Kabelbreuk oorzaak van stroomstoring Gemeente brandt vingers niet aan bezwaar van AM Zeeland 7 KUUROORDBOTERHOEK De plannenmakers willen het van de daken schreeuwen: in de Boterhoek komen géén vakantiehuisjes. Het wordt geen park, maar een kuuroord. Een kans voorScharendijke. Maar niet iedereen wil luisteren. De architect heeft er stress van. Hij zag het tien jaar geleden al voor zich: een kuur oord zoals ze die in Duitsland hebben, een plek waar mensen in alle rust kunnen her stellen, midden in de mooie Schouwse polder. Jaren heeft Jan Harmen van den Hamer erover aan tafel gezeten met projectont wikkelaars. En net nu alle lichten op groen staan, kan het plan zo maar in de prullenbak verdwijnen. De Boterhoek, aan de Weelweg in Scharendijke, is nu een oase van rust. Een stuk land, een tractor, een schuur, een boerderij. Meer niet. Maar de boer, Jan Gaanderse, is te oud om zijn land nog zelf te bewerken en opvolging heeft hij niet. Hij kan de grond dus alleen verkopen. Er zijn kopers. Het Rotterdamse bureau Get Gripp wil er een vitali- teitsresort neerzetten: een kuur oord met wellness en zorg aan mensen die herstellen van bij voorbeeld burn-out of verslaving. Het resort, dat 116 hotelkamers telt, wordt negen hectare groot. De overige 22 hectare blijft groen. Het geheel vergt een investering van 25 tot 30 miljoen euro. Een geldschie ter zou klaarstaan. „De politiek was altijd enthou siast", zegt projectontwikkelaar Jeroen Plaisier van het Rotter damse bureau Get Gripp, „tot be gin dit jaar, het moment dat de verkiezingsprogramma's werden vastgesteld. Toen moest de Boter hoek ineens over de verkiezingen heen worden getild. Wij kregen het verzoek er niet meer over te communiceren." Toen pakten de verkiezingen ook nog eens ongunstig uit voor de BV Boterhoek Exploitatie: de VVD werd weggevaagd en Groen- lk denk bij zo'n plan altijd maar: zou ik er naartoe gaan? Nou, na deze week zeker Links stootte naar voren. Leefbaar Schouwen-Duiveland, die tijdens de verkiezingen stelde dat er ge noeg parken zijn gebouwd, werd de grootste. Precies wat de omge ving had gehoopt; de meeste men sen zien het plan niet zitten. Marco Salm, die er pas woont, is een uitzondering. Alles beter dan een vakantiepark, zegt hij. Maar uiteindelijk draait het daar toch weer op uit, voorspelt een ander. „Dat zagen we wel bij de Soeten Haert in Renesse. Dat werd ook voorgesteld als een zorgoord voor gehandicapten. Moet je er nu eens langs rijden..." Ook Jetse van de Hoef, die naast de molen uitkijkt over de Boter hoek, gelooft niet in 'praatjes van projectontwikkelaars'. „Of het nu een park is of een kuuroord, het maakt niet uit. Ze willen gewoon huisjes verhuren om veel geld te verdienen. En ons landschap gaat eraan. Daar hebben we genoeg van." „Maar we plempen de boel niet vol", zegt architect Van den Ha mer. „Die parken, daar gruw ik ook van. Alle boomgaarden die verloren gaan. Wat wij willen, is juist groen en rust." „En doen wij het niet, dan doet iemand anders het wel", vult Plai sier aan. „Maar dit plan past bin nen de structuurvisie en is op tijd voor de kustvisie. Het kan nu en het kan hier. Ik denk bij zo'n plan altijd maar: zou ik er naartoe gaan? Nou, na deze week zeker." ZIERIKZEE Beschadiging van een tien kilovoltkabel is de oor zaak van de stroomstoring die maandagavond Dreischor, Schud- debeurs en een deel van Zierikzee trof. „Er rijdt een meetwagen rond om te kijken waar het mis is ge gaan", zegt een woordvoerster van netbeheerder Enduris. „Er kan er gens een slecht verbindingsstuk zitten of de kabel is door iets ge raakt." De stroom viel maandagavond om even na half tien uit. Toen za ten 754 huishoudens zonder licht, verwarming, tv en internet. Mon teurs hebben enkele bypasses aan gelegd, waardoor geleidelijk steeds meer aansluitingen elektri citeit kregen. Om 22.55 uur had den ongeveer 700 huishoudens weer stroom, om 0.05 uur weer een groep en om 01.20 uur de laat ste. Sportcentrum Laco in Zierik zee had om 0.05 uur weer stroom, maar toen waren de meeste spor ters al lang naar huis. Volgens de woordvoerster heeft één particu lier een klacht ingediend bij En duris. Pas bij een storing langer dan vier uur treedt de schaderegeling van netbeheerder Enduris in wer king. Dat was dinsdagochtend net niet het geval. Zo ontwijkt het gemeentebestuur de confrontatie met de projectont wikkelaar die boos is omdat hij zijn plannen in de Zierikzeese nieuw bouwwijk Noorderpolder mogelijk niet kan voltooien. Het gemeentebestuur trok vorig jaar vele honderden bouwtitels te rug omdat de Schouwen-Duive- landse bevolking krimpt. De ge meente wil bouwen naar behoefte en niet bouwen voor leegstand. AM Zeeland wil in Noorderpol der nog 160 woningen bouwen. Dat mag van de gemeente, mits de pro jectontwikkelaar ze in 2024 heeft verkocht. Van de huizen die hij dan nog niet heeft verkocht, verliest hij het recht ze te bouwen. AM Zeeland is daar woest over. Volgens de ontwikkelaar is de wo ningmarkt hersteld en moet hij vrijelijk kunnen bouwen. AM Zee land stelde Schouwen-Duiveland een schadeclaim van vijftien mil joen euro in het vooruitzicht. Bo vendien tekende hij bezwaar aan 'tegen het besluit van het college om geen besluiten meer te nemen die de woningvoorraad vergroten'. „Dat is geen besluit in de zin van het bestuursrecht", legde een ge meentelijk woordvoerder gisteren uit. De gemeentelijke commissie Bezwaarschriften kwam vorige maand al tot die conclusie en B en W namen die gisteren over. Een in houdelijke behandeling van het be zwaar bleef achterwege. Deze op stelling van de gemeente heeft waarschijnlijk alles te maken met het feit dat de projectontwikkelaar naar de rechter is gestapt. Daar moet het conflict worden beslecht. woensdag 18 april 2018 'We plempen de boel niet vol' Wendy Wagenmakers -Jeroen Plaisier Het bezwaar van projectontwik kelaar AM Zeeland is te alge meen. Het is niet gericht op een concreet besluit van B en W en is daarom niet-ontvankelijk ver klaard. Ton van den Nouweland Zierikzee Het echtpaar Gaanderse met architect Jan Harmen van den Hamer, die een plan tekende voor een kuuroord, foto dirk jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 51