5 Ze trapten er niet in, de rechters in het proces rond de Kasteelmoord, en gaven hem 27 jaar cel. Zijn nonchalante houding, zijn spot met justitie, zijn ontkenningen - ze werkten dit keer tegen Evert de C. uit I Jzendijke. De mazen in het net bleken te klein. Dit keer wel. Hij is te groot geworden, zei enkele jaren geleden een officier van justitie over Evert de C. Het was voor politie en justitie bijna niet meer te doen om met succes een strafrechtelijk onderzoek naar hem in te stellen. „De legale en il legale geldstromen lopen zo door elkaar heen dat het jaren werk kost om dat uit te spitten." In de jaren negentig lukte het nog om hem veroordeeld te krij gen voor drugshandel. Maar offi cier van justitie Jo Valente wilde hem toen ook voor vele tonnen plukken. De rechtbank schrapte echter het grootste deel van die ontneming, zodat de IJzendijke- naar slechts enkele tienduizenden euro's af moest dragen. Daarna startten politie en justi tie nog meerdere keren een onder zoek naar de handel en wandel van De C. die in IJzendijke een flore rende growshop runde aan de Landpoortstraat. Zijn bedrijf werd gezien als de spil tussen een groot aantal hennepkwekerijen in Zeeuws-Vlaanderen en het Belgi sche grensgebied, 's Avonds laat was het regelmatig een komen en Hij is een beroepscrimineel die gewiekst te werk gaat VASTGOEDMILJONAIR gaan van automobilisten die snel iets kwamen afleveren en weer vertrokken met een andere lading. Het ging De C. financieel voor de wind. Zo goed zelfs dat hij zich op kon werken in de legale boven wereld. Hij werd eigenaar van ho tel De Vier Heemskinderen, schuin tegenover zijn growshop en kocht in IJzendijke en buurt- dorpen ander vastgoed voor ver huur of gebruik. Het had weinig gescheeld of zijn toenmalige vriendin, die op de kandidatenlijst voor de VVD wist te komen, werd gekozen als raadslid; de liberalen kregen nét te weinig stemmen. De C. zorgde goed voor zijn dorpsgenoten. Ze konden bij hem tegen een gunstig tarief geld lenen en royaal betaalde klusjes voor hem doen. In ruil werd er niet over hem gelekt, als hij eens iets deed wat het daglicht niet kon verdra gen. Zijn activiteiten in het illegale (drugs)circuit bleven doorgaan. Op een avond kreeg hij bezoek van enkele mannen, afkomstig uit de Balkan, die hem verrot sloegen. Daarna veranderden zijn woning en bedrijf aan de Landpoortstraat in een ware vesting. Cachot In 2013 werd De C. voor het eerst opgepakt voor mogelijke betrok kenheid bij de Kasteelmoord - dankzij speurwerk van justitie in Vlaanderen. Na enkele maanden kwam De C. toch vrij wegens on voldoende bewijs. Als reactie opende De C. aan de Markt in IJzendijke een café dat hij provoce rend Het Cachot noemde en waar hij Kasteelbier verkocht. Lange tijd dacht de politie dat De C. te maken had de mysteri euze verdwijning van West- Zeeuws-Vlamingen John Heijboer (2005) en Herman Ploegstra (2010). De eerste werkte als een soort bodyguard voor De C., de tweede was met hem bevriend. Tot een officiële aanklacht kwam het niet, al zou De C. tegenover klanten van Het Cachot wel eens spottend hebben gezegd dat Heijboer ge ëindigd was als maaltijd voor var kens. De gemeente probeerde jaren lang tevergeefs de growshop van De C. te sluiten. Dat lukte pas na dat de wet was aangepast en de politie, tijdens een inval april 2015, constateerde dat hij spullen voor handen had die bestemd waren voor de weetteelt. Eind juni 2015 plukte een arres tatieteam De C. uit Het Cachot aan de Markt in IJzendijke. Opnieuw verzocht de Belgische justitie om zijn aanhouding wegens moge lijke betrokkenheid bij de Kasteel moord. De Vlaamse rechter Els D'Hooghe was deze week duide lijk over De C.: hij 'lacht met justi tie', werkt niet mee en pleegt mis drijven puur uit winstbejag. „Hij is een beroepscrimineel, die ge wiekst te werk gaat en weet hoe hij onder de radar van politie en justitie moet blijken. Als dit mis lukt, schrikt hij er niet voor terug om getuigen te bedreigen of te in timideren." De C. blijft ontkennen. Toch veroordeelde D'Hooghe hem tot 27 jaar onvoorwaardelijk. Weliswaar kan De C. na verloop van tijd ver zoeken om vervroegde invrijheid stelling, maar hij zal minimaal de helft van die straf achter slot en grendel zitten. Hij kan wel nog in hoger beroep gaan. vrijdag 20 april 2018 Rechter Els D'Hooghe over Evert de C.: „Hij 'lacht met justitie', werkt niet mee en pleegt misdrijven puur uit winstbejag." foto photo news De C. kwam er lang mee weg van onze verslaggevers IJzendijke -Els D'Hooghe, rechter De C. verzamelde in de loop der jaren een aardige collectie vastgoed in Breskens, IJzen dijke, Schoondijke en Biervliet. Alles bij elkaar vertegenwoor digen de panden een bedrag van ruim 1,1 miljoen euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33