I Adopteer lei voor redding Oostkerk 'Niet getreuzeld met onderzoek pulsvisserij' 5 END WONINGBOUWCORPORATIE STRIJD VOOR BETERE CAO Voor directeur Robert de Ridder van woningbouw corporatie l'Escaut in Vlissingen begon de werkdag gisteren met gebak. Vakbonden overhandigden een taart met een afbeelding van een citroenpers, 'omdat de werknemers worden uitgeknepen als een citroen'. De actie van gisteren in Vlissin gen was niet speciaal tegen l'Escaut en de andere Zeeuwse bouwcorpo raties gericht, maar onderdeel van een landelijke estafette waarmee de vakbonden hun eisen voor een be tere CAO kracht bijzetten. Vorige week waren Groningen en Rotter dam aan de beurt, gisteren Zeeland en Utrecht. Elke regio geeft zijn ei gen invulling aan de actie; in Zee land werd voor taart gekozen omdat je beter vliegen vangt met stroop dan met azijn, verklaarde FNV-bestuurder Woondiensten Pe tra Akkermans. Rondom de stand met kof fie, thee en koeken ver zamelden zich vanaf 7.30 uur zo'n vijftig vak bondsleden en werknemers van l'Escaut. Omstreeks 8.45 uur arriveerde de slagroomