Hout is mooi, plastic is ideaal 66 2 ROMKE VAN DE KAA Wonen op het water Het ligt zo voor de hand in ons waterrijke landje: wonen in een drijvend huis. Je krijgt er een vakantiegevoel van, maar moet wel tegen gewiebel kunnen. „Als er containerschepen langsvaren, voelen we dat." Relaxen op de poef Column Op het gebied van tuingereedschap zijn we getuige van een verbijsterende wildgroei. Vooral in het dure smeedijze ren segment verschijnen zoveel krabbers, prik kers, schrapers en stekers dat het op het eerste ge zicht vaak onduidelijk is waar dit stukje gereed schap voor dient. Terwijl iedereen die weieens in de tuin werkt, weet dat er altijd maar een paar stukken gereedschap favoriet zijn en dat de rest ongebruikt in het schuurtje hangt. Of kwijtraakt. En ja, een beukenhouten handvat aan een plantschopje oogt ambachtelijk, maar het is na gedane arbeid verdomd moeilijk schoon te krij gen, vooral als je op klei werkt. Ja, een houten steel aan een spade is 's winters lekker warm aan je handen, maar aan allerlei klein gereed schap als handharkjes en schrepels is hout niet ideaal. Geef mij maar plastic. Een plastic pot kan het verschil maken tussen leven en dood Wat tuinmeubilair be treft: zijn we niet door geschoten, met al dat tropisch hardhout, ook al is het driedubbel ge certificeerd plantageteak? Natuurlijk, het is geen mooi gezicht: stoelen van smoezelig wit plastic onder de spierwit bloeiende jasmijn, maar er be staat toch ook zoiets als gerecycled zwart plastic? Het is even wennen, maar oogt dat zoveel minder dan teak? Gezeten op plastic stoelen hoefje in ieder geval niet te denken aan die orang-oetans wier leefgebied voor jouw tuinstoel wordt ver nield. En waarom kiezen we geen metalen tuinstoel? Koud aan je billen, maar dat is met een kussen zo verholpen, en staal is na een buitje een stuk snel ler droog dan teak. Nergens zoveel snobisme als in de tuin, maar wordt het niet eens tijd om daar vanaf te stappen? Wat je van ver haalt is mooi, is de heersende gedachte, maar je kunt het ook als geldverkwis- ting zien dat we terrastegels uit Mongolië impor teren en olijfbomen uit Spanje. Terwijl je maar een gratis wilgentak in de grond hoeft te steken om een boom te krijgen waarvan het blad net zo zilverachtig in het zonlicht blinkt als dat van de olijf. heb ik het over de plastic bloempot. Aardewerken bloempotten zijn mooi en doordat ze poreus zijn kan er water door hun wand verdampen. En door verdamping koelt de potkluit van de plant af. Sommige planten vinden dat fijn. Cyclamen bij voorbeeld; die houden van koele voeten. Maar door die verdamping droogt een plant in een aar dewerken pot ook sneller uit. En dat is een na deel. Vooral bij potplanten kan een plastic pot het verschil maken tussen leven en dood door uitdroging. Neem dan geen plastic pot met de kleur van terracotta, want die nepkleur is geen gezicht. Kies zwart. En het grootste voordeel van plastic volgt nog, want volgens aloude tuinwetten breekt de duurste aardewerken pot altijd het eerst. BOEKEN OVER HUIS, TUINEN KEUKEN WEG ERMEE STORM lice de Boer woont in een wa terwoning, een drijvend huis, in Dordrecht. „Mijn man en ik wilden meer in het cen trum wonen. Toen er waterkavels te koop kwamen, waren we gelijk en thousiast. We zijn verwoed zeilers en de kavels liggen tegen het centrum aan. We hebben twee weken met de caravan voor het gemeentehuis ge staan om een van de vijf waterkavels te bemachtigen. Dat lukte, we wonen nu heel vrij en toch midden in de stad", vertelt De Boer. Waterwoningarchitect Koen Olt- huis was vijftien jaar geleden pionier, toen hij begon met het ontwerpen van waterwoningen. „Het was toen iets nieuws om drijvende woningen te bouwen, met dezelfde inhoud, kwaliteit en levensduur als een huis op land. We moesten mensen en ge meenten overhalen om ze enthou siast te krijgen. En er zijn nog steeds We hebben twee weken voor het gemeentehuis gestaan voor een kavel weinig waterwoningen", vertelt Olt- huis. Van de 60.000 tot 100.000 wo ningen die jaarlijks worden ge bouwd, zijn het er 100 tot 150. „Maar we staan op een keerpunt. Gemeen ten zien voordelen. Ik verwacht dat binnen vijfjaar bijna alle gemeenten met een waterwoningproject bezig zijn." Overstromingsgebieden Waterwoningen zijn een uitkomst voor ruimtegebrek in steden. Veel steden zijn immers gebouwd aan wa ter. „Waterwoningen zijn bovendien een oplossing voor het stijgende wa ter. De huizen in rivieren en kanalen stijgen en dalen immers mee." Daar naast hebben veel steden overstro mingsgebieden: plekken waar niet kan worden gebouwd omdat ze eens in de zoveel tijd onder water staan. Waterwoningen kunnen daar wel worden gebouwd. Er zijn twee soorten waterwonin gen. Woningen die permanent drij ven op het water en woningen die op het droge staan en gaan drijven als het water stijgt omdat dezelfde fun dering en techniek wordt gebruikt als bij de drijvende huizen. In begin sel ging het vaak om vrijstaande hui zen, inmiddels verrijzen ook twee- onder-een-kapwoningen op het wa ter." De kwaliteit van waterwoningen doet niet onder voor huizen op land, meent Olthuis. „We hebben veel ge leerd in de afgelopen jaren. De hui zen zijn energievriendelijk. Met een warmtepomp kan het water worden gebruikt voor verwarming en ver koeling. Daarbij zijn waterwoningen dynamisch. Het zijn eigenlijk heel grote woonboten die verplaatsbaar zijn. We kunnen allerlei extra's aan- TIPS& NIEUWS vrijdag 20 april 2018 GO Nu ja, ik zou niet moeten foeteren over kwes ties van smaak, maar er zijn omstandigheden waarin plastic werkelijk voordelen biedt. Dan Reageren? r.vandekaa@persgroep.nl itr in NnMnndt Ufimu dnrfm Hoe het leven is in Nederlands dorpen, lees je in Ons dorp. (Het Spectrum, €23,50) Het barbecue seizoen is begon nen! Recepten vind je in Smokey Goodness 3. (Kosmos, €24,99) En nóg een boek over ontspullen: Weg ermee. (Kosmos, €14,99) 3 o Een huis in c Arwen Kleyngeld Alicede Boer T Projectontwikkelaar Olaf Janssen: 'De na tuur komt heel dicht bij je huis.' FOTOFREDLEEFLANG Nu de lente is losge barsten, is het heer lijk om languit te ge nieten van het zonne tje. Met de nieuwe Pupillow van Fatboy kun je elke buitenplek veranderen in een luxe loungeplek. Het is een ronde poef met een kussen erop, die is gemaakt van stof van het merk Sunbrella. Deze stof is uv-bestendig en kleurvast, waardoor hij perfect is voor bui ten. Zoek je steeds het zonnigste plekje in de tuin? Dankzij de twee handvatten heb je de Pupillow (269,95 euro) zo verplaatst. Net als je glas ijs koude limonade. Romke van de Kaa over de hits van het tuincentrum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 46