoeft dit zeker niet te zijn." Het inzaaien gebeurde vo rig jaar een maand eerder, herin nert hij zich, waarop het wekenlang droog bleef De opbrengst van lange vezels, die geschiktst zijn voor lin nenproductie, viel daardoor zwaar tegen. Het was dit jaar te nat om op tijd aan de slag te gaan. „Het late in zaaien kan effect hebben op het lin nengehalte", weet vlasteler Van der Zee. „Het weer is de laatste dagen echter zo goed. De natuur kan zich snel herstellen." Vlas is een klein gewas vergele ken met aardappelen, uien, tarwe en suikerbieten. Het areaal in Ne derland is met 2200 a 2300 hectare de laatste jaren wel stabiel. Dat heeft met de prijsvorming te ma ken. Terwijl grote akkerbouwge wassen vorig jaar amper iets op brachten bij recordopbrengsten, waren de vlasprijzen goed. Van der Het late inzaaien kan effect hebben op het linnengehalte Zee: „We hadden alleen weinig ki lo's. De markt is vrijwel leeg." Zeeuws-Vlaanderen waar de Ne derlandse vlasverwerking is gecon centreerd, herbergt driekwart van het Nederlandse vlasareaal, gevolgd door Zuid- en Noord-Beveland, Tholen, West-Brabant en een beetje in Flevoland. NIEUWERKERK In totaal vijf mensen zijn zaterdag gewond ge raakt bij drie verschillende onge lukken op de N59 bij Nieuwerkerk en Bruinisse. De weg was bij de Grevelingen tijdelijk afgesloten voor verkeer. Rond 12.50 uur vond er een onge luk plaats bij Bruinisse, waarbij twee personenauto's en een bestel bus betrokken waren. Een paarden trailer schaarde en een van de auto's sloeg over de kop. Drie mensen raakten hierbij ge wond en werdennaar het zieken huis gebracht. De paarden in de trailer bleken uiteindelijk niets te mankeren. Een uur eerder, rond 11.45 uur, vond er een ander ongeluk plaats in de buurt van Nieuwerkerk. Een au tomobilist botste achterop zijn voorganger. De bestuurder van het achterste voertuig moest met een ambulance naar het ziekenhuis worden gebracht. Op dezelfde plek was om 10.40 uur al een kettingbotsing geweest met zes voertuigen. Een 33-jarige vrouw uit Yerseke raakte gewond en is met een ambulance naar het ziekenhuis vervoerd. Er vonden nog diverse kleine aanrijdingen plaats. Bij deze onge lukken was er echter alleen sprake van materiële schade. Philip Delfgaauw uit Zierikzee, die zijn hele hebben en houwen ver kocht voor een pelgrimstocht naar Santiago de Compostella, heeft zijn reis in Nijvel gestaakt. Het is hem tegengevallen. De vrijheid die hij zocht in het leven en die hij onderweg dacht te kunnen vinden, is hij tijdens de voettocht juist verloren, schrijft hij in een brief naar zijn contacten. „Als pelgrim ben je enorm afhan kelijk van mensen aan wie je hulp vraagt, bijvoorbeeld in de vorm van een slaapplaats. Ze hebben ver wachtingen van jou en je moet je aanpassen aan hun manier van le ven. Dat aspect heb ik over het hoofd gezien." Terwijl de Zierikzeeënaar (71) zich toch heel goed had voorbereid. Hij had gesproken met mensen die de tocht al hadden afgelegd en las tien boeken. „Daarin werd wel ge schreven dat je dingen als wande len, eten en slapen samen doet, maar er ging geen lichtje branden. Nu ik ermee word geconfronteerd, benauwt het mij." Delfgaauw is za terdag door zijn zoon opgehaald in Antwerpen. Hij wil zijn leven voortzetten in Noordwijk, waar zijn dochters wonen. HEEFT U tSE ZOEMER NIET ©EHOORö maandag 23 april 2018 En als ik dan in de keuken en de Samen met een vriendin zoek ik Reageer op pzc.nl Gisteren: Zeeland moet af zien van de mari nierskazerne 1927 reacties KAPELLE Spoorbeheerder Prorail heeft gisterochtend voor komen dat een trein is ontspoord door baldadig heid. Een fiets die ter hoogte van Kapelle op het spoor was gegooid, werd op tijd opgemerkt en is door de politie verwijderd. „Som mige gekken zijn ook al wakker", meldde Prorail op Twitter. „Gelukkig is de fiets op tijd ontdekt en heeft deze geen ontsporing veroor zaakt." MIDDELBURG Marjan Ruiter, directeur van het Zeeuws Museum, is benoemd tot ambassa deur Dementievriendelijk Zeeland. Namens de pro vinciale afdeling van Alzheimer Nederland probeert zij Zeeland meer bewust te maken van dementie, maar ook van de gevolgen ervan. Het Zeeuws Museum houdt al sinds 2015 spe ciale rondleidingen voor mensen met dementie en hun naasten. VROUWENPOLDER Een man is zaterdagmid dag overleden aan een hartstilstand in de duinen van Vrouwenpolder bij strandpaviljoen Aloha Beach. Medewerkers van het paviljoen en ambulan cepersoneel hebben de man gereanimeerd, maar de hulp mocht niet meer baten. Het personeel van twee ambulances is met een strandjeep van de reddingsbrigade naar het strandpaviljoen gebracht. Van daaruit gingen ze naar waar de man lag. Zeeuws-Vlaanderen be leefde zaterdag op nieuw een zomerse dag. Het KNMI-station in Westdorpe noteerde 's middags 25,9 graden. Het is daarmee lokaal de derde zomerse dag (temperatuur boven de 25 graden) van het jaar, na afgelopen donder dag (27,3 graden) en vrijdag (25,2 graden). Veel landbouwgewassen zijn later gepoot of ingezaaid door de vele regenbuien. Ook het in zaaien van vlas is vertraagd. „Maar nu bruist het de grond uit", zegt Watze van der Zee uit Zaamslag, voorzitter van vlas vereniging Vlasenhennep.nl, hoopvol. Harmen van der Werf Zaamslag -Watze van der Zee, vlasteler Wendy Wagenmakers Zierikzee KENNEN. kcop Klop EN IN &E ZOMER VAN !9?8 LEERÖE IK MIJN TWEERE VROUW

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 2