Zwakke start in Terneuzen 'Stel oordeel over Boterhoek even uit' Toiletfilmer Vlissings stadhuis voor rechter Riet 2 COLLEGE ZES WETHOUDERS Wethouder Frank van Hulle heeft zich er goed op voorbereid. Het is niet de eerste keer dat hem wordt gevraagd waarom Terneuzen zes wethouders (5,5 arbeidsplaats) moet hebben. „Tot 2014 hadden we vijf wethouders, zoveel meer is 5,5 niet." Commentaar Terneuzen heeft binnenkort een burgemeester en liefst zes wethouders. Dat is de uitkomst van de coalitieonder handelingen. De Zeeuws-Vlaamse centrumgemeente krijgt daarmee een zeer omvangrijk bestuurscollege. Ter verge lijking: Rotterdam doet het doorgaans met vijf wethouders. Formeel is er weinig aan de hand. Terneuzen blijft met 5,5 fte netjes binnen het maximum van 6,6 dat de Gemeentewet voorschrijft. Maar het is moeilijk uit te leggen aan de inwoners. De argumenten zijn nogal gezocht. De taken die het Rijk naar de gemeente schuift vergen inderdaad wel wat extra aandacht, maar dat is niet nieuw. Terneuzen is niet ineens veel moeilijker te besturen. De versplintering van de lokale politiek is ook geen goed argument. Want de vier partijen die nu samenwerken pas sen qua richting beter bij elkaar dan de vorige coalitie. Hoe meer wethouders, des te eenvoudiger kun je een afspie geling maken van de zetelverdeling in de gemeenteraad. Deze gemakkelijke weg kiezen de vier Terneuzense fracties. Dat is een dure grap. Het kost per jaar minstens anderhalve ton. Deze extra uitgave is niet nodig. Want een politiek evenwicht kun je ook bereiken door het inhoudelijke gewicht van de verschil lende portefeuilles handig te gebruiken. Daarvoor is wel wat chemie nodig en politiek vernuft. Met de dure verdelende rechtvaardigheid via extra poppetjes maakt het nieuwe ge meentebestuur van Terneuzen een zwakke start. Vier partijen kiezen voor de gemakkelijke, maar dure weg van extra wethouders Het idee voor ontwikkeling van de Boterhoek bij Scharendijke bestaat al bijna tien jaar, maar nu gaat het ineens hard. Te hard, naar de zin van de plannenmakers. Zij willen dat de politiek nog even wacht met een besluit. We werden er slechts zes dagen tevoren voor uitgenodigd Het gebied van dertig hectare is nu nog akkerland. Eigenaar Jan Gaanderse wil het verkopen aan projectontwikkelaars met een plan voor een vitaliteitsresort. Ontwikkelaar Jeroen Plaisier uit Rotterdam en architect Jan Harmen van den Hamer uit Zierikzee den ken dat de kersverse raadsleden niet goed weten waarover ze beslissen. Ze willen meer tijd om te informe ren en te overtuigen. Scepsis Want dat laatste is bij de presenta tie in de raad afgelopen donderdag niet gelukt, denkt Plaisier. „De pre sentatie moest halsoverkop. We werden er slechts zes dagen tevoren voor uitgenodigd en de projectlei der van de gemeente was er niet. Ik proefde veel scepsis." De presentatie wordt morgen in de raad besproken. Plaisier en Van den Hamer vragen de raadsleden om het agendapunt te schrappen. Of dat lukt, blijkt morgen. ALMANAK Het was op een gezellige verjaar dag dat ze erover vertelde; haar duikeling in het riet. Het voorval passeerde bij een drankje nog eens de revue. Hoe zij de con trole over haar fiets verloor en vervolgens hobbelend en slinge rend de sloot zag naderen. „En daar dook ik voorover met mijn kop in het riet", aldus de onge lukkige fietsster. „Ik zat door dat riet onder de krauwen en onder het bloed. En dat is best link in verband met mijn suikerziekte", voegde zij eraan toe. De reactie van de gastheer nam ze met een flinke korrel zout: „Nog een ge luk dat het geen suikerriet was." Alle auto's een dag het dorp uit Nieuw hek bij begraafplaats Renesse voortaan nog beter te horen ZIERIKZEE Weer prijs voor grijper Nemag Van Hulle loopt al een tijdje mee in de lokale politiek. Hij kent het klap pen van de zweep. Zijn partij, TOP/Gemeentebelangen, kwam bij de raadsverkiezingen van 21 maart met zeven zetels opnieuw als grootste uit de bus in Terneuzen. Gevolgd door het CDA met zes ze tels. Van Hulle trekt met CD A-lijst trekker Jack Begijn de kar bij de col- lege-onderhandelingen. Heel veel is er nog niet over naar buiten gebracht, behalve dat TOP/GB en CDA met VVD en Christenunie in zee gaan en een college willen vormen met zes wet houders. De PvdA waarmee TOP/GB en CDA jarenlang samen werkten, mag niet meer meedoen. Ook de grote winnaar van de ver kiezingen in Terneuzen, met vier zetels de Partij voor de Vrijheid (PW), is uitgesloten. Versplintering Maar waarom toch zes wethouders, terwijl het de afgelopen periode (2014-2018) met vier wethouders kon? Van Hulle noemt twee hoofd argumenten: de extra taken die vanuit de rijksoverheid naar ge meenten overkomen én de ver splintering van het Terneuzense politieke landschap. „De tijd is voorbij dat wij met drie partijen een ruime meerderheid hadden." TOP/GB, CDA, WD en CU heb ben samen 18 van de 31 zetels. Ook zonder CU (twee zetels) is er een meerderheid van 16, maar dat vin den de formerende partijen te wan kel. 'Te onervaren' Met de PW was het mogelijk ge weest een college te vormen met een grotere meerderheid, maar die is onder meer afgewezen als 'te on ervaren'. VVD en CU leveren ech ter ook wethouders die geen erva ring hebben. Sonja Suij stond veer tiende op de WD-kandidatenlijst. Ben van Assche werd te elfder ure CU-lijsttrekker. De CU zou anders wellicht niet eens meegedaan heb ben aan de raadsverkiezingen. Wat is dan nog het verschil tus sen PVV enerzijds en VVD en CU anderzijds? Van Hulle ziet een we zenlijk onderscheid. „VVD en CU zijn partijen die weten wat het dra gen van bestuursverantwoordelijk- heid is, de PVV niet. Eén man in Den Haag heeft daar de leiding." Oppositie De gezamenlijke oppositie in Ter neuzen is ondertussen de messen aan het slijpen, vooral vanwege de extra kosten die worden geschat op minstens anderhalve ton op jaarba sis. Van Hulle weet wat hem te wachten staat. „Terneuzen is ook niet zomaar een plattelandsge meente. Wij hebben te maken met België, met grote ontwikkelingen in de Kanaalzone, dat vergt be stuurskracht." Een 57-jarige ambtenaar van de ge meente Vlissingen moet volgende week woensdag voor de politierech ter verschijnen voor het stiekem fil men op damestoiletten. De man werd in juli 2017 opgepakt nadat de camera's werden ontdekt in wc's in het Vlissingse stadhuis. De camera's (met een geheugen kaartje erin) werden medio juli bij toeval aangetroffen. De gemeente deed aangifte en de politie begon een onderzoek. De man kon al vrij snel worden aangehouden. De ambtenaar, die werkzaam was op het stadhuis, werd onmiddellijk geschorst. Hij filmde twee toiletten op de gang bij de griffie. Alle wc's in het gebouw werden daarna onder- B De ambtenaar moet woensdag 25 april verschijnen voor de politierechter zocht, maar er werd verder niets meer aangetroffen. Op de beelden waren geen gezichten te zien. Woensdag 25 april moet de man zich verantwoorden voor de politie rechter, laat een woordvoerder van het Openbaar Ministerie weten. De zaak begint om 14.20 uur. woensdag 18 april 2018 II Wendy Wagenmakers Scharendijke -Jeroen Plaisir, ontwikkelaar ZEELAND 7 Tip? redactie@pzc.nl DREISCHOR Houd Dreischor donder dag 17 mei autovrij. Die oproep doet het ge meentelijk uitvoeringsbe- drijf. Voor de pilot 'Drei schor Schoon Netjes' trekken onder meer borstelmachine, veegwagen en kolkenzui- ger door het dorp. Inclu sief hoogwerker zodat ook lichtmasten kunnen gepoetst. Staan er geen auto's in de weg dan kan optimaal van die inzet worden geprofiteerd. In woners worden per brief geïnformeerd. BRIJDORPE Bij de begraafplaats in Brijdorpe is gisteren een nieuw hek neergezet. Deze vervangt het oude hekwerk dat vermoede lijk uit de 19de eeuw stamt. Het oude exem plaar bleek niet meer te herstellen, dus is er een replica gemaakt. Het kerkhof behoudt zo zijn historische uitstraling. Brijdorpe, of Briepe, was ooit een plaats van om vang. Begraven werd er toen bij de kerk. RENESSE De Stichting Renesse heeft 5.000 euro gere serveerd voor een nieuwe geluidsinstallatie waar vrijwilligersorgani saties in het dorp gebruik van kunnen maken. Zo zal het geluid bij bijvoor beeld de strao voortaan veel beter zijn. Renesse is daar heel gelukkig mee, maakte de dorps raad gisteravond tijdens de vergadering in het dorpshuis bekend. Voor het ontwerp van de grijper Nemax is het Zie- rikzeese bedrijf Nemag beloond met de Red Dot Award. Vorig jaar won Nemag al een innovatie prijs. Met de, samen met de TU Delft ontworpen, Nemax kan een haven kraan droge bulk 10 pro cent sneller lossen. Voor de Red Dot Award 2018 waren 1300 producten uit 59 landen aangemeld. Eerdere winnaars zijn iPhone en GoProHero. Terneuzen Harmen van der Werf Terneuzen Maurice Steketee Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 49