Enthousiasme verstoort essentie 16 kanshebbers beste vereniging Glasaal dreigt kopje onder te gaan 20 ZEELAND De leden van studentenorkest NESKO 2018 brachten een gevarieerd programma, maar op sommige punten werd te hard gespeeld. De neiging is aanwezig om twee studentenorkesten met elkaar te vergelijken. Het Jeugd Orkest Ne derland (JON), dat al enkele keren optrad in de Grote Kerk in Veere, en het Nederlands Studenten Ka merorkest (NESKO). Er is echter een groot verschil, zodat vergelij ken niet gepast is. JON bestaat uit jonge musici die aan het conserva torium studeren en NESKO be staat uit studenten die naast hun studie aan de universiteit of hoge school graag musiceren. Het is een loffelijk streven om je passie voor muziek te delen met het publiek. Jeugdige musici hebben een frisse, soms originele kijk op de interpre tatie van verschillende muziekpe- riodes. De leden van NESKO 2018 hadden een week lang gerepeteerd onder leiding van Ivo Meinen voor ze aan dit tournee begonnen. Het programma was gevarieerd en het orkest wilde met de drie werken een verhaal vertellen. Met Kodaly een volksvertelling, het moderne werk van Wantenaar was een mysterieus, spannend (spookach tig) verhaal en Mendelssohn schetste een filmachtig beeld van Schotland waarin vrolijkheid, weemoed en ruige landschappen passen. In de vijf delen van de Dances of Galanta van Zoltan Kodaly viel meteen op dat het orkest vooral hield van duidelijk en hard spelen. Juist door die vele fortissimo pas sages ging de essentie van de mu ziek een beetje verloren. Kodaly schreef muziek in verschillende tempi, vol klankkleuren en effec ten en gebaseerd op volkse melo dieën. Dat mag spetteren, maar moet wel zuiver klinken. De bla zers zorgden voor te veel ruwe randjes. A Haunted House van Mathilde Wantenaar is een com positie die ik graag een paar keer zou willen horen. Heerlijk van sfeer, met spannende elementen: spookachtige momenten, een on weer en vooral mooie kleine fra sen met subtiele toontjes die de sfeer van dat spookhuis weerge ven. De strijkers vormden een mooie homogene groep en so praan Jeannette van Schaik be schikt over een stem met een grote tessituur, vooral in de hoge tonen overtuigde zij ten volle. Haar laagte is bruin getint, maar werd jammer genoeg overstemd door de forse repliek van het orkest. Jeug dige overmoed of te veel aandacht voor eigen partij en te weinig voor de totale orkestklank? A haunted House, op tekst van Virginia Woolf, is een interessante compo sitie die past op de lessenaar van Nederlandse orkesten. De derde Symfonie (de Schotse) van Felix Mendelssohn-Bartholdy bestaat uit vier aaneensluitende delen, waarin specifieke eigen schappen van het land naar voor komen: weemoed, vrolijkheid, se reniteit en pure romantiek. Het werk werd vol levenslust gebracht, maar van wegdroommomenten was er geen sprake, er werd ge woon te hard gemusiceerd. Jam mer, want de potentie is er wel de gelijk. Vol Verhalen. Werken van Kodaly, Mendelssohn, Wantenaar. Door NESKO onder leiding van Ivo Mei nen met medewerking van Jeannette van Schaik. Gehoord vrijdag 20 april in de Zeeuwse Concertzaal in Mid delburg. Zeker zestien Zeeuwse clubs ma ken kans op de titel Vereniging van het Jaar. Verenigingen kun nen nog tot en met vandaag wor den genomineerd. De verkiezing is een initiatief van NOC*NSF, Kunstbende en LKCA samen met de Rabobank. Elke provincie levert een winnaar op. Een jury selecteert daaruit drie sport- en drie cultuurvereni gingen. Zij gaan door naar de lan delijke finale in september. Tij dens de Nationale Sportweek wordt zowel