Bewoners Mortiere willen veilige straat Alle partijen praten mee over coalitie 7 MUSEUM NIEUWE TENTOONSTELLING Het kwam nergens écht terug in het Museum Arnemuiden, het zilte verleden van het vissersdorp. Tot nu. Op Koningsdag opent de tentoonstelling 'Zoutwinning'. We benoemden de zoutketens wel even kort op het schilderij Het ge zicht van Arnemui den dat bij de permanente ten toonstelling hoort. Maar dat was het eigenlijk wel", zegt Leen Schouls, voorzitter van Museum Arnemuiden. Jammer, vond hij, en dus werd het tijd voor een uitge breide tentoonstelling over de zoutwinning. „Nu kunnen bezoe kers zien dat Arnemuiden een van de belangrijkste zoutplaatsen van Nederland was." In de 15de en 16de eeuw werd op verschillende plekken in Zeeland zout gewonnen. In Arnemuiden stonden er in die periode 62 zout keten en waren zo'n 300 mensen dagelijks met zout bezig, weet Schouls. „Ze groeven veen dat zout water opgenomen had af, droogden dat en verbrandden het. Het vuile zout dat zo ontstond werd vervolgens geraffineerd tot bruikbaar zout." Het winnen van zout was niet ongevaarlijk. Het afgraven aan on der meer dijken leverde gevaren op voor de kustbescherming, waardoor sommige dorpen dreig den te overstromen. In de 16de eeuw werd het graven daarom ver boden. Arnemuiden ontpopte zich toen verder tot dé stapelplaats van het zout in de Nederlanden. Van uit Portugal, Frankrijk en de Kaap- verdische eilanden werd zout naar Arnemuiden gebracht, waar het vervolgens verder werd geraffi neerd. Maar begin 19de eeuw vond er een enorme ontploffing plaats op de plek waar tegenwoordig de Middelburgse Kruitmolen staat. Eén van de Arnemuidse zoutke tens werd geraakt door rondvlie gend en brandend puin en vloog in de brand. Daarmee kwam in één klap een einde aan de Arne muidse zoutwinning. Tegenwoordig is er in het land schap weinig meer terug te vinden van het zoutverleden in Arnemui den. Maar in straatnamen als de Keetweg en de Derringmoerweg zit nog wel degelijk een stukje We dachten, wacht eens even, de Gouden Eeuw had niet kunnen bestaan zonder zout zoutgeschiedenis. „De Keetweg is vernoemd naar de zoutketen en de Derringmoerweg is vernoemd naar moernering, het winnen van zout uit afgegraven veen." Verder is aan de Blikkendijk, voor wie goed kijkt, terug te zien hoe in een ver verleden de binnendijk werd afgegraven. „We noemen dat ook wel het Hollebolleland." De tentoonstelling vindt aan sluiting bij de aandacht die de ge meente Middelburg momenteel besteedt aan de Gouden Eeuw. „We dachten, wacht eens even, de Gouden Eeuw had niet kunnen bestaan zonder zout. Waren als vis, vlees en groente konden na tuurlijk niet reizen over zee zon der geconserveerd te worden. En dat deden ze met zout." Dat schreef ook Jacob Cats: Dies kan men betergout, als zout op aerden missen. De expositie biedt maquettes, schilderijen, prenten, voorwerpen en een video over de zoutwinning. De collectie is vanaf Koningsdag tot 1 november iedere woensdag en zaterdag te bezichtigen. Schouls: „Ik verwacht dat een deel van de expositie daarna wordt op genomen in de permanente ten toonstelling. Het is namelijk een belangrijk deel van de Arne muidse geschiedenis." Bewoners van de Middelburgse wijk Mortiere zijn het wachten op verbetering van de verkeersveilig heid beu en de gemeenteraad neemt het voor hen op. Het Con sortium Mortiere snapt het onge duld, zegt Edwin Prince. „Maar we kunnen niet sneller." Vooral uit de Count Basiestraat komen klachten over onveilig heid, vermenging van bouwver- keer en gewoon verkeer en het slechte onderhoud van straat en fietspad. Een 'brandbrief aan B en W en de gemeenteraad vond ge hoor: een motie van de PvdA om het Consortium Mortiere hierop aan te spreken is maandagavond unaniem aangenomen. Wethouder Chris Dekker merkte op dat het bouwconsor- tium al een pakket maatregelen heeft uitgewerkt met de bewo ners. „Maar het gaat de bewoners niet snel genoeg. De motie is wel een goed signaal." Edwin Prince van het Consor tium Mortiere stelt dat het 'niet sneller kan'. „We hebben in maart laten weten wat we gaan doen. Er komt een tijdelijke bouwweg. Die gaan we deze en volgende maand aanleggen. In de zomer, mis schien net na de bouwvak, passen we de straat aan." Dat heeft formateur Cees Lodder, ook beoogd wethouder voor de LPM, afgesproken met de drie par tijen waarmee hij onderhandelt over een coalitie. Dat zijn CDA, VVD en SGP. De beoogde coalitie genoten hebben de andere partijen uitgenodigd voor een openbare bij eenkomst in het stadskantoor op donderdag aanstaande van 17.00 tot 19.00 uur. Het doel van de bespre king is te kijken of een zo breed mogelijke steun kan worden ge vonden op deze onderwerpen, laat formateur Lodder weten. Over an dere cruciale onderwerpen -Trek- dijk en Cleene Hooge- worden de andere partijen niet gehoord, want daarvan zijn volgens hem de stand punten 'wel helder'. „Die zijn al heel veel aan de orde geweest, voor Formateur zoekt naar brede steun voor verschillende thema's en vlak na de verkiezingen. Als we die weer gaan bespreken, wordt het al gauw een herhaling van zet ten." Voor de beoogde coalitiepart ners zijnTrekdijk en Cleene Hooge juist wel een dilemma. LPM, win naar van de verkiezingen, wil liever niet bouwen op die locaties; de an dere drie willen dat wel. LPM, CDA, WD en SGP zijn nu ruim een week bezig met onderhandelingen. Lod der streeft ernaar om half mei een coalitie-akkoord te hebben. Als het de vier lukt om tot over eenstemming te komen, steunen zij op een meerderheid van 16 van de 29 raadszetels. Lodder wordt dan wethouder voor de LPM. CDA, VVD en SGP leveren dan bekende namen: Johan Aalberts, Chris Si- mons en Chris Dekker. woensdag 18 april 2018 Zout hoort bij Arnemuiden Marieke Kesteloo Arnemuiden - Leen Schouls, voorzitter Museum Arnemuiden Maurits Sep Middelburg De coalitievorming in Middel burg wordt geen exclusief on deronsje van de vier beoogde partners. Alle partijen mogen in houdelijk meepraten over vier thema's: duurzaamheid, sociaal domein, omgevingsvisie en bur gerparticipatie. Maurits Sep Middelburg Leen Schouls bij een maquette over de zoutwinning, foto dirk--jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 39