O Wat is risicoverevening? 16 De zorgkosten hoeven helemaal niet te stijgen. Sterker nog, ze kunnen zelfs dalen. Vooral bij zieken valt nog veel voordeel te halen. ZORGKOSTEN VEREVENINGSFONDS 148.500,- 1500,- 150.000, Kort Hogere EU-eisen aan auto's De eisen waaraan nieuwe auto's moeten voldoen, gaan in 2020 in de hele EU om hoog. Dit moet gesjoemel met emissiewaar den, dat in 2015 uitmondde in het diesel schandaal, voorkomen. Het Europees Parle ment heeft gisteren ingestemd met de aan scherping van de voorschriften. Brussel mag vanaf 2020 zelf ook auto's gaan testen. Nu doen alleen de individuele lidstaten dat. Ei genaren van auto's die na 2020 niet aan de EU-normen voldoen, riskeren boetes tot 30.000 euro. Hotels hoofdstad goed vol Amsterdamse hoteleigenaren staat ander maal een topjaar te wachten. De stad zal vol gens een rapport van accountants- en ad viesbureau PwC nog meer bezoekers trek ken dan in 2017. De gemiddelde prijs voor een overnachting stijgt ook nog eens 7 pro cent. De hoofdstad was vorig jaar goed voor 15,5 miljoen overnachtingen, tegenover 13,9 miljoen een jaar eerder. Nog een topbankier weg Het gerommel in de top van Deutsche Bank houdt aan. Ook operationeel directeur Kim Hammonds vertrekt. Eerder deze maand werd topman John Cryan al aan de kant ge schoven. Hammonds positie kwam onder druk te staan na felle kritiek op 'haar' bank. Ze zou binnenskamers hebben gezegd dat Deutsche Bank 'het meest disfunctionele bedrijf is waar ze ooit voor heeft gewerkt. Controle biologisch kweken Om zeker te weten dat groente, vlees en fruit met een biologisch label ook echt op biologische wijze is gekweekt, zullen Euro pese inspecteurs de hele keten vanaf 2021 minstens een keer per jaar gaan controleren. Als geen fraude wordt geconstateerd, wordt dat tweejaarlijks. Voor producten van bui ten de EU gelden nu nog relatief soepele re gels, maar die worden gelijkgetrokken. Als een biologische teler toch met gif heeft ge spoten, verliest hij zijn status. Flitsen TomTom Shell Unilever Arcadis iek, zwak of misselijk? Het zal u wellicht verba zen, maar chronisch zieke patiënten zijn wel degelijk van harte wel kom bij de zorgverzekeraars. Juist pa tiënten met (hoge) zorgkosten zijn interessant, dankzij het unieke Ne derlandse systeem waarmee verzeke raars worden betaald. Risicovereve ning heet dat systeem en het is de hoeksteen van het zorgstelsel. „Het zorgt ervoor dat de zorg voor ieder een toegankelijk is, dat er doelmatig wordt gewerkt en dat de kwaliteit is gewaarborgd", zegt Richard van Kleef, zorgeconoom aan de Erasmus Universiteit Rotterdam. De financiering van het zorgstelsel zit op het eerste gezicht raar in elkaar. Iedereen, jong of oud, ziek of gezond, betaalt dezelfde premie voor de ba sisverzekering bij dezelfde verzeke raar. „De premie voor de basisverze kering is gebaseerd op de gemiddelde kosten voor de zorg. Maar je weet dat sommige patiënten wel 400.000 tot 500.000 euro aan zorgkosten per jaar hebben. Ook ouderen zijn over het algemeen duurder dan jongeren", geeft Van Kleef aan. Om te voorkomen dat dure patiën ten nergens terecht kunnen, hebben verzekeraars een acceptatieplicht voor de basisverzekering. Ze mogen dus niemand weigeren. Maar het ge vaar dat een verzekeraar (te) veel dure cliënten heeft, blijft bestaan. Het risicovereveningssysteem be schermt verzekeraars tegen dat ge vaar. Althans, dat is de theorie. „De vraag is hoe het in de praktijk werkt", zegt Van Kleef. „Zijn alle groepen nu inderdaad even aantrekkelijk voor een verzekeraar?" Zieken en ouderen Voor Theodoor Bouw van de grootste zorgverzekeraar van ons land, VGZ, is dit geen vraag meer. Volgens hem is het systeem inmiddels zo goed dat het voor verzekeraars loont om juist (chronisch) zieke cliënten te hebben. „Juist met zieken en ouderen is winst te boeken", zegt Bouw. „Wij richten ons ook meer op chronische patiën ten." De verklaring is eenvoudig. Bij hoge ziektekosten, vallen (ook) de hoogste besparingen te realiseren. HOE DE ZORG GOEDKOPER WORDT Per groep zijn de zorgkosten bekend DIRECT GEVOLG DIESELSCHANDAAL OVERNACHTING WORDT NOG DUURDER HARDE KRITIEK NIET GETOLEREERD 'MET GIF SPUITEN IS EINDE OEFENING' Het kadepersoneel van P&O Ferries in de Rotterdamse haven dreigt rond Pinksteren te gaan staken voor hogere lonen en een be tere cao. Vakbond FNV heeft bij het bedrijf een ultimatum neergelegd. De dagtripjes naar Huil staan hierdoor onder druk. De Amerikaanse producent van was- en verzorgingsproducten Procter Gamble heeft in het afgelopen kwartaal een hogere omzet behaald, de winst bleef onveranderd. De bekendste merken van P&G zijn Pampers, Gillette, Braun en Ariel. O vrijdag 20 april 2018 De navigatie- specialist deed goede zaken in de MidKap. m De oliemaat schappij hoorde tot de grootste stijgers in de AEX. Het levensmid delenconcern koopt voor 6 miljard euro aan eigen aan delen in. Het ingenieurs bureau boekte minder omzet, en dat werd fors afgestraft door beleggers. o GO Zieke patiënten Peet Vogels Rotterdam Vereveningsfonds Belastinggeld overheid en bijdragen werkgevers Het vereveningsfonds wordt door de overheid betaald met belastinggeld en met de bijdragen van de werkgevers. Verlaging premie Verzekeraars zijn verplicht iedereen te accepteren voor een basis verzekering en voor iedereen de zelfde premie te vragen. Maar niet iedereen heeft dezelfde zorgkos ten. Ouderen en chronisch zieken hebben veel ho gere zorgkosten dan bijvoorbeeld jonge hoogopge leide mensen. Om te voorkomen dat verzekeraars vooral klanten met lage zorgkos ten lokken, is het risicovereve ningssysteem in gevoerd. Daarbij is berekend wat de gemiddelde zorgkosten zijn van bepaalde groepen cliënten. Gekeken wordt naar leeftijd, ge slacht en sociale status. Maar ook naar chronische ziektes als diabe tes of naar men sen die dure me dicijnen gebrui ken. Op basis daarvan zijn de geschatte zorg kosten voor ver schillende groe pen berekend. Als deze gemiddelde kosten hoger zijn dan verzekeraars binnenkrijgen aan premie en eigen risico voor zo'n cliënt, krijgen ver zekeraars dat ver schil vergoed vanuit het vereve ningsfonds. Is een cliënt goedkoper dan er aan premie en eigen risico binnenkomt, dan moet de verzeke raar dat verschil teruggeven aan het verevenings fonds. Dure patiënt De dure patiënt betaalt in dit voorbeeld zelf 1500,- per jaar aan premie. De rest wordt aangevuld door het vereveningsfonds tot de totale geschatte kosten van de patiënt. (eigen bijdrage) Geschatte zorgkosten per jaar voor deze patiënt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16