'■m 9 - m Tien kilometer lang zochten ze zich suf. Maar daar zijn ze dan eindelijk: rode tulpen. Het is nog maar één rijtje dat in bloei staat in een veld vol groene knoppen. En toch kunnen Aartje de Vries (62) en Dikkie van den Brandhof (65) hun geluk niet op. Tot nu toe za gen ze alleen narcissen. En hya cinten. „Ook mooi. Maar eerlijk gezegd kwamen we daar niet voor", zegt De Vries. Bijna elk jaar maken de twee zussen uit Amersfoort en Rens- woude half april een rondje door de bollenvelden. Dan huren ze een fiets op station Leiden en trappen ze zo 35 kilometer weg. „Mijn man wordt er gek van als ik er weer over begin. Maar ik kan er niet genoeg van krijgen. Die kleu ren, elk jaar weer. Dat is zo bijzon der", zegt De Vries, als ze zich met de mobiel van haar zus tussen de tulpen op de foto heeft laten zet ten. Dit jaar is het uitje niet bepaald waar ze zich zo op hadden ver heugd, moeten de zussen toege ven. De Bollenstreek oogt nog vooral heel groen en dat heeft al les te maken met de strenge win ter en een koud voorjaar, weet kweker Henk van der Slot uit Lisse. „Er zijn jaren dat we in de derde week van april al de bloe men eraf halen. Nu moeten veel soorten nog opkomen. De natuur laat zich nu eenmaal niet leiden." Er zijn wel akkers die in bloei staan, maar daarop groeien vooral narcissen en hyacinten. Ook prima voor Chris Baker (67) en Tim Titt (69) uit het Britse Der- byshire. Zo veel geeltinten van de narcissen hebben zij nog nooit ge zien. „En heb je die sterke geur van de hyacinten geroken? Gewel dig", zegt Baker. Kerst Het stel is al lang blij dat er wat in bloei staat, want de accomodaties in Lisse zijn schaars in deze tijd van het jaar en dus hebben ze rond Kerst al iets geboekt. „We gokten dat half april de beste tijd zou zijn en vinden het niet tegen vallen, ook zonder de tulpen." Toch komen veel toeristen juist wel voor die kleurrijke oceaan van bloemen die Nederland zo we reldberoemd heeft gemaakt. Binh Lau (22) uit Finland bijvoorbeeld, had ze graag willen zien. „Ik stu deer hier tijdelijk en studiegeno ten hebben het op Facebook ner gens anders over. Iedereen wil hiernaartoe, omdat het zo typisch Nederlands is." Lau heeft nu samen met haar Nederlandse studiegenoot Bey- once de Meza (18) uit Den Haag een dagje vrij en heeft de gok ge nomen. Maar ook zij hebben nog nauwelijks tulpen gevonden. „We kennen nu wel de plekken waar we later nog eens naar terug moe ten", lacht ze. Lau bezoekt de streek tenmin ste nog, maar veel toeristen ko men nu niet verder dan de Keu kenhof. Zij laten een extra uit stapje langs de bollenvelden voor wat het is, merken ze bij de fiets verhuur van Sam van Dam. Hij verhuurt fors minder dan in de zelfde periode vorig jaar, toen de tulpen al volop in bloei stonden. „Mensen zijn goed ingelezen en weten dat het dit jaar allemaal wat later op gang komt", zegt hij. Van Dam heeft dan ook het liefst een warm voorjaar met en een flinke temperatuurdaling als de tulpen uit zijn. Dan bloeien ze het langst. Al heeft een laat sei zoen zoals dit jaar ook een voor deel; veel toeristen zien nu ten minste niet dat de boeren de bloe men eraf hakken. Dat is nodig om bollen te kweken, maar doet pijn aan de ogen bij veel bloemenlief hebbers. „Daar snappen veel toe risten echt helemaal niets van." Wi ..miinALÜL r* -rP LHHl ,;/c woensdag 18 april 2018 GO Please do not enter the flower flelds Raymond Boere Teylingen Aartje de Vries (r) met haar zus Dikkie van den Brandhof. M Binh Lau (r) en haar studiegenoot Beyonce. fotosmarcodeswart ItrA* W- 'V w c

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9