EN 19 Hun oude hof in Ritthem wordt paardenwei en uit een paardenwei bij Molembaix scheppen Willeke en Ruud Verschuur een nieuw hof: de Pionier-ster. De scheppers van wat de 'Mooiste tuin van Nederland' mocht heten, Rammekens- hof in Ritthem, ver trokken in 2016 naar een huis bui ten Grijpskerke. Afgelopen week einde stelde het paar hun nieuwe hof open voor publiek, samen met nog drie tuinen op Wacheren. De zonovergoten Zeeuwse Bollen- route trok veel nieuwsgierigen. De Verschuurs hebben een tuinrepu- tatie hoog te houden. Rammekens was achttien jaar lang hun lusthof, maar ook heel hard werken. Te hard voor de gezondheid van Ruud. Het paar verruilde het oude boerenhuis met 16.000 vierkante meter tuin voor een jaren zeven tig-huis met 3330 vierkante meter grond, nadat de paardenwei erbij was getrokken. Natuurlijk ver huisden veel plantaardige bewo ners, of hun nakomelingen, mee. Zoals Willekes favoriete grassoor ten. Maar Hof De Pionier-ster („Want ik pionier in een nieuwe tuin aan de Pioniersweg") heeft een heel eigen stijl. Geen schel penpaadjes en verborgen tuinka mers, maar borders tussen brede graspaden en weidse zichtlijnen naar het boerenlandschap rondom. „De tuin is ingericht op onderhoudsgemak", vertelt Wil leke. Stenen randen langs de plan tenbedden maken graskanten af steken overbodig en over de 'we- geling' van honderd meter lang kan een auto met aanhanger een voudig rond de potager, de nostal gisch aangelegde moestuin, en de kweektafels met opgroeiend tuin- goed rijden. Tuinclubs komen de pionierstuin nieuwsgierig verkennen. De 'Brandnetels' en de 'Bakkeruudjes' parkeren auto's en fietsen en besto ken de Verschuurs met vragen. En vermaken zich met de typische ja ren zeventig-zitkuil die de Ver schuurs nu rijk zijn. In de vijver er naast pronkt een roze flamingo. „Wij hadden het nooit laten aan leggen. Maar het is mooie steen en dan kan het wel weer", grinnikt Willeke. Roze met oranje lijkt dé ge waagde voorjaarstuintrend, lijkt het in de hoven van de tuinvrien- dinnen. Zalmroze of fuchsia, ge mengd met kopertinten en vlam mend oranje, met lelievormige gele en witte tulpen ertussen. De bonte aanblik verrukt bezoekers. Maar van Hetty van Baaien aan de Duinweg in hartje Oostkapelle had het spectaculairder gemogen. „Volgend jaar toch meer oranje. Het roze drukt het oranje te hard weg." Jaarlijks stopt ze driehonderd verse bloembollen tussen de al ruim voorhanden zijnde bollen in Volgend jaar toch meer oranje, het roze drukt het oranje te hard weg de bodem. Die mengt ze met rode melde, judaspenning en daslook onder de bloesem van de fruitbo men. „We hebben wel in spanning gezeten, of de tulpen wel op tijd uit zouden komen." De paar dagen zonnewarmte hebben wonderen verricht. De tuinen in Oostkapelle, Molembaix en Big- gekerke verschillen sterk van el kaar: de beslotenheid van de dorpstuin van Hetty van Baaien, de buxusborders gevuld op kleur van 't Hofje in Biggekerke en de dwaaltuin met doorkijkjes naar grasvelden en poelranden vol len teklokjes, pinksterbloem en kie- vitseitjes van Thea van Maldegem aan de Noordweg. Ze zijn weer te bezoeken tijdens het open tuinen- weekeinde, 15,16 en 17 juni. maandag 23 april 2018 WA Twee sterren in pionieren, Willeke en Ruud Verschuur, tuinieren sinds twee jaar aan de Pioniersweg in Grijpskerke. In juni is hun tuin te bezoeken, fotoslex de meester Minder moeite, toch mooie tuin Deze statige tulpen zullen in juni tijdens het open tuinenweek- einde niet meer van de partij zijn. Claudia Sondervan Grijpskerke Hetty van Baaien, Oostkapelle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 19