Rechter schrapt boetes van ACM Haven Antwerpen groeit als kool 8 Elf industriële bedrijven willen uitstoot C02 terugbrengen De bedrijven zijn verenigd in het platform Smart Delta Resources (SDR). Ze hebben CE Delft op dracht gegeven de weg uit te stip pelen naar een klimaatneutrale in dustrie in de Zuidwestelijke delta. Uit de gepresenteerde routekaart blijkt dat de energie-intensieve be drijven acht concrete projecten gaan onderzoeken. Die vallen bijna allemaal onder drie grote thema's. Het eerste is de aanleg van een netwerk voor het transport van elektriciteit en water stof tussen bedrijven in de Kanaal zone en het Sloegebied - van Acce- lorMittal tot Zeeland Refinery. Dat is nodig voor het aanleveren van stroom uit de windparken op zee en het transport van waterstof, dat bedrijven kunnen gebruiken als grondstof voor producten of als brandstof. De eerste stap wordt dit jaar al genomen met het ombou wen van een oude gastransportlei- ding tussen Dow en Yara. De pro vincie steunt dat project met 1 mil joen euro. Een tweede prioriteit is de pro ductie van grondstof uit afvalplas- tic. Dat maakt het gebruik van fos siele grondstoffen overbodig. De derde troef is het opslaan van CO2 in lege gasvelden in de Noord zee of het hergebruik ervan. Voor het eerste wordt gekeken naar een verbinding richting Rotterdam. Voor het tweede loopt er al een pro ject, SteehChemicals, voor het ge bruik van koolmonoxide en -di oxide als grondstof bij Dow. Het idee is voor alle projecten consortia op te richten van deelne mende industrieën en samenwer kingspartners, zoals bijvoorbeeld energiebedrijven. Eerste fase De investeringen in de aan te leg gen voorzieningen lopen tot 2050 in de honderden miljoenen euro's. De eerste fase begint nu, met het opstellen van haalbaarheidsstudies. Daarvoor leggen de SDR-bedrijven het geld op tafel. De routekaart is bewust in Den Haag gepresenteerd, omdat ook de hulp van overheden gewenst is. „Rijk en provincie hebben we no- Uit de routekaart blijkt dat de energie- intensieve bedrijven acht concrete projecten gaan onderzoeken dig voor bijvoorbeeld de regelge ving en regionale inpassingen", verklaart programmamanager Da niël Goedhuis van SDR. „Maar ook voor financieringsmogelijkheden. Deze projecten zijn op dit moment nog niet rendabel. Er blijft mogelijk een onrendabele top over. Er vin den nu meer en meer gesprekken plaats om deze roadmap handen en voeten te geven." Tegelijkertijd blijven boetes van in totaal 11 miljoen euro voor Kloosbeheer, de moedermaat schappij van logistiek dienstver lener Kloosterboer, in stand. Kloosterboer besloot namelijk de boetes niet aan te vechten bij de bestuursrechter. Het bedrijf ACM had boetes opgelegd aan vier logistieke bedrijven erkende volgens de ACM in een vroeg stadium fouten te hebben gemaakt. Kloosbeheer besloot te schikken. Twee jaar terug legde de Auto riteit Consument Markt (ACM) boetes op aan vier logis tieke bedrijven omdat ze tussen 2006 en 2009 verboden prijsaf spraken zouden hebben ge maakt. Het ging om Eimskip, Samskip, Van Bon (nu H&S Coldstores) en Kloosbeheer (Kloosterboer). Ook hadden ze concurrentiegevoelige infor matie uitgewisseld. In het geval van Kloosbeheer ging dat over de opslag en verwerking van vruchtensappen en -concentra ten in koel- en vrieshuizen van Kloosterboer in de haven van Vlissingen. Daarnaast zouden ze onderling klanten hebben ver deeld, stelde de ACM. Volgens het havenbedrijf weer spiegelen de cijfers de