Denk na over groene studie Minder Zeeuwse WW-uitkeringen Gemeente moet toezien op opruimen asbesthuisje Voicemail 2 OPLEIDING GROENE ENERGIE Voor de overgang naar groene energie zijn duizenden mensen nodig. Maar zijn die er wel? Zeeland werkt hard om voldoende mensen op te leiden. „Het is een industrie die hier echt past." Commentaar De energietransitie lijkt om te slaan in energiepaniek. De Sociaal-Economische Raad waarschuwt dat Nederland volstrekt onvoldoende vaklui heeft om duurzame ener giebronnen neer te zetten en te onderhouden. Als we niet snel investeren in scholing, loopt de gewenste omschakeling vertra ging op. Zeeland kan erover meepraten. Hier is de windindu- strie booming. Maar er is geen reden voor paniek. Zeeland werkt al hard om meer mensen op te leiden. Scalda en de HZ University of Applied Sciences timmeren aan de weg met bij zondere aandacht voor 'groene' studies. Wie zich aangetrokken voelt tot zo'n groene baan, moet vooral die richting kiezen. Dit is het moment. De banen liggen voor het oprapen. Maar er is meer. De vraag naar goed opge leide vaklui in schone techniek valt samen met een brede krapte op de arbeidsmarkt. Er is dus veel te kiezen. Ook in heel andere richtingen. Niemand bestrijdt het belang van een snelle omschakeling naar volledig duurzame energie. Maar het is onverstandig je persoonlijke ontwikkeling te koppelen aan deze min of meer toevallige omstandigheden. Duurzaam werk is niet vanzelfspre kend de baan die nu in de mode is. Voor duurzaam werk heb je brede vaardigheden nodig. Die zijn ook nog nuttig als deze groene golf ineens anders loopt dan we nu denken, of straks voorbij is. De HZ gaat er goed mee om. Daar blijven de be staande opleidingen de basis. Dat is de veilige weg. Met de baan die nu in de mode is, blijf je niet vanzelfsprekend duurzaam aan het werk Niet het waterschap, maar de ge meente Tholen is verantwoordelijk voor het opruimen van de asbestresten van het afgebrande huisje aan de Platteweg bij Scher penisse. Dat laat het schap weten naar aanleiding van opmerkingen van Thools raadslid Han van 't Hof in deze krant. Eind maart sprak het raadslid zijn ongenoegen uit over de situatie. Volgens hem brandde het huisje op 1 januari af en ligt het gebied vol as best. „Als het over een burger zou gaan, dan zou er binnen een dag een tang op zijn neus gezet worden. Die moet het dan opruimen. Maar hier hebben we te maken met een overheid en die laat het lopen. Ik vind dat geen pas hebben." Het raadslid zei aandacht voor de situatie te hebben gevraagd bij de gemeente, maar die verwees naar het waterschap. „Maar wij zijn maar voor een deel eigenaar van die weg", laat woordvoerder Arjan Goossen weten. „De gemeente is het bevoegd gezag." Wethouder Van Dis zei gister- Het waterschap is niet verantwoordelijk voor het opruimen van een afgebrand huisje in de polder avond tijdens zijn laatste raadsver gadering dat de eigenaresse inmid dels offertes heeft aangevraagd bij saneringsbedrijven. „Zij dient zelf te bepalen wie dat gaat doen. De ge meente wordt op de hoogte gehou den." ALMANAK Ze zouden een weekendje langs komen bij de kinderen, dat niet meer zo heel jonge paar. Maar ze moesten nog wel even doorge ven of ze nou vrijdagavond of zaterdagochtend zouden arrive ren. Toen Truus belde, was haar zoon aan het werk. Geen nood, daar is voicemail voor, had ze al lang geleden ontdekt. Dus ze meldde vrolijk: „Lieverd, je bent er nu kennelijk niet, dus ik bel later wel even terug om te mel den of we vrijdag of zaterdag komen." Dat had ze dus in de voicemail kunnen zeggen. Cokerijder moet rijbewijs inleveren Nieuwe leiding voor musea Dierenasiel wint Clubkascampagne KAPELLE Varkentjes wassen brengt 3.500 euro op Van de wind kun je prima leven. De windmolenparken die de komende jaren voor de Zeeuwse kust verrij zen, zorgen voor stapels werk. Een niet te missen kans, vindt Nout Nagtegaal, teamleider techniek bij Scalda in Vlissingen. „Het gaat erom dat Zeeland zich realiseert dat dit enorm veel werkgelegenheid gaat geven. Studenten die hiervoor kiezen, hebben gegarandeerd een baan. Dat is een mooi perspectief." In 2050 moet Nederland volledig draaien op duurzame energie. Een enorme omslag, waarvoor veel mensen nodig zijn. Er moet dan ook snel worden geïnvesteerd in scholing en het aantrekken van mensen, waarschuwde de Sociaal- Economische Raad gisteren. Het Planbureau voor de Leefomgeving berekende vorige maand dat er op termijn in Zeeland behoefte is aan zo'n 7.000 mensen