a Miljarden in subsidiepot 'Bouw zonneparken ook op grond van de overheid' 5 Het is makkelijker een weiland voor twintig jaar te huren en dat vol te zetten krant gisteren. Landbouw- en milieuorganisaties maken zich zorgen over de gevolgen voor de voedselproductie, het landschap en de natuur. Ook de zonneparkenbouwer zelf ziet het de verkeerde kant op gaan. Bouwer: „Je ziet nu allerlei cow boys en buitenlandse projectont wikkelaars opduiken. Dat drijft de grondprijzen enorm op. Boeren met percelen dicht bij stroomka bels krijgen nu soms al 8.000 euro huur per hectare geboden. Gouden bergen, want gemiddeld brengt een akker per jaar misschien 2.500 euro op, en daar moet een boer hard voor werken - terwijl hij voor een zonnepark niks hoeft te doen. Maar je kunt je afVragen of het nodig is dat de overheid dure grondverhuur voor boeren subsi dieert, want de stijgende grond prijzen maken zonnestroom nu onnodig duur. En je kunt je ook af vragen of het nodig is dat subsidies van Nederlands belastinggeld bij buitenlandse beleggers terecht komen." Hekkensluiter Bouwer vreest dat de zonnesector in negatief daglicht komt te staan door concurrenten die hun belof tes niet waarmaken. „Er worden nu zó veel grondopties genomen en vergunningen aangevraagd. Er zijn nu een hoop plannen, maar veel parken zullen nooit van de grond komen." Doordat er geen financiering gevonden wordt. Of doordat ze stuiten op verzet van omwonenden, want op steeds meer plaatsen protesteren buurt bewoners tegen plannen voor zonneparken die in hun ogen het uitzicht verpesten. Daarom is het belangrijk dat gemeentes zich niet te makkelijk laten meeslepen in de mooie plannen van ontwikkelaars, zegt hij. „Ook al kunnen ze de leges goed gebruiken en willen ze hun klimaatdoelstellingen halen." GroenLeven gooit het zelf nu over een andere boeg. In plaats van grond te bemachtigen bij één boer, brengt het bedrijf boeren in de buurt bij elkaar in een poule. „Stel 10 I CC I cc O I I O I Je ziet nu allerlei buitenlandse projectontwikkelaars opduiken - Sietse Bouwer dat vijf boeren ieder 10 hectare willen verhuren. Dan bekijken wij in overleg met de gemeente wat de beste plek is voor een zonnepark van 50 hectare. Welke grond is toch al het minst geschikt voor landbouw? Waar hebben de minste mensen er last van? Alle deelnemende boeren profiteren vervolgens financieel mee. Ook de omgeving willen we laten meedelen via een postcoderoos of gebiedsfonds." Stoppen met zonneparken bouwen op akkers en weilanden en eerst maar eens de daken vol leggen, zoals Natuur Milieu bepleit? Dat is geen optie, vindt de ondernemer. „Nederland is hek kensluiter. Pas 6 procent van onze energie wordt duurzaam opge wekt. Dat moet binnen twee jaar 14 procent zijn, uiteindelijk 100 procent. We moeten alle opties benutten." Alleen beige bij Hema, alleen beige bij Zalando, H&M en Hun- kemöller. Blogger Rowan Blijd zette vorig jaar twee filmpjes on- line waarin ze zich verwonderde over het gebrek aan bh's die mat chen met haar bruine huid. Ze begon een actie onder de hashtag #benniebeige. Maar het probleem is nu voorbij. Superbra heeft voortaan bh's te koop in vijf huidstinten, in 76 maten. „Daarmee zijn we de aller eerste", zegt eigenares Floor van de Pavert (36). „In de VS heb je het merk Nubian Skin, maar dat gaat tot cup G en is niet in Europa te krijgen. Je kunt tot en met cup D via Portugal bestellen, maar pas sen in een winkel kon nergens." Van de