economi sche groei in alle sectoren, met uitzondering van conventioneel stukgoed. Vooral de container overslag blijft toenemen. Ten op zichte van het eerste kwartaal van 2017 handelde de haven 9,5 pro cent meer containers af. Ruim 32,5 miljoen ton goederen werd per container aan- en afgevoerd. Volgens het havenbedrijf brengt de forse groei van het con tainervervoer Antwerpen aan de grenzen van zijn capaciteit. Het havenbedrijf rekent gemiddeld op 3,5 procent groei per jaar. Met 9,5 procent toename van de aan- en afvoer in het eerste kwartaal gaat het erg hard. Het havenbedrijf en de overheden studeren al een tijd op uitbreiding. Daarvoor liggen nu negen varianten op tafel. Eentje is onlangs toegevoegd door de Vlaamse minister Ben Weyts. De bewindsman verraste vriend en vijand met zijn 'triple- alternatief. Zijn plan behelst de bouw van extra kades langs het Waaslandkanaal, de verdieping van de Europaterminal aan de Schelde ten zuiden van de Beren- drecht/Zandvlietsluis, de bouw van een getijdendok ten noorden van de Zandvlietsluis (uitbreiding Noordzeeterminal) en de aanleg van een beperkt Saeftinghedok. Alleen de zuidkant wordt dan containerterminal. Het is de be doeling dat er in april een voor keur wordt uitgesproken voor één van de varianten. PZC ONLINE Moedig en ook logisch besluit van Bas Dost., niet goed genoeg? Dan moetje hem niet oproepen. Wel goed genoeg? Dan moetje hem GEbruiken en niet Misbruiken. woensdag 18 april 2018 WA Plan voor klimaatneutrale industrie in de delta Elf grote industriële bedrijven uit Zeeland, Vlaanderen en West-Brabant hebben gisteren in Den Haag hun plannen gepre senteerd om de klimaatdoelstel lingen van Parijs te halen. Door het gebruik van waterstof, het recyclen van afvalplastic en op slag en hergebruik van C02 denken ze hun uitstoot van C02 in 2050 met 85 tot 95 procent te hebben teruggebracht. Ernst Jan Rozendaal Den Haag Rokende schoorstenen in de haven van Rotterdam, foto robin utrecht De bestuursrechter in Rotter dam schrapt vier boetes die kartelwaakhond ACM op legde aan logistieke bedrijven met koel- en vrieshuizen. Frank Balkenende Rotterdam De haven van Antwerpen kent een kickstart. In het eerste kwartaal werd ruim 58,3 mil joen ton goederen behandeld, 7,1 procent meer dan in de zelfde periode vorig jaar. Frank Balkenende Antwerpen HET GEMAK VAN DE APP Voor het laatste nieuws kunt u natuurlijk op elk uur van de dag terecht bij de PZC online. Op de desktop, laptop, tablet of smart- phone, altijd het actuele nieuws tot uw beschikking; 24 uur per dag, 7 dagen per week. Wilt u het nog gemakkelij ker, installeer dan de PZC- nieuwsapp op uw telefoon. Met slechts één klik opent u de app en ziet u wat er op dit moment speelt in uw buurt, de rest van Zeeland en de wereld. Ook in de app heeft elke regio zijn eigen pagina. Bovendien kunt u via de knop 'Net bin nen' altijd het laatste nieuws op een rij zien. TWITTER Niels Dijkhuizen @nielsdijkhuizen Bas Dost stopt als interna tional bij Oranje. Hij keerde met tegenzin terug bij zijn club na zijn laatste inter land. ONLINE TOP-5 Meest gelezen 1. Grote brand in voormalig pand Neckermann.com in Sint Jansteen 2. Kind aangereden in woonwijk in Zierikzee 3. Mosselbedrijf beboet voor gesjoemel 4. Waarom het verleden Ganseman uit het college houdt 5. Enthousiaste perfectio nist zoekt begrijpende werkgever Kijk op www.pzc.nl of @pzcredactie II facebook.com/depzc 's) @pzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 40