extra, wat zorgt voor grote spanning op de arbeids markt. Zeker op het gebied van wind energie op zee gebeurt al veel in Zeeland. Scalda en HZ University of Applied Sciences hebben twee jaar geleden gezamenlijk het voortouw genomen. Zij vormen met alle be trokken bedrijven Energy Port Zee land. Het aantal bedrijven is in twee jaar gegroeid van 60 naar 240. Scalda heeft in overleg met be drijven speciale modules opgezet, zodat studenten zich op dit terrein kunnen specialiseren en uiteinde lijk een apart diploma daarvoor krijgen. „We hebben een oplei dingsportfolio ontwikkeld dat we vanaf nu gaan uitrollen", zegt Nag tegaal. Scalda beschikt bijvoorbeeld over een simulator, om alle denk bare storingen in windturbines te kunnen nabootsen. De komende jaren zijn al zo'n 700 turbinemonteurs nodig. Dat lukt niet alleen met Zeeuwse stu denten. Daarom worden vanaf sep tember ook mensen uit andere sec toren omgeschoold en gaat Scalda zich eveneens richten op studenten van buiten Zeeland. Het belangrijkste is dat mensen warm worden gemaakt voor een baan in de groene energie, zegt Willem den Ouden van het Centre of Expertise Water Energie van de HZ. „Dat is de grote opgave waar Studenten die hier voor kiezen, hebben gegarandeerd een baan we nu voor staan. Het zal niet ge makkelijk zijn, maar het is wel een industrie die past bij het DNA van Zeeland." Het Zeeuwse centrum coördi neert voor het hele land de exper tise op het gebied van vooral off shore windenergie en getijde-ener gie. „Het gaat daarbij niet alleen om de techniek op zich, maar ook om alles wat erbij komt kijken." De HZ profileert zich steeds meer op het gebied van (groene) energie en water. „We bouwen daar geen aparte opleidingen voor, maar voorzien de bestaande opleidingen wel van een energietransitie-saus." Het aantal Zeeuwen met een WW-uitkering blijft dalen. Afge lopen maart waren er vergeleken met vorig jaar 22 procent minder uitkeringen. Ook ten opzichte van februari 2018 daalde het aantal met 3,3 procent. Eind maart waren er in Zeeland nog zesduizend lopende WW-uit- keringen, zo'n tweehonderd min der dan de maand ervoor. Alleen in Borsele steeg het aantal met tien. De andere Zeeuwse gemeenten kenden allemaal een daling, met als koploper Schouwen-Duiveland waar het aantal uitkeringen terug liep van 500 naar 460. Iets meer dan de helft van de Zeeuwse WW'ers is 50 jaar of ouder. Vol gens de uitkeringsinstantie UWV krijgen die ouderen ook langer een uitkering. „Oudere WW-gerech- tigden blijken dus in mindere mate dan jongere WW'ers te pro fiteren van de economische voor spoed." Ook landelijk daalt het aantal WW-uitkeringen, zowel ten op zichte van februari 2018 (-0,7 pro cent) als in vergelijking met maart 2017 (-21 procent). In maart waren er landelijk 327.000 uitkeringen. Vooral in de bouwsector, bij uit- zendbedrijven en de zorg is de da ling zichtbaar. vrijdag 20 april 2018 II Michiel Bouwman Scherpenisse Tip? redactie@pzc.nl GOES Het rijbewijs van een 57- jarige Goesenaar is woensdagmiddag afgeno men door de politie. De man reed onder invloed van cocaïne in zijn auto. Hij werd aan de kant gezet op de Troelstralaan in Goes. De politie nam een speekseltest bij hem af om te controleren op drugs. Vervolgens is ook bloed afgenomen voor onderzoek. Het bloed monster wordt onder zocht door het Neder lands Forensisch Instituut. GOES Saskia Vahlenkamp-Lin- deboom is de nieuwe be drijfsleider van de Stich ting Musea de Bevelan- den. Ze neemt de dage lijkse leiding van Histo risch Museum de Beve- landen (foto) in Goes op zich en zal op afstand ook het Fruitteeltmu seum in Kapelle onder haar hoede nemen. Vah- lenkamp is de opvolger van Hans Oomen. Hij legde na een periode van ziek zijn eind vorig jaar zijn functie neer. GOES Dierenasiel De Bevelan- den krijgt 1725,25 euro dankzij de Rabobank Clubkas-campagne. Het asiel is winnaar in de kieskring Goes/Borsele. Streekmuseum De Mee stoot (Tholen) en het Fruitteeltmuseum (Ka- pelle/Reimerswaal) en hospice Kaaskenshuis (Schouwen-Duiveland) zijn de andere regiowin naars bij Rabobank Oos- terschelde. De kinderen van 't Honk en de Moolhoek uit Ka pelle haalden 3.500 euro op voor het onder wijsproject Nieuw Au rora in Suriname. Zij deden daarvoor 'varken tjes wassen' (karweitjes voor familie of vrien den). Oprichter Pim van Kampen van Kinderen van Nieuw Aurora nam de cheque in ontvangst. Volop werk Rolf Bosboom Vlissingen -Nout Nagtegaal, Scalda Bas Bareman Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 60