Ballon in de ban Kritiek op dubbelrol Fran9ois Babijn 2 optiek de |onge Grijs 2 Ballonnetje ja, ballonnetje nee? De vanzelfsprekendheid waarmee Oranjeverenigingen ballonnen oplieten op Koningsdag, is verdwenen. Want ballonnen vervuilen het milieu. Line-up Vestrock compleet Cartler KONINGSDAG BALLON OPLATEN Commentaar Na de discussie over het al dan niet afsteken van vuur werk, de vraag of Zwarte Piet meerkleurig moet zijn en het debat over de mooie en minder mooie prestaties van onze 'zeehelden', staat een andere traditie nu onder spanning. Moeten we op Koningsdag nog wel massaal ballonnen opla ten? Toegegeven, het oogt feestelijk en het appelleert aan ons - soms diepgewortelde - gevoel voor traditie, van 'zo doen we dat nu eenmaal al jaren' en 'het hoort echt bij Koningsdag'. De feiten prikken dat rooskleurige beeld van het vorstelijke ballonnetje door. De ballonnen richten grote schade in natuur aan. In bossen, op het strand en voor een kwart in zee die al grotendeels een plasticsoep is. Onderzoekers vinden restjes terug in magen van overleden vogels en zeedieren, omdat ze de kleurige resten van ballonnen vaak voor voedsel aanzien. Vanwege de milieubelasting deed een aantal Oranjevereni gingen de ballon al in de ban. Steeds meer comités en ge meentebestuurders krijgen een opgelaten gevoel bij deze tra ditie. Het duurt immers een mensenleven eer een plastic ballon volledig is afgebroken. Zelfs ballonnen van biologisch afbreek bare plastics verteren traag. Er zijn genoeg leuke, milieuvrien delijke alternatieven, bewijzen vindingrijke Oranjeverenigingen. Wees wijs: houd de ballon aan de grond. Steeds meer comités en gemeentebestuurders krijgen een opgelaten gevoel bij deze traditie Sluise oppositiepartijen zijn teleur gesteld in het coalitieakkoord. Ook klinkt er kritiek op de wethouders- rol van Frangois Babijn. Bij het installeren van de wet houders en het presenteren van het coalitieakkoord spraken D&T, PvdA en GroenLinks donderdag hun ongenoegen uit. Onder de noe mer 'dynamisch, continuerend en grensverleggend' willen CDA, VVD, Lijst Babijn en Nieuw Ge meentebelang zich de komende vier jaar open en flexibel opstellen. De oppositie ziet dat niet terug in het coalitieakkoord. „Net zoals vier jaar geleden staat er niets concreets in", zei Arnold Scheppers (D&T). Ook Robert Evers (PvdA) vond de inhoud niet verrassend. „Ik zie veel open deuren. Er zijn wel wat posi tieve punten maar veel onduide lijkheden." Daar sloot Jack Puyen- broek (GroenLinks) zich bij aan. „Dit roept vragen op." Ook werden er vraagtekens gezet bij de rol van Francois Babijn als wethouder én Statenlid voor de Partij voor Zeeland (PvZ). Onge- Hij komt in een spagaat terecht wenst, vond Evers. „Hij komt in een spagaat terecht", voorspelde Scheppers. Babijn zelf ziet de pro blemen niet. „Ik heb zowel in het college als met het bestuur van de Partij voor Zeeland goede afspraken gemaakt. Als er belangenverstren geling dreigt, houd ik mijn mond." Ook Marien Weststrate, voorzitter van de PvZ, vindt de situatie prima. ALMANAK Een tikkeltje ongedurig is hij soms, die verslaggever uit Hulst. Zo ergerde hij zich deze week aan de printer. Wat fris en fleurig had moeten zijn, kwam in saaie grijs tinten het apparaat uitrollen. „Die kleuren zijn op en we hebben weer eens geen nieuwe", mop perde hij tegen zijn chef. Die zocht uit waar hij zijn moest - bij de ict'er van het bedrijf. En ook die ging aan de slag, om na een poosje verbaasd te constateren dat alle kleuren inkt nog in ruime mate in de printer zaten. De ver slaggever klonk opeens milder. „Misschien moet ik even aanvin ken dat ik in kleur wil printen." Gewonde bij motorongeluk VOGELWAARDE Man opgepakt met drugs op zak Geen ledlampen rond voetbalveld GRAAUW Foto expositie 'Natural Beauty' Dierenliefhebbers waren de eer sten om ballonnen aan de schand paal te nagelen. De restanten wer den gevonden in de darmen en ma gen van verhongerde dieren, die de ballonnen voor voedsel aanzagen. Afbreekbare, gemaakt van natuur rubber, zijn eveneens omstreden: het duurt jaren voor ze verteerd zijn (www.dieballon- gaatnietop.nl). Foto's van de plasticsoep in de iceanen hebben het bewustzijn verder aange wakkerd. Ook natuur- en mi lieuverenigin gen laten zich horen. De Oranje vereniging Arnemui- den liet ja renlang zo'n twee duizend ballonnen de lucht in vliegen bij de aubade op Ko ningsdag. Nu er ook maatschappe lijke discussie is ontstaan, is het tijd om te stoppen, be vestigt voorzitter Nathalie de Groot. Bovendien: volgens de afvalstoffenverordening van de ge meente Middelburg valt een ballon onder afValstoffen en het is verbo den om afvalstoffen op of in de bo dem te brengen. De Oranjevereni ging Arnemuiden heeft een mooi alternatief bedacht, zegt voorzitter Nathalie de Groot. Wat, verklapt ze niet, maar het voelt 'net zo leuk als een ballon'. Bij Oranjevereniging Veere zijn de ballonnen vervangen door een stoelendans. Uit milieu oogpunt én om een verbod voor te zijn, zegt secretaris Ronnie Lou- werse. De Stichting Evenementen Middelburg is zeven jaar geleden al gestopt met het oplaten van ballon- Voor de kinderen is het een heel mooi moment en we doen het maar één keer per jaar nen. Het milieu speelde een rol bij die beslissing, verklaart voorzitter Sjaak van den Berg. In Poortvliet heeft het Oranjecomité de ballon wedstrijd vervangen door fietsen versieren. Goes-Zuid heeft twee redenen om geen ballonnen op te laten: het milieu én de kosten ('Ze zijn best duur'). De Oranjevereniging in Heinkenszand laat in elk geval nog één keer ballonnen op, vertelt voor- HULST Met de toevoeging van 22 nieuwe namen, is het programma van Vestrock compleet. De organisatie van het festival, op 1,2 en de juniorversie op 3 juni, heeft de laatste namen naar buiten ge bracht. De Britse formaties Curbi, Coasts, October Drift en Alex Hedley zijn toegevoegd. Uit België zakken Fleddy Melculy en The LVE af naar Hulst. De organisatie strikte ook de Ierse artiesten The Minutes, Fang- club, Cronin, Morrissey Marshall en Ham Sandwich. Uit eigen land komen Direct, Kraantje Pappie, Jo- sylvio, Ten Years Today, en Zero One Eighteen. Tom Odell is een van de hoofdacts. zaterdag 21 april 2018 e? Sophie Stockman Sluis -Arnold Scheppers (D&T) Tip? redactie@pzc.nl CADZAND Op de Zwartepolderweg in Cadzand is gistermid dag een motorrijder ge wond geraakt nadat hij ten val kwam. Het eenzij dige ongeval gebeurde tegen half vier ter hoogte van camping Hoogduin. Een ambulance heeft de motorrijder overgebracht naar een ziekenhuis. Over de aard en de ernst van het letsel is niets be kend. Ook is onduidelijk waardoor het slachtoffer precies ten val kwam. De motor was voorzien van een Belgische kenteken plaat. Even na half vijf was de weg weer vrij. In Zaamslag is woens dagavond een 44-jarige man uit Vogelwaarde aangehouden wegens drugsbezit. Hij werd ge controleerd vanwege het niet voeren van licht op zijn fiets. De man had 44 gram speed en 15 pillen bij zich. Hij is overge bracht naar een cellen complex en is inmiddels verhoord. KOEWACHT Er komt geen ledverlich ting rond het voetbalveld van Koewacht. Dat laten B en W Terneuzen weten aan raadslid Johan van der Ha, die onbegrip had getoond. Ledverlichting is met bijna 16.000 euro twee keer zo duur dan 'gewone' lampen, en dat weegt niet op tegen de besparing aan energie kosten, geeft het college aan. Die besparing zou maar een paar tientjes per maand bedragen. Art en Science opent op vrijdag 27 april de expo sitie 'Natural Beauty' in Graauw. De expositie bestaat uit geportret teerde vrouwen die eenheid vormen met de natuur. De opening is aan de Dorpsstraat 60 om 19.00 uur. De toe gang is gratis. De expo sitie is te bezichtigen op 28 en 29 april van 10.30 uur tot 17.00 uur. De ballon is Ondine van der Vleuten Vlissingen 'I - Jilt Prins, voorzitter Oranjecomité Vogelwaarde Lange Vorststra at 40, 4461JP Coes <2? www.optiekdejonge.nl Tel.: (0113) 21 12 72 Mob.: 06 83 87 51 44 Ijiïj O

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 153