II Het wordt warm, dus wég die winterhanden Lentekriebels! 7 .Imago van ex-FBI-baas James Comey brokkelt af Er ontstaan steeds meer barstjes in het imago van apolitieke, integere en goud eerlijke politieman dat voormalig FBI- baas James Comey altijd had. Zijn strijd met president DonaldTrump vlamt aan alle kanten. Voormalige FBI-collega's begin nen in de media stevig te moppe ren op Comey. „Wat een egoïsti sche klojo", tekende nieuwssite Daily Beast op uit de mond van een van hen. Een ander houdt zich evenmin in: „Geld verdienen aan totaal falen." Comey, die in zijn boek A Higher Loyalty keihard uithaalt naar de president die 'opereert als een maffiabaas', is deel geworden van een politieke worstelwedstrijd waar niemand ongeschonden uit komt. Vandaag begint hij aan een tour door Amerika om zijn boek te promoten. Intussen zet het Witte Huis hem neer als zelfzuchtige Trum phater. De Republikeinse Partij heeft een speciale Lyin'Comey- website ingericht. Partijvoorzitter Ronna McDaniel: „James Comey's publiciteitstour bevestigt dat zijn echte hogere loyaliteit bij hemzelf ligt." De één vindt de ander 'moreel ongeschikt voor het president schap'. De ander vindt de één 'de slechtste FBI-directeur in de ge schiedenis'. Trump mag dan vo rige week raketten hebben laten afvuren op doelen van Bashar al- straf verdient - en kan grote gevol gen hebben. Comey is een sleutel- getuige in het onderzoek van spe ciaal aanklager Robert Mueller. Die bekijkt onder meer of Trump heeft geprobeerd justitieel onder zoek te saboteren, door Comey subtiel onder druk te zetten en uiteindelijk te ontslaan. Comey schrijft dat 'er op z'n minst indi rect bewijs'voor is. Dat hij als getuige met zijn ver haal naar buiten komt voordat het onderzoek afgerond is, levert veel opgetrokken wenkbrauwen op. Net als zijn verslag van onderzoek naar vertrouwelijke e-mails van de Democratische presidentskandi date Hillary Clinton. Comey blijft achter zijn besluit staan om krap anderhalve week voor de verkie zingen van 2016 openbaar te ma ken dat opnieuw e-mails van haar werden onderzocht. Er bleek niets aan de hand, maar het wakkerde wel wantrouwen tegen Clinton aan. De FBI hoort zich verre te houden van politiek. Comey schrijft juist dat hij mede han delde op basis van peilingen. Hil lary Clinton zou winnen, was het idee. Als pas na haar verkiezing bekend zou worden dat ze nog on derwerp van onderzoek was, dan zou dat haar legitimiteit als presi dent aantasten, vreesde hij. Bespotten In zijn boek houdt Comey zich niet in. Hij bespot uiterlijke ken merken - 'Zijn gezicht leek licht oranje van dichtbij met witte halve manen onder zijn ogen, waarvan ik aanneem dat hij daar zijn bruiningsbril plaatst' - en speelt op de man. Hij mengt zich zelfs in het liefdesleven van de Tramps. De president zou om on derzoek hebben verzocht om te bewijzen dat geruchten over pias- seks met prostituees onzin zijn, omdat Melania niet mocht denken dat het waar kon zijn. Comey: „In welk huwelijk, met wat voor man, concludeert een echtgenote dat er slechts een kans van 99 procent is dat haar man dat niet deed?" Assad, de echte strijd voert hij met Comey. 'Slijmbal', in het vocabu laire van Trumps tweets. Comey is op zijn beurt niet van de Amerikaanse televisie weg te slaan, waar hij stelt dat Trump vrouwen als 'stukken vlees' be handelt en 'constant' liegt. Of de Russen belastend materiaal over hem hebben, zoals werd gesugge reerd in een schimmig dossier waarin melding werd gemaakt van prostituees, Trump en een verbor gen camera in een Moskouse ho telkamer? „Het is mogelijk", zegt Comey. Koppig Alle kritiek op zijn eigen ego komt voor Comey niet onverwacht. Hij waarschuwt ervoor in zijn intro: „Ik kan koppig zijn, trots, over moedig en gedreven door ego." Het is een zin die evengoed over Trump had kunnen gaan. In A Higher Loyalty kent Comey geen genade voor de man die hem vorig jaar ontsloeg vanwege frus traties over onderzoek naar zijn campagneteam. „Deze president is onethisch en niet gebonden aan de waarheid en institutionele waar den. Zijn leiderschap is transactio- neel, gedreven door ego en draait om persoonlijke loyaliteit." Trump doet hem denken aan New Yorkse maffiosi met bijnamen als Fat Tony en Fish, die hij als jonge aanklager achter de tralies pro beerde te krijgen. „De stille cirkel van instemming. De baas die de volledige controle heeft. De loyali teitseed. Het wij-tegen-zijwereld beeld. Het liegen over alles." Dat een hoge overheidsfunctio naris als Comey zo openlijk de ge schiktheid van de zittende presi dent in twijfel trekt, is uitzonder lijk. Het drijft Trump tot razernij - hij suggereerde al dat Comey cel- Comey's tour bevestigt dat zijn echte hogere loyaliteit bij hemzelf ligt Winterhanden bieden voordeel tot 7 graden, stelt BO VAG-woord- voerder Paul de Waal. „Als het warmer is maken ze meer lawaai, slijten ze sneller en zijn ze slech ter voor de omgeving." Wie zijn banden op tijd wil ver vangen, moet in februari de garage al bellen voor een afspraak. „Maar het is een jaarlijks terugkerend fe nomeen: de temperatuur richting de 20 graden en dan bedenken mensen pas dat ze andere banden nodig hebben." Leo Benschop, chef werkplaats bij autobedrijf Smits in Bergam bacht, verwijt de klanten niks. „Mensen denken ook dat het nog kan gaan vriezen. Zo werkt het nu eenmaal." Hij probeert klanten zo snel mogelijk te helpen. „Het is mak kelijker complete wielen te ver vangen dan losse banden. Die kunnen vaak wel even tussen door. Maar als de banden er los af en op moeten, moeten we ook uit lijnen en zo. Dat kost meer tijd." Vier het voorjaar met onze scherp geprijsde reizen woensdag 18 april 2018 GO Integer of Trumphater? Karlijn van Houwelingen Washington James Comey neemt geen blad voor de mond bij interviews over zijn boek. FOTO REUTERS - Ronna McDaniel (partij voorzitter Republikeinen) Het is druk bij garages. Auto bezitters komen massaal op het idee hun winterhanden te vervangen. Op sommige plek ken loopt de wachttijd op tot een paar weken. Sander van Mersbergen Bunnik

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7