Pavert werkte als natuur kundige totdat ze anderhalfjaar geleden een lingeriewinkel 'voor de volle boezem' startte. „En dat hebben de meeste Nederlandse vrouwen, al hebben ze dat niet door, doordat ze bijna allemaal een te wijde omvang dragen." Zeifis ze trèspetite en toch heeft ze cup- maat 60I (met de i van Isaac). „Vrouwen die mijn winkel bin nenstappen, zijn gewend te horen: 'Nee, in jóuw maat hebben we niks'. Ze denken dat ze raar zijn, dat hun lichaam afwijkt. Kun je nagaan hoe je je voelt als niet alleen je maat maar ook je kléur anders is dan de bh's in de rekken!" De ondernemer klopte al langer aan bij haar leveranciers: hallo, ik run een lingeriewinkel in een stad waar de helft van alle vrouwen een donker kleurtje heeft - hebben jullie ook huidkleurige bh's voor hén? „De meeste zeiden direct nee. De markt wil dat niet, hoorde ik dan. Alleen Ewa Michalak in Polen stond ervoor open, maar die had de geschikte materialen niet." Gesterkt door de filmpjes van blogger Blijd én alle lof die zange res Rihanna ontving voor haar make-uplijn Fenty met veertig kleuren foundation, stapte de lingerieondernemer afgelopen winter nogmaals naar Polen. „Dit is hét moment, zei ik. Jullie kun nen de eersten zijn." Dit keer had ze succes: de huid kleurige bh's hangen sinds giste ren in haar winkel. „Eén vrouw barstte in huilen uit: eindelijk, zei ze. Het is gênant dat zulke bh's er tot nu toe niet waren." woensdag 18 april 2018 Sietse Bouwer, mededirec teur GroenLeven, op het dak van zijn kantoor. FOTO SIESE VEENSTRA -Sietse Bouwer Voor de vergroening van de energievoorziening in Ne derland is per jaar 12 miljard euro subsidie (SDE+) be schikbaar, afkomstig uit een toeslag die Nederlandse huishoudens betalen via hun energierekening. In de eer ste helft van vorig jaar (de meest recente cijfers) werd daarvan 3 miljard euro uit gekeerd aan zonneprojec- ten. De subsidie dekt het verschil tussen de ge raamde kosten en opbreng sten, waarbij de investeer der als beloning een rende ment overhoudt. Zonneparken 0 gerealiseerd gepland Subsidie (mld) 3mw 20mw zon Wind Biomassa a BHONiRyo, Aardwarmte fiomsd 2016 2017 Organisaties als Rijkswaterstaat, Defensie en Staats bosbeheer zouden hun grond beschik baar moeten stellen voor zonneparken. Dat stelt Henk Bleker, voormalig staatssecretaris van Landbouw en Na tuur. „Het ligt te ge voelig alleen grond aan de landbouw te onttrekken voor zon nepanelen. Ook overheden en na tuurorganisaties, die grote hoeveelheden grond bezitten, die nen hun verantwoor delijkheid te nemen." Daar kunnen ze zelf ook van profiteren, zegt Bleker, die mo menteel in de raad van advies zit van Powerfield, een pro jectontwikkelaar voor zonne-energie uit Dokkum. „Per hectare levert ze dat jaarlijks 5.000 tot 7.000 huur op." - Powerfield heeft zelf ruim 1.250 hectare landbouwgrond voor de bouw van zonne parken in eigendom. In Blekers woon plaats Vlagtwedde gaat het Friese be drijf een zonnepark van 100 hectare bouwen. Eindelijk bh voor niet-beige vrouwen Een huidkleurige bh is altijd beige, maar vrouwen zijn niet altijd beige. De Rotterdamse winkel Superbra verkoopt bh's in donkere lichaamstinten tot en met cup O. „Een wereld primeur", zegt eigenaar Floor van de Pavert. Jitske-Sophie Venema Rotterdam Floor van de Pavert van Superbra. fotomarcodeswart Kijk op de site bij /video Floor van de Pavert laat de s nieuwe bh's zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5