c* Eerste Nationale Bijentelling brengt huidige situatie in kaart Regiofinale Kunstbende Theater De Mythe zindert van talent »P16 Rode hoofden van de warmte bij de roeiers van de Gevangentorenrace, zaterdag in Vlissingen. Tien Zeeuwse sloepen voeren zeven kilometer uit de Koopmanshaven naar de Gevangentoren en terug richting de Oranjemolen. Sloep De Kubber van de Zeevaartschool was de snelste in veertig minuten. Gemeten naar aantal roeiers en zwaarte van de sloep was achtvoudig Zeeuws kampioen Team Seahorse (Kortgene) winnaar. Tweede werd de Schone Waardin (Vlissingen), derde Den Gouden Phoenix (Middelburg). Bij de damesteams bleef de Kaapse Vreugd (Veere) de Mytilus (Kortgene) voor. Van de 358 bekende bijensoorten wordt bijna de helft met uitsterven bedreigd. De gevolgen zijn ingrij pend, vooral voor de voedselvoor ziening. Tachtig procent van de eet bare gewassen hebben bijen en an dere insecten nodig voor de bestui ving. Om in kaart te brengen wat er nog wél rondvliegt werd afgelopen weekeinde de eerste Nationale Bij entelling gehouden. Gisteren aan het eind van de middag stond de teller op ongeveer 30.000. De ho ningbij werd het meest gesigna leerd, gevolgd door de rosse metsel- bij en de meidoornzandbij. In Zeeland werd ook volop mee gedaan. Aan het eind van de mid dag waren ruim 3.600 bijen geteld. Dat was vooral te danken aan twee locaties waar er opvallend veel wa ren: bij 's-Gravenpolder (1333, waar onder 99 rosse metselbijen) en in de buurt van Bruinisse (797 exem plaren, waaronder 99 tuinhom- mels). Stichting Landschapsbeheer Zee land en Het Zeeuwse Landschap gaven op diverse plaatsen uitleg en verzorgden excursies met geza menlijke tellingen. „We willen mensen vooral bewustmaken van de verschillende soorten bijen die er zijn en leren hoe je ze kunt her kennen", zegt Sylvia Tuinder van Stichting Landschapsbeheer Zee land. Jaarlijks De telling is vooral ook bedoeld als een soort 'nulmeting', om duidelijk te krijgen welke soorten waar in welke aantallen rondvliegen. Bij een volgende meting kan dan dui delijk worden wat er is veranderd. „Ik denk daarom dat het heel ver standig is om dit jaarlijks te doen", zegt Tuinder. „Die intentie is er ook." Landelijk is vorig jaar de Wilde Ik denk dat het heel verstandig is om de telling jaarlijks te doen Bijenlinie in gang gezet. Die moet ertoe leiden dat er meer plekken komen waar bijen kunnen gedijen. Dat gebeurt al door het plaatsen van zogeheten bijenhotels of andere constructies waar de dieren zich kunnen nestelen. Maar dat is niet voldoende, zegt Tuinder. „Het belangrijkste pro bleem is dat er heel weinig open kale grond is. Bijna alles is begroeid of landbouwgrond die wordt be werkt, terwijl twee derde van de bijen bodemnestelend is. Mijn ad vies is daarom: hou een stuk in je tuin kaal en doe daar niets aan. Daarnaast zou je een stuk grond moeten hebben waar alles mag groeien wat uit zichzelf naar boven komt. Daar zitten ook altijd bloe metjes aan. Het wordt helaas nog altijd onkruid genoemd, maar voor bijen is het heel belangrijk." »P16 maandag 23 april 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl o i- o Afzien Actie nodig voor redding bij Bijen worden steeds zeldzamer. Zeeuwse natuur- en land schapsorganisaties maken zich daar grote zorgen over. Particu lieren kunnen eenvoudig een bij drage leveren aan de redding van de bij, zeggen ze. „Hou in je eigen tuin één stuk grond kaal." Rolf Bosboom Middelburg -Sylvia Tuinder, Landschapsbeheer Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15