de sport- als cul tuurvereniging van het jaar be kendgemaakt. Landelijk zijn er inmiddels zo'n 650 verenigingen aangemeld. In Zeeland zijn dat er tot nu toe zes tien: Biljart- en koersbalvereni- ging Kloetinge, Volleybalvereni ging BOK in Kapelle, Wijkvereni- ging Middelburg, Stichting Scratch Messiah Zeeland, Middel burgse Bridge Club, Muziekver eniging Scheldegalm in Hans- weert, Muziekvereniging Cres cendo in Dreischor, Manege Ba lans/Stichting Paardrijden Ge- Landelijk zijn er zo'n 650verenigingen aangemeld handicapten Schouwen-Duive- land in Dreischor, sportvereni ging MZC'n in Zierikzee, De Pit in Terneuzen, Zwemclub Koe wacht, badmintonvereniging BC Batho in Tholen, mannenkoor DEV in Sint-Annaland, voetbal vereniging Noad'67 in Sint Phi- lipsland, Turnschool Zeeland in Vlissingen en Vlissingse Turn Vereniging. Nomineren en stem men kan op verenigingvanhet- jaar.nl. PZC ONLINE @Laurensl Eigenlijk was er maar een hoog tepunt in deze pot: het doelpunt van #vanpersie #azfey Visspecialisten van kennisorgani satie Ravon gaan onderzoeken of de vispassage in gemaal Prommelsluis bij Kerkwerve nog wel voldoet. Weer zijn er heel weinig alen geteld. Op zich geen verras sing, want de aaltrek loopt al jaren terug. „Maar we heb ben nu pas goede technieken om te onderzoeken hoeveel vis er doorheen gaat", vertelt visspecialist Sanne Ploegaert, die zich voor Ravon met name bezig houdt met het verbeteren van vis- passages. „Zonodig moet de passage worden aangepast." Op Fish Migration Day, dat afge lopen vrijdag plaatsvond, zijn overal ter wereld glasalen geteld. In Nederland gebeurde dat op veertig locaties, waarvan tien in Zeeland. De resultaten zijn net zo teleur stellend als voorgaande jaren. Het gaat al sinds de jaren tachtig niet goed. De kans be staat zelfs dat de aal volledig verdwijnt. Ploegaert: „Dan verlie zen we een bijzondere soort: geboren bij de Sargasso- zee, met de stroom mee naar de Europese kust en dan weer helemaal terug. Het leven van een aal is één groot avontuur. We willen ze niet kwijt." maandag 23 april 2018 Jeanette Vergouwen RECENSIE Rolf Bosboom Vlissingen PC NIEUWSBRIEF Wilt u dagelijks snel en overzichtelijk op de hoogte worden gebracht van het interessantste, leukste, gekste en opmerkelijkste nieuws uit Zeeland en bin nen- en buitenland? Meld u dan aan voor de PZC nieuwsbrief. Vrijwel dagelijks versturen we een e-mail met daarin tien geselecteerde artike len van de website, waar van de redactie vindt dat u die niet mag missen. Aan- en afmelden is gratis en kan eenvoudig met uw e-mailadres. De nieuws brief valt tussen 11.00 en 12.00 uur in uw mailbox. Aanmelden kan via www.pzc.nl/nieuwsbrieven. TWITTER Robin van Persie scoorde de tweede goal voor Fey- enoord in de bekerfinale tegen AZ. Via een één twee met Berghuis scoorde hij op fraaie wijze met een stift. De spits werd daarna vervangen door Jean-Paul Boëtius. De doelpuntenmaker ging onder luid applaus naar de kant. Feyenoord won met 3-0 van AZ en daarmee voor de dertiende keer de beker. ONLINE TOP VIJF 1. Man overleden in duinen Vrouwenpolder 2. Kindje van 1,5 jaar valt 8 meter diep tussen sluis deuren Schelde 3. 9-jarig meisje korte tijd vermist in Vlissingen 4. Woede om filmende om standers bij steekdrama op vol terras 5. Bejaarde man in verzor gingshuis gaat personeel te lijf Kijk op www.pzc.nl of @pzcredactie fj facebook.com/depzc is) @pzcredactie NESKO 2018 in de Zeeuwse Concertzaal, foto jakko van der heijden, Wendy Wagenmakers Kerkwerve A Het uitzetten van de glasaalt jes. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 20