BUITEN Zomergast keert terug 9 Onder de rook van Zierikzee, op de plek waar de Gouwe ooit Schouwen van Duiveland scheidde, ligt Schuddebeurs. Een plek waar niet alleen de natuur, maar ook de huizen indruk maken. Op Facebook zie ik een prachtige foto van bui tenplaats Mon Plaisir aan de Donkereweg in Schuddebeurs voorbij komen. Ik droom meteen weg bij de gedachte aan een welvarend leventje in de achttiende eeuw. En dus besluit ik op een mooie lentedag een kijkje te nemen op de plek waar de welge- stelden uit Zierikzee hun buiten plaatsen lieten bouwen. Zoals burge meester Anthonie Ockerse, die zich rond 1750 op landgoed Mon Plaisir vestigde. »Hetbosis niet groot, maar wel een van de weinige groene plekken in de verderdoor landbouw gedomineerde omgeving Ik zet mijn auto op de parkeerplaats naast de villa en wandel het omlig gende bos in. Ik besluit de afslag rich ting het bos van de Toekomst te ne men en daarna via de dijk over enkele b-wegen een rondje terug richting Schuddebeurs te maken. Ik laat me daarbij leiden door de knooppunten van Wandelnetwerk Zeeland. Het bos is niet groot, maar wel een van de weinige groene plekken in de verder door landbouw gedomineerde omgeving. Tijdens de Tweede We reldoorlog zijn de bossen en parken in de omgeving grotendeels ver woest. Gelukkig is daarna snel be gonnen met de wederopbouw. De ei ken, beuken, meidoorns en naaldbo men die je nu ziet, zijn destijds inge plant. Eigen verhaal Staatsbosbeheer beheert in Schudde beurs het bos bij Mon Plaisir, Weel- zicht en kattebosje. Ook de 160 bo men in het Bos van de Toekomst ho ren daarbij. Die hebben elk een eigen verhaal. Op het gekwetter van de vele vogels die in het bos leven na, is het er stil. Hier en daar liggen verse bloe men. Een prachtige plek om iemand te gedenken. Ik vervolg mijn weg om het gedenkbos heen tot ik bij een trekpontje kom. Zoiets vind ik stie kem nog net zo leuk als toen ik klein was. Het liefst zou ik dan ook tien keer heen en weer gaan, maar ik ver volg braaf mijn weg. Ik kom uit op de dijk bij knooppunt 86. Ik ga rechts richting knooppunt 85, terwijl ik uit kijk op de Dikke Toren van Zierikzee. Ik kan de stad bijna aanraken, zo lijkt het. Bij knooppunt 85 sla ik linksaf de Mosseleeweg in. Die voert me tussen de landerijen door naar de drukke Heuvelsweg. Die loop ik helemaal uit tot aan de Lange Blokweg. Nu ik bijna bij Zierikzee ben, buig ik weer af richting Schuddebeurs. Bij de dijk aangekomen loop ik langs knoop punt 87 weer terug naar 86, zodat ik nog een stukje van het Mon Plaisir bos kan meepakken en het pontje nog een keer kan nemen. De slinge rende paden leiden mij uiteindelijk weer terug naar de parkeerplaats naast de villa. Daar kom ik Monique tegen. Ze komt uit Zierikzee en komt vaak in het bos om hond Jill uit te la ten. „Ik heb net ongeveer een uurtje gewandeld. Ik kom hier regelmatig en pak steeds een net iets andere route. Dit is een prachtige plek. Je kunt hier bovendien heerlijk zwem men", zegt ze lachend terwijl ze naar de kletsnatte Jill wijst. NATUURJOURNAAL April doet wat hij wil. Het wordt gezegd van de weersomstandigheden, maar het geldt evengoed voor de vogels die je kunt waarnemen. De voorjaarstrek is altijd goed voor verrassingen. Zo was er afgelopen week op minstens twee plaatsen in Zeeland een hop te zien. En ook de roodstuitzwaluw en de zwarte ooievaar passeerden onze con treien. Vrijwel dagelijks werden overtrekkende kraanvogels gezien. Veel vogels keerden terug uit hun winterverblijven. Boeren zwaluwen en ook huiszwaluwen waren al een paar weken mondjes maat te zien, maar vorige week kwamen er voor het eerst weer flinke aantallen terug. Voor trek- tellers is er dan de uitdaging om te speuren naar die ene roodstuit zwaluw tussen de vele duizenden passanten. Maar ook voor de mo dale vogelaar in de polder is het opletten geblazen. Zo zijn er tus sen de passerende 'boertjes' heel vaak oeverzwaluwen te zien. Net als de huiszwaluw doet de oever zwaluw het de laatste jaren rede lijk goed en er lijkt sprake te zijn van een licht herstel van de broed- populaties. De boerenzwaluw staat weliswaar nog steeds op de Rode lijst, maar hun aantal lijkt niet verder te krimpen. Eindelijk dus eens wat beter nieuws over onze zwaluwen. Des te spannen der is het of ze een beetje onge schonden de jaarlijkse trektocht doorkomen. Ook de gierzwaluw is alweer gesignaleerd. Op de trektel- post in Breskens zag men op 7 april al de eerste passanten. Tradi tioneel arriveerde de vogel rond Koninginnedag, maar net als an dere zwaluwen keert ook de gier zwaluw steeds vroeger terug. An dere soorten die vorige week weer in onze omgeving waren zijn on der meer visdief, zomertortel, koe koek en gele kwikstaart. Al die teruggekeerde zomergas ten zorgen voor een sterk wisse lend beeld. In weidegebieden als de Yerseke moer en de Weihoek van Sint Laurens, zitten tientallen broedende kieviten en grutto's tussen de nog talrijk aanwezige brandganzen. De voorjaarstrek zorgt bijna elke dag wel voor nieuwe verrassingen. .chuddebeurs woensdag 18 april 2018 GO Huizen sieren landschap Wendy de Jong Een wekelijkse wandeling door Zeeland. Vandaag: Schuddebeurs Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland Chiel Jacobusse Doortrekkende oeverzwalu wen rusten uit op het prikkel draad. FOTO CHIEL JACOBUSSE A Het pad A Hond Jill heeft heerlijk gezwommen. statige panden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41