12 ZE De Chaamse harmonie toog in 1891 naar Antwerpen voor een concert. De repatriëring duurde dagen. saros zv muzikanten te 'vermoeid' om het einde van de Brabangonne te halen. De Chamenaren zaten er niet mee en feestten na afloop van het concert volop verder. De harmonie maakte overuren en bleef dagenlang 'in de mist'. Pas vier dagen na het concert keerde de laatste groep vanuit België in Chaam terug. Voor één muzikant kon de pret in de Belgische Schelde- stad niet op. Hij kwam zo onopval lend mogelijk pas na acht dagen weer thuis. Dat bandeloze gedrag veroor zaakte een grote rel en was voor pas toor Verhoeven aanleiding de har monie met onmiddellijke ingang te ontbinden. Chaam moest het voort aan zonder harmonie doen. Maar toen de lange winteravonden aanbraken, gingen de muzikanten het musiceren missen. Ze voerden de druk op pastoor Verhoeven op om weer met de harmonie te mogen be ginnen. Hij besloot uiteindelijk de le den van de opgeheven harmonie een jaar de tijd te geven om tot inkeer te komen na hun omzwervingen in het toen nog verre Antwerpen. Eind 1892 werd een lijst opgesteld met namen van degenen die lid van de opgeheven harmonie waren ge weest. Zij die zich destijds in Ant werpen wel 'deugdelijk' hadden ge dragen, werden het eerst voor een lidmaatschap van een nieuwe har monie benaderd. Een van de eerste muzikanten die zich aanmeldde, was degene die destijds als laatste pas na acht dagen na de Antwerpse concert reis terug in Chaam arriveerde. Deze muzikant werd aanvankelijk resoluut als lid geweigerd. Toch liet de pastoor hem uiteindelijk toe vanwege zijn 'uitzonderlijke'muzikale kwaliteiten en zijn toezegging tot gedragsverbe tering. Tegenover de kerk bouwde men naast Bellevue een harmoniezaal. Dat was een tactische locatie, want wanneer de kerkdeur openging keek men regelrecht naar binnen en an dersom. Het aangrenzende café naast de repetitiezaal bleef voorlopig ver boden terrein. Gezeten naast de tus sendeur die toegang gaf tot Bellevue, luisterde pastoor Verhoeven naar 'zijn' muzikanten en hield de wacht. Hij had er eigenlijk best schik in. Na een aantal voorspoedig verlopen re petities besloten de pastoor en zijn muzikanten definitief door te gaan. Daarmee zag op 15 april 1893 de 'Roomsch-Katholieke Harmonie Sancta Caecilia' officieel het levens licht. Afgelopen zondag was dat pre cies 125 jaar geleden. De huidige mu zikanten vierden de oprichtingsdag met een muzikale hoogmis in de pa rochiekerk, op dezelfde plaats waar 125 jaar geleden harmonie St.Cecilia werd heropgericht. Op 15 april 1893 werd in Chaam harmonie St.Cecilia opgericht. Maar ook vóór die tijd maakte men daar al muziek. In de archieven staat dat er al in 1877 een harmonie in Chaam was. Een document vermeldt dat pastoor Janus Verhoeven de harmonie in 1891 ophief naar aanleiding van een uit de hand gelopen concertreis. Toch was het diezelfde pastoor die op 15 april 1893 de nu 125 jaar oude 'nieuwe' harmonie oprichtte. Wat was er dan toch gebeurd? In augustus 1891 reisde de harmonie naar Antwerpen om daar een concert te geven. Al maanden hadden de mu zikanten er de mond van vol. De meesten waren nog nooit verder ge weest dan Breda. Pastoor Verhoeven vertelde tijdens de repetitie dat Ant- Eén muzikant kwam pas na achtdagen terug uit de Scheldestad werpen een stad is van 'schone kun sten', maar ook van mensen die zich 'in het verderf ophouden. De Chaamse muzikanten vertrok ken 's morgens in alle vroegte met een tram van Meerle via Hoogstraten naar Antwerpen. Tegen de middag arriveerde het gezelschap op de Ant werpse Markt. Het optreden was pas in de late namiddag; er was nog volop tijd voor een bezoek aan de vele ge zellige cafés. Enkele muzikanten waagden zich zelfs in het ruige schipperskwartier, ondanks de waarschuwingen van pastoor Verhoeven. Ze keken daar hun ogen uit. De tijd vloog om, maar rond vier uur 's middags was ieder een boven water en klaar voor het grote optreden. De eerste nummers klonken goed. Men oogstte veel ap plaus. Toch gingen voor sommigen de pinten tellen. Toen tot slot van het concert het Belgische volkslied ge speeld moest worden, waren enkele woensdag 18 april 2018 Hoe een concertreis van Chaam naar Antwerpen uit de hand liep A Pastoor Verhoeven, afschaffer en oprichter van de harmonie. Berry van Oers Chaam A De Chaamse harmo nie in 1891 in de tuin van de pastorie, kort voor het uit de hand gelopen uitstapje naar Antwerpen. A De huidige harmonie van Chaam. 4fll 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 44