Koningin Elizabeth promoot prins Charles geeft levensles 9 Politie opent jacht op 'safehouses' criminelen Steenrijke drugshandelaren leiden op honderden onderduikadressen overal in het land anoniem een luxe leven. Er zijn bedrijven die in auto's en huizen verstop- plekken maken Het was alsof de grot zich opende voor Ali Baba en zijn veertig rovers. Alleen was het geen roversbende maar de Rotterdamse politie die onlangs de prullenbak aan de muur van een luxe appartement onder de loep nam. Erachter zat een ruimte: een ingenieuze verstopplek. Steeds vaker treffen agenten dit soort safehouses aan waar crimine len onderduiken. Ze baden er ano niem in luxe en hebben er ingeni euze plekken om te verbergen wat niet gevonden mag worden. Geld, drugs en vuurwapens worden pro fessioneel weggestouwd in holle muren en deurkozijnen. Inderdaad, net als in de film. De politie werkt samen met de Fiod, belastingdienst en gemeentes om de schuilplaatsen op te doeken. Tussenpersonen zorgen dat de bewoner niet officieel geregistreerd komt te staan. Maar de politie heeft in de smiezen wat plaatsvindt in de mooiste appartementencomplexen van ons land. Hoewel precieze cij fers ontbreken, gaat het alleen al in de Rotterdamse regio om zeker honderden safehouses. „We komen die steeds vaker op het spoor omdat we alerter zijn, maar ook omdat er steeds meer zijn te vinden", zegt Arjan de Zwart van de regionale recherche in Rotter dam. Die stad heeft extra aantrek kingskracht op criminelen én be middelingsbureaus. Wie onderdak zoekt, verdient het grote geld dat deels wordt aangetroffen meestal in de handel in cocaïne en de haven van Rotterdam speelt daarbij een sleutelrol. Niet alleen voor Neder landse criminelen; ook Colombia- nen strijken bijvoorbeeld tijdelijk in de havenstad neer, om te zorgen dat de aankomst van hun waar soe pel verloopt. Wie 2500 tot 4000 euro per maand neertelt, vindt via een be middelingsbureau een onderko men. Die hoogste prijs komt vaker voor dan de laagste, zegt officier van justitie Petra Willemse. „Het is mogelijk dat zelfs de wifi wordt ge regeld, zodat criminelen helemaal onder de radar kunnen verblijven." Werkelijk niets staat dan op naam van de bewoner, waardoor die am per traceerbaar wordt. De grote bedragen die in ruil daarvoor worden neergelegd, zijn voor de huurders klein bier, zegt Willemse. Neem de inval waarbij dit jaar niet alleen 620.000 euro werd aangetroffen, maar ook een mega-tv en peperdure horloges. „Voor gewone mensen zijn huren van duizenden euro's maar moei lijk op te brengen. Als we in dit mi lieu bedragen van 50.000 euro te genkomen, weten we dat het gaat om handgeld." De Zwart: „Er worden ongeloof lijke winsten gemaakt", zegt De Zwart. Maar hoe rijk hij ook is, soms kan zoiets simpels als een sleutel een crimineel al verraden. Agenten zijn daarop gefocust, als ze controles uitvoeren. Doordat de meeste luxe appartementen uitgerust zijn met bijvoorbeeld een speciaal pasje of elektronische sleutels om binnen te komen, vinden zij daarin soms aan knopingspunten om verder te kij ken. Ook wordt gekeken naar ap partementen waar niemand staat ingeschreven, maar wel water en stroom worden afgenomen. Nevenactiviteiten Bemiddelingsbureaus wordt het vuur aan de schenen gelegd. Som mige huurmakelaars bieden crimi nelen bewust een veilige haven, an dere knijpen een oogje dicht bij het aannemen van contante betalin gen. „De handel in cocaïne zorgt bovendien voor allerlei nevenacti viteiten", zegt De Zwart. „Er zijn bedrijven die in auto's verstopplek- ken aanleggen, of in huizen." Twee verdachte bemiddelaars werden onlangs aangehouden. De 53-jarige vrouw uit Wassenaar en haar partner van 54 namen volgens de politie contante betalingen aan. Tijdens het onderzoek werden bij het paar niet alleen een Porsche, BMW en de administratie in beslag genomen, maar ook 1,5 kilo hasj en patronen. In de panden van de ver huurder werden nog eens grote partijen harddrugs, hennepkweke rijen, vuurwapens, munitie en in totaal 92.000 euro aangetroffen. LONDEN De Britse ko ningin Elizabeth II hoopt dat haar zoon prins Charles straks haar rol als leider van het Gemene best overneemt. Ze zei dit aan het begin van de bijeenkomst van staats hoofden en regeringslei ders van het losse ver bond van 53 naties, die bijna allemaal ooit on derdeel waren van het Britse Rijk. Het in 1949 opgerichte Gemenebest is een erfenis van dat rijk. Elizabeth nam in 1952 de rol als leider over van haar vader George VI. Het is echter niet vast gelegd dat de Britse vorst vanzelfsprekend hoofd van dit verbond is. Dat is nu ook een gespreks thema op de top van het Gemenebest in Londen. De vraag is of de Britse vorst de rol van leider automatisch van zijn of haar voorganger over neemt of dat er telkens iemand moet worden gekozen. In de landen van het Gemenebest wonen circa 2,4 miljard mensen. morgen", zegt ze. „En zonder invoelende leiders van de toe komst zijn we nergens", aldus Gordon. Dat is precies waarom schooldirectrice Petra de Jager de klassenbaby uitno digt. „Als je zó bevoordeeld bent als de meesten van mijn leerlingen, verplicht dat je tot iets. Omzien naar anderen, dat geven wij graag van jongs af aan mee op school", vertelt zij. Sami steelt de show in groep 3. Hij rolt om en krijgt applaus. Hij grijpt naar een rood speeltje in de vorm van een krab en iedereen reageert ver rukt. Als de begeleider het speeltje onder de deken ver stopt, kijkt Sami even om zich heen. „Hij denkt: waar is die krab nou?" interpreteert Eran (8), terwijl de klassenbaby zijn aandacht al heeft ver plaatst. „Als een baby iets niet ziet, denkt hij dat het weg is", legt de begeleider uit. „Daarom worden veel baby's bang als mama er niet is." Ter vervanging krijgt Sami een pop om mee te spelen. Di rect begint hij te sabbelen op het achterhoofd. Siemen (7): „Misschien heeft hij honger?" De begeleider wil weten wat het verschil is tussen baby Sami en de pop. „Hun broek", roept Annabelle (7). Rowan (6): „De pop leeft niet, hij huilt niet als hij valt." vrijdag 20 april 2018 Super-de-luxe appartement vaak rovershol Carla van der Wal Rotterdam FOTO'S FRANK DE ROO Arjan de Zwart, recherche

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9