22 MEDIA CULTUUR De dood van DJ Avicii heeft de muziekwereld geschokt. De Zweed (28) worstelde met zijn roem en overvolle tourschema's. Hoe zwaar is het bestaan van een dj? VINCENT LUISTERT RADIO Natuurlijk, ze zijn alle drie, stuk voor stuk topgranny's, top-oma's. Gerard Ekdoms verslaggever Frank Van 't Hof verraste ze in alle vroegte aan huis met de nominatie voor de Granny Award, de Leukste Omaverkiezing 2018. Oma Willemien uit Doetinchem, ze mag er zijn, met haar volle, lieve omalach. Ik hoor de blos op haar wangen. Ze bakt lekkere pan nenkoeken en ze is nooit chagrijnig. Ik ruik Maja zeep en de schone, strak ingestopte la kens van het logeerbed. Ik hoor de wekker op het nachtkastje, die me in slaap tikt. Maar wat dacht je van oma Roos uit Am sterdam! Ze scheurt nog met haar rode au tootje door de stad. „Pas op, hoor", voegt ze Frank van 't Hof toe, „ik ben wel 82, maar ik kan nog alles doen." Dit is een coole oma, waarmee je bij je vrienden kunt scoren. Ze is streetwise, ze weet wat er te koop is in de stad en ze zingt gospels. En dan hebben we nog oma To uit Houten, ze praat als Tineke Schouten. 88 is ze, altijd in voor een geintje en vorig jaar nog mee ge weest naar de Gay Pride. „U bent genomi neerd", riep Frank van 't Hof. „Ja, en nou?" zei oma To. „Sjeezus Kristus, ik hou doar heelemoal nie vaan. En nou moete se op mij stemme? Nou, se stemme moar een end weg. Maan maan maan, sofeel roem hek eg nie verdiend." het was 'bloedstollend spannend' maar de winnaar stond voor mij al vast. Niets ten na dele van oma Roos, ik zou graag eens met haar door Amsterdam scheuren, Chinezen op segways en huurfietsen ontwijkend. We zouden met de raampjes open rijden, de trams zouden vrolijk bellen en ze zou, boven het gescheld van de Amsterdammers uit Oh Happy Day zingen. En met oma Willemien zou ik graag een zelfgebakken pannenkoek eten, waarop ze met stroop de eerste letter van mijn naam geschreven had. Maar er kon voor mij maar één winnaar zijn, die lekkere dwarse oma To. Ze won. Ze zat beduusd - en zo te horen ongemakkelijk - in de studio toen Ekdom het nieuws bekendmaakte. „Oh, doar haad ik nou heelemoal nie op gerekend." Ekdom: „Gaat er getrakteerd worden in de hele straat?" „Getraakteerd? Ben je nou heel emoal maaal." „En gaat u vanmiddag in de zon zitten?"„Daag ut nie!" Quote van de dag Troyer overleden Pippa is ook zwanger Hij draait in één week in Miami, Shanghai en Syd- ney, neemt zijn radioshow op, maakte een vlog en staat vrijdag op Koningsdag in Breda, Groningen en Oldenzaal. Zie hier 'zomaar' een weekje van Armin van Buuren, een van 's werelds grootste dj's. Produceren, optredens, drukke schema's en reizen, van hot naar her. Het is het leven dat Tim Bergling, alias dj Avicii, aanvankelijk koesterde maar later verafschuwde. De Zweed zat eigenlijk het liefst in de studio te produceren. Optreden op grote podia voelde voor Bergling, zo stelde col lega Laidback Luke 'alsof hij werd verkracht, zo traumatisch'. „Veel mensen denken dat een dj de hele week niets doet en dan in het week end wat plaatjes draait", zegt Fedde le Grand (40), al vijftien jaar dj en producer. „Maar alle jongens hebben tegenwoordig een label, zitten te pro duceren en zijn vaak op reis." „Het is net als met ceo's van grote bedrijven of topvoetballers: je kunt jezelf opbranden op het moment dat je te veel doet", stelt Maykel Piron, al vijftien jaar de compagnon van Ar min van Buuren. „Voor een dj is het vaak niet gemakkelijk om nee te zeg gen tegen grote festivals, maar toch moet je luisteren naar je lichaam en de juiste mensen om je heen hebben. Gemiste gigs gaan niet meer over 10.000 euro, maar over tonnen Over het algemeen kun je meer aan als je jong bent, maar dan al moet je jezelf constant de vraag stellen: pleeg ik geen roofbouw?" Geen basis De druk op de dj's is de laatste jaren toegenomen met meer concurrentie, aandacht én sociale media. „Het kan een fantastisch leven zijn, maar je moet het wel aankunnen", zegt San- der Bouma, manager van Willem van Hanegem junior en Ward van der Harst, mondiaal bekend als dj-duo W&W. „Het is bijna onmenselijk om de hele wereld te bestrijken, maar dj's doen dat wel. We pakken het dit jaar bewust anders aan. Ze doen een maand zoveel mogelijk shows en rei zen dan een paar weken niet. De af gelopen jaren waren ze hoogstens drie weken per jaar in Nederland. Dan heb je dus geen basis of thuis meer. Dat is voor niemand gezond." Le Grand: „Natuurlijk heb je wel een huis, maar - en dat zag je in de vorig jaar verschenen documentaire over Tim (Avicii) ook - dat voelt niet meer als thuis, omdat je er zo weinig bent. Je zet je normale leven op pauze. En als je dan terugkomt is ie dereen, logisch, lekker doorgegaan met zijn leven. Dan merk je dat je niet veel aansluiting meer hebt. En je voelt je des te eenzamer omdat nie mand snapt hoe jouw leven in elkaar zit." Ondernemer Duncan Stutterheim organiseerde jarenlang megafeesten als Sensation. „Ik heb de dj's nooit be- Mijn tour begint in Nederland want ik ben een trotse Di/fc/iy! maandag 23 april 2018 GO Granny Ze stemden een end weg, de luisteraars, ACTEUR Verne Troyer (49) is overle den. De kleine acteur is vooral bekend van zijn rol als Mini-Me. Het ging al een tijdje niet goed met Troyer, die onder meer worstelde met een alcoholver slaving. CELEBRITY Pippa Middleton is in verwach ting, zo melden Britse media. Haar zus Kate, de hertogin van Cambridge, is op dit moment ook zwanger. Het is het eer ste kindje voor Pippa (34) en bankier James Matthews (42). Dennis Jansen 44 Duncan Stutterheim Esmée Denters, voor malig protegee van Justin Timberlake, over haarnieuwe single.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 22