KIEK OP GROTE VOE Groen geloof geeft zin aan bestaan 10 ZE Monnikenwerk Het is een wonder: „Net bui ten Sint Philipsland, op de Slikken van Heen, is een koppeltje zeearenden gespot met jongen." Deze mededeling die de krant zaterdag op de site plaatste, kan niet alleen vogelaars in vervoe ring brengen, maar milieumin- nende Zeeuwen in het algemeen. In de nabijheid van het nest draaien ondertussen de molens van windpark Krammer. De evolu- SPECIALIST IN MOBILITEIT 100,- korting op vertoon van deze advertentie tie gaat niet zo snel dat de vogels hun gedrag op molens aanpassen. Zeearenden wanen zich onover winnelijk en draaiende rotorbla den künnen de vogels aan mootjes hakken. Bij Krammer worden hun vliegbewegingen echter met ca mera's geregistreerd en de molens worden gestopt als de vogels op ramkoers komen. Groen en groe ner zijn bij Krammer tot een op lossing gekomen. Het geloof- om met Al Gore te spreken - in een 'ongemakkelijke waarheid' is mainstream gewor den. Waar vroeger een select groepje milieuactivisten op de trom sloeg is de overtuiging dat we duurzamer moeten gaan leven in middels gemeengoed geworden. Laat ik maar opbiechten dat ik er vroeg bij was. Op de lagere school liet mevrouw Smelik ons een do cumentaire zien van de Club van Rome die wees op de consequen ties van onze consumptie op het milieu. Ik was hevig tegen de A27 die door landgoed Amelisweerd zou worden aangelegd, deed thuis een baksteen in de stortbak van het toilet om water te besparen en waste nog liever met mijn ouders af dan de vaatwasser te gebruiken. Mijn echtgenoot liep ik dertien jaar later door mijn groene imago zowat mis. Hij was nog niet tot het groene geloof bekeerd. Al leeft hij inmiddels van de wind, soms mompelt hij voor het in slaap val len nog 'milieufundamentalisten', maar of dat op mij betrekking heeft weet ik niet. Het groene geloof is ons mensen inmiddels massaal toegedaan en ik kan dimensies van godsdienstig heid, zoals de wetenschappers Stark en Glock die hebben gefor muleerd, eenvoudig herkennen. Het groene geloof biedt orde en geeft zin aan ons bestaan. Het te kent wat wij ervaren als betekenis vol. Wij vergroten onze kennis over duurzaamheid en vinden commitment logisch. Ons hande len wordt erdoor gestuurd. Het wonder van wat nestelt en - dank zij een grootgrutter - op onze ven sterbanken biologisch groeit en bloeit, vervult ons met ontzag. De overtuiging dat we duurzamer moeten gaan leven is gemeengoed De groene religie wordt voor wie erin gelooft een ononderhandel bare waarheid. De ene gelovige is natuurlijk wel preciezer in de leer dan de andere. Het eerste Zeeuwse gasloze vakantiepark is maandag in de krant gepresenteerd, terwijl de Kustvisie überhaupt geen ruimte meer biedt om te bouwen. Milieuorganisaties strijden over zonneparken terwijl de noodzaak tot energietransitie onbetwist lijkt. Een akker vol zonnepanelen zou negatieve gevolgen hebben voor weidevogels, zo stond dinsdag in de krant. Als groene gelovigen ru ziën we over wat de ware weg is naar paradijselijke duurzaamheid en vliegen wij elkaar in de haren zoals protestant en katholiek ten tijde van de reformatie. vrijdag 20 april 2018 foto Lex de Meester In bejaardenhuis Scheldehof in Vlissingen was opeens Pinokkio van de partij. Wat een neus! Maar heb je die schoenen gezien? Al je het nu hebt over op grote voet leven... José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk José Baars Specialist en grootste in de regio Nieuwe en gebruikte modellen (meer dan 80 scootmobielen op voorraad) Onderhoud Reparatie Accu's Accessoires Showroom Kade 40, 4703 GH Roosendaal 0165 - 820983 info@descootmobielwinkel.nl www.descootmobielwinkel.nl Onze openingstijden zijn: Dinsdag t/m vrijdag van 09.00 - 17.00 uur zaterdag van 10.00 - 17.00 uur Overige dagen en avonden ontvangen wij u graag op afspraak 0165-820983. Indien gewenst komen wij ook gratis en geheel vrijblijvend bij u thuis voor advies en een demonstratie. 1 jaar GRATIS verzekering en pechhulp (op nieuwe scootmobielen)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 63