IÉ 24 ZE zv INTERVIEW PIET SMOLDERS Hij weigerde spion te worden voor Nederland. PietSmolders (77) uit Middelbeers geldt al decennia als dé autoriteit op het gebied van met name de Russische ruimtevaart. het boek Mensen, mythen en sterren van de beroemde sterrenkundige dr. Patrick Moore. Hij had vijftig jaar lang bij de BBC een maandelijks tele visieprogramma: The Sky atNight. Maar een tv hadden wij niet. Wist ik toen veel dat hij jaren later, in 1973, het voorwoord in mijn boek Sovjets in Space zou schrijven." Spectaculaire tijden Het kwam jeugdige Piet niet allemaal aanwaaien. Je zou het niet denken, maar hij had destijds op het St. Joris- college een zware dobber aan wis kunde. „Ik had een draak van een wiskundeleraar. Als ik na hard wer ken een keer een mooi punt haalde, zei hij: 'Maak je niet druk, de vol gende is weer een onvoldoende.' Hij brak mijn zelfvertrouwen af. Mijn pa zei: 'Gij moet van school af. Ga er maar voor werken.' Dat is goed ge weest, want overdag werkte ik als vijftienjarige op een accountantskan toor en 's avonds ging ik naar de HBS. Daar trof ik gemotiveerde volwasse nen en een schat van een leraar. Wat denk je? Ik slaagde met een tien voor wiskunde. Ondertussen bleef ik schrijven over ruimtevaart, dat werd gepubliceerd in de Nieuwe Eindho- vense Krant (later opgegaan in het Eindhovens Dagblad, red.)." Smolders groeit op in spectaculaire ruimtevaarttijden. De eerste kunst maan van Sovjetmakelij (1957) Spoet nik 1, hondje Laika in de ruimte en Spoetnik 2, en als hij twintig jaar is, schieten de Russen Joeri Gagarin in een baan om de aarde. „Ik dacht echt dat het een Amerikaan zou zijn, was het toch een Rus! Dat was een schok. Ik las toen al de Russische krant Pravda, met een woordenboek erbij. Ik had me wat woordjes Russisch ei gen gemaakt en een Russin die in het Eindhovense Schuttersbos woonde, hielp mij met de taal." Dan moet hij in militaire dienst. Hij loopt een blessure op en kan daardoor niet worden uitgezonden. Hij wordt officier bij de Militaire In lichtingen Dienst MID en mag zich met informatie over Russische raket ten bezig houden. Vanaf 1963, na zijn diensttijd, worden zijn lijvige artike len ook gepubliceerd in dagblad De Tijd. Van de hoofdredacteur van de Nieuwe Eindhovense Krant moet hij la ter kiezen tussen de twee dagbladen. Smolders verkiest dan een baan bij de DAF persdienst, op kantoor op de plek waar de akkers van zijn vaders boerderij destijds lagen. Ook pa werkt zich in die tijd op bij DAF. In 1969 is het zover; de Amerikaan Neil Armstrong zet als eerste mens voet op de maan. Het inspireert Smolders om er in zijn vrije tijd een boek over te schrijven, Amerikanen op de maan. Het wordt een bescheiden bestseller met drie drukken in zes weken tijd. Zijn kennis van de Russische ruimtevaart valt op. Bij DAF krijgt hij op een dag een bijzonder telefoontje, vertelt hij. „'Met Van Rijn van Bin nenlandse Zaken. Mag ik even langs komen'. Ik antwoordde: 'Koffie kan altijd, maar ik denk dat u van de Bin nenlandse Veiligheidsdienst bent, en aan spionage ga ik niet aan begin nen.' De AIVD heeft het later ook nog eens geprobeerd." „Van de Russen heb ik nooit last gehad. Na zes jaar DAF durfde ik het aan fulltime te gaan schrijven. Voor mijn artikelen en tv-programma's reisde ik vaker naar Rusland. Ik was en ben bezig met ruimtevaart, aan spioneren doe ik niet." Alles opnoemen wat Smolders ge maakt en gedaan heeft is ondoenlijk. Zo was hij ook vijftien jaar lang di recteur van het Planetarium in Artis. Hij trouwde na een eerder huwelijk met 'zijn' Russische Ljoedmila, hij heeft vier kinderen en zes kleinkin deren. Een boek is er niet gemaakt over zijn leven. „Ach dat is toch niet zo belangrijk. Eigenlijk is mijn leven wel te gek, ik ben er blij mee. Belang rijk is de geestdrift. Dat zie ik nog steeds bij jongeren, en dat zag ik ook bij de kinderen in het Planetarium. Astronauten zijn ook maar mensen, maar ze hebben één ding gemeen; ze zijn enthousiast." Mars Je zou zeggen dat er één grote wens rest bij Smolders: zelf de ruimte in. „Nee hoor. Ik ben al in de ruimte. We zijn op ruimteschip aarde met zijn al len. We draaien op de aardbol met 1700 kilometer per uur rond." En een reis naar Mars, de grote droom van Tesla-baas Elon Musk? „Zeer slecht voor je gezondheid. Je zou acht maanden onderweg zijn. Als ze nu zouden zeggen: 'Je mag een reis om de maan maken', zou ik dat wel doen. Dat is in een week gebeurd." Wat de toekomst voor ons mensen op aarde brengt? „Ik ben ervan over tuigd dat we in de toekomst naar an dere sterren zullen reizen. Mars en de maan zijn niet om over naar huis te schrijven. We moeten het risico spreiden. Een filiaal achter de hand houden." ensioen, daar doet Piet Smolders niet Nog altijd schrijft de oud-Eind- hovenaar in toegan kelijke artikelen over zijn grote passie, ruimtevaart. En hij schreef al veel: veertig boeken, duizenden artikelen. Ook maakte hij jarenlang televisie programma's voor verschillende om roepen. Dat was vooral tussen 1975 en 1995, maar binnenkort is hij weer te zien, ditmaal op History Channel. Voor al dat werk krijgt hij in 1986 van de Sovjet-Unie de Joeri Gagarin- medaille. Zijn bijdrage aan de kennis over ruimtevaart is zo groot dat in 2007 zelfs een planetoïde naar hem werd vernoemd. „Gek hè, maar ik heb nóg het idee dat ik te weinig heb gedaan." Het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Zijn laatste sterrenkijker, een enorm apparaat met dito drie poot, verkocht hij jaren geleden op Marktplaats. Als jonge amateur-as tronoom tuurde hij vaak naar de ruimte, kende veel sterren van bui ten, maar met het klimmen van de jaren begon het schrijven te over heersen. Het nut ging overheersen, conform de arbeidsdiscipline van zijn vader, vertelt Smolders. Maar nu, sinds een halfjaar wonend in het donkerte van het buitengebied in Middelbeers, kriebelt het weer. De pen blijft, de sterrenkijker in een compactere versie komt er weer bij. Met zo'n kijker begon het. „Ons ge zin, mijn ouders en mijn vier broers, woonde in Eindhoven aan de Poeij- ersdwarsstraat in een boerderijtje. Ik was tien jaar en de nachten waren nog echt donker. Vanuit het opka mertje tuurde ik naar de maan. Mijn moeder kocht een plastic geel kijker tje van 75 cent voor me bij V&D en vertelde me dat er een vrouwtje met een takkenbos op haar rug op de maan zit. Dat geloofde ik niet, maar ik vond het wel indrukwekkend. De fascinatie is daar begonnen." En die nam een snelle vlucht. Als jongen van tien jaar schreef hij, weliswaar op pakpapier, zijn eerste boek met eigen tekeningen erbij. Zoals hij zelf zegt 'niet gehinderd door enige kennis'. Vijfjaar later volgde een dik cahier van zijn hand, 'Hoofdzaken der astro nomie'. „Met mijn moeder ging ik naar de boekhandel want ik wilde een boek met feiten. Ik kreeg en las We zijn op ruimteschip aarde met zijn allen, we draaien op de aardbol met 1700 kilometer per uur rond maandag 23 april 2018 'Astronauten hebben één ding gemeen: enthousiasme' Lizette van Neer Middelbeers Piet Smolders thuis in Middelbeers. foto JEAN PIERRE REIJNEN/FOTO- MEULENHOF

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 24