ZEELAND GEBOEKT Léonie Dieleman geeft lezing in Meliskerke Vincent Icke vertelt over ruimtereizen Koranles in Vlissingen I wÊz Ha ZEELAND 21 Qf. VYJ J m Tussen 1545 en 1575 tekende Jacob van Deventer 226 stadsplattegronden. Alle kaarten zijn nu gebundeld in één atlas. DJINN VlSinger.6 TsL V yB&P Hids?- ïev Ta.u Het is een project, waarvan we ons de omvang maar moeilijk kunnen voorstellen. Jacob van Deventer (geboren kort na 1500, overleden in 1575) moet tientallen jaren continu aan zijn stadsplattegronden hebben gewerkt. Hij be zocht alle steden in het gebied dat nu Neder land en België omvat, plus Luxemburg, een deel van Noord-Frankrijk en enkele Duitse ste den. Op de rug van een paard, in een koets over slechte wegen, of per schip. In elke stad deed hij zijn opmetingen. Om een goed beeld te krij gen klom hij in torens en op versterkingen. De kaarten van Jacob van Deventer zijn de oudst bewaarde van Belgische en Nederlandse steden. Waarschijnlijk maakte hij ze in op dracht van de Spaanse koning Filips II, die heer en meester was in de Lage Landen, toen het meest verstedelijkte deel van Europa. De ko ning bezorgde hem in elk geval een vrijgeleide- brief, die hem overal toegang verschafte. De meeste kaarten worden bewaard in Ma drid, in de Nationale Bibliotheek van Spanje. Er zijn wel eerder pogingen ondernomen om ge trouwe kopieën uit te geven. In de stedenatlas die deze maand is verschenen worden voor het eerst alle 226 plattegronden samengebracht. We zien de late middeleeuwen. Gecombineerd met een hedendaagse luchtfoto wordt duidelijk dat de middeleeuwse basisvorm vaak behou den is en nog van belang is bij nieuwe stads- ontwikkelingen.De Zeeuws-Vlaamse steden Sluis, Sint Anna ter Muiden, Oostburg, Aarden burg, Axel en Hulst hoorden toen nog bij Vlaanderen. Op de Zeeuwse eilanden bezocht Van Deventer de steden Vlissingen, Westka- pelle, Veere, Middelburg, Arnemuiden, Zierik- zee, Brouwershaven, Goes, Reimerswaal, Tho- len en Sint Maartensdijk. Léonie Dieleman uit Oost- Souburg werkte twaalf jaar lang als lerares en jonge renwerkster in Mozambique. Daarover vertelt ze donderdag 26 april in boekhandel De Boeken molen in Meliskerke. Op dit mo ment is Léonie Dieleman terug in Nederland om even te reset- ten. Misschien wordt het wel een nieuw retourtje Afrika, laat ze weten. Ze heeft daar veel erva ring opgedaan. Wat ze zoal mee maakte schreef ze op in haar ver halenbundel De vrouw die zeven koeien waard was. Ze vertelt daarin over haar leven, de keuzes die ze maakte, wat het haar opge leverd en gekost heeft. Zelf zegt ze over haar boek: „De lezers kij ken in de spiegel van de Afri kaanse cultuur - in Afrika doen ze het zo, hoe doen we het hier?" Lezing Léonie Dieleman, don derdag 26 april om 19.30 uur in De Boekenmolen in Meliskerke. Sterrenkundige Vincent Icke komt dinsdag 24 april naar Porgy Bess in Ter- neuzen voor een lezing over rei zen in het heelal. Daarover schreef hij het boek Reisbureau Einstein, over buitenaardse buren. Met ruimteschepen die bijna zo snel gaan als het licht kunnen we misschien in de toekomst het hele Heelal doorkruisen. Naar onze sterrenburen, naar het centrum van de Melkweg, naar sterrenstelsels op een mil jard lichtjaar afstand. Vincent Icke beschrijft wat we tegen die tijd ontdekken, en hoe Einstein ons leerde te reizen naar zulke bestemmingen. Icke beschrijft hoe sterren en planeten ontstaan en wat kos mische evolutie te maken heeft met biologische evolutie. Ster renkundigen hebben al bijna 5000 planeten buiten ons zon nestelsel ontdekt. Is er 'iemand' daarginds? Is dat dan vriend of vijand? Is een buitenaardse be schaving echt beschaafd? Vincent Icke (1946) is hoogle raar theoretische astrofysica aan de Universiteit Leiden en bij zonder hoogleraar kosmologie aan de Universiteit van Amster dam. Hij is ook beeldend kun stenaar en publicist. De lezing begint om 20.00 uur. Zeeuwse schrijvers Tot de meest begaafde Zeeuwse schrijvers hoort ongetwijfeld Tofik Dibi. Hoezo een Zeeuwse schrijver, hoor ik sommige lezers denken. Waarmee we meteen bij de kern van de zaak zijn. Ben je Turks of Marokkaans, is de vraag die Dibi, tussen 2006 en 2012 Kamerlid voor GroenLinks en vooral de schrijver van de autobiografie Djinn (2015), voortdurend krijgt voorgelegd. Hij kan dan antwoorden: nee, ik ben Zeeuw, trots en terecht, want hij werd in 1980 geboren te Vlissin gen, groeide daar op, en zijn zus voetbalde bij VC Vlissingen. Nog overtuigender identiteitspapieren nodig? Terugkeren, zo schrijft hij, 'betekent voor mij de trein naar Zeeland pakken'. Toch is dat niet het laatste woord. De wereld is ver deeld over zijn herkomst. Een oma, getuige van zijnge- -- boorte, ziet -r r, TT hem als een Tolik DibLj x Maar een tante roept bozig dat hij een Ma rokkaan is, 'vergeet je roots niet!' In zijn eigen borst zetelen ook twee zielen, blijkt uit Djinn: 'Ik voel me nooit zo sterk Nederlan der als wanneer ik in Marokko ben, nooit zo compleet Marok kaans als wanneer ik in Nederland ben'. Heimwee Zijn Vlissingse verhaal is anders dan anders. Hij schrijft over de Ko- ranlessen daar, die hem slecht be vielen. Zijn vader valt weg en een tijd speelt een stiefmoeder de baas over hem, eentje uit de boeken: 'Ze was juf in Marokko, dus ze is be dreven in corrigerende tikken'. Hij en de andere kinderen worden uiteindelijk toegewezen aan hun 'mama'. Dat betekent een verhui zing naar Amsterdam, in veel op zichten een verbetering, maar er blijft volop heimwee naar Vlissin gen. Coming-out De 'djinn' uit de titel, een boze geest, verwijst naar de strijd tus sen Dibi's homoseksualiteit en zijn religie. Juist de pogingen zijn aard te verbergen brengen hem in akelige hoeken van de wereld. Als politicus verdedigt hij homorech ten, maar als persoon speelt hij verstoppertje. Djinn is zijn co ming-out, zijn verzoening. Mo hammed en Allah zijn volgens hem niet homofoob, wel 'de men sen die de Koran interpreteerden'. Zijn dankwoord begint hij met een uitbundige verklaring aan het adres van Allah. Een Allah met een speciaal filiaal in Vlissingen. maandag 23 april 2018 PC Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Oude steden inspireren ifl •aLv; V 'V €ii Tfö WK®» On'o Jacob van Deventer tekende tussen 1545 en 1575 de plattegronden van onder meer Goes, Hulst en Middelburg, foto stedenatlas jacob van deventer Cartograaf Jacob van Deventer bezocht tussen 1545 en 1575 bijna alle steden in België en Nederland. In totaal maakte hij 226 stadsplattegronden. Ook van de Zeeuwse steden. Nu zijn alle kaarten voor het eerst samengebracht in één atlas. Jan van Damme Reinout Rutte en Bram Vannieuwenhuyze: Ste denatlas Jacob van Deventer - Uitgeverij Thot Lannoo, hardcover, 516 pagina's, 99 euro. Léonie Dieleman Mario Molegraaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 21