Wilhelmina snapte niks van het verzet' Ombudsman: Kinderen mogen niet de dupe worden van fouten ouders Walcheren Magie van dansers endancers in 'GRIMM' Lekker in de speeltuin in Zierikzee. Keano Schenker geniet met zijn moeder Chabelie van een zonnige dag. Zeeland beleefde gisteren de warmste 18 april ooit. In Vlissingen werd het 21,7 graden, Westdorpe kwam tot 24,5 graden. Dat schrijft Kinderombudsman Margrite Kalverboer in een rapport dat vandaag verschijnt. Zij stelt dat als ouders hun (toch al getraumati seerde) kinderen niet kunnen be schermen, 'de overheid dit moet doen'. „Deze kinderen zijn on schuldig. Ze mogen niet de dupe worden van de fouten van hun ou ders en een overheid die hen niet beschermt", aldus Kalverboer. De ombudsman vindt ook dat langer wachten het gevaar voor Ne derland juist vergroot. ,„Door de kinderen langer in de kampen te la ten verblijven, vormen ze op ter mijn mogelijk een groter dreigings risico dan wanneer ze nu, gepland en met een goed plan van aanpak voor bij aankomst, terugkeren." Er zijn nog zo'n 175 Nederlandse 'kalifaatkinderen' in Syrië en Irak, het grootste deel van hen is 4 jaar of jonger. Hun ouders hebben zich ooit aangesloten bij een jihadisti- sche groepering, voornamelijk IS. Nu het kalifaat in elkaar is gestort, zit een onbekend aantal Nederlan ders in gevangenissen en vluchte lingenkampen. Van zeker vijf vrou wen en hun negen kinderen is be kend dat ze vastzitten in een kamp Door ze langer in een kamp te laten, vormen ze een groter dreigingsrisico in Noord-Syrië. De omstandighe den in die kampen zijn slecht, zeker voor kinderen. De moeders gaven onder meer in deze krant al aan dat ze vanwege de gezondheid van hun kinderen terug willen naar Neder land. Consulaat „Als Nederland ons niet wil, haal dan in ieder geval onze kinderen op", zeiden ze. Minister Grapper- haus van Justitie vindt dat Neder land pas in actie kan komen als een Syriëganger zich meldt op een Ne derlands consulaat in Turkije of Irak. De vrouwen en hun kinderen kunnen daar niet komen omdat ze de kampen niet uit mogen. „Daarom is dat een schijnoplos sing", stelt de Kinderombudsman. De Koerden, die de baas zijn in de kampen, willen graag van de Ne derlanders af. Maar ophalen in de kampen is te gevaarlijk, vindt Grap- perhaus. Familieleden, advocaten en hulp organisaties roepen al maanden dat Nederland meer moet doen. Vorige week oordeelde de rechtbank in Rotterdam in een zaak van een (zwangere) jihadiste in een kamp in Noord-Syrië, dat Nederland om haar uitlevering moet vragen. Als zij wordt uitgeleverd, wordt ze di rect vastgezet en berecht. P7 Nieuwsmedia Uit Thuis P2-3 ZEELAND 2 FOTO DIRK-JAN GJELTEMA 'Haal kalifaatkind snel naar hier' Nederlandse kalifaatkinderen die vastzitten in kampen in Syrië en Irak, moeten zo snel mogelijk worden opgehaald door de Ne derlandse overheid. Dat is op lange termijn ook beter voor de veiligheid van Nederland zelf. Cyril Rosman Carla van der Wal Den Haag —Kinderombudsman Kalverboer Zonnige warme dag donderdag 19 april 2018 26°C »P12 pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 260 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,20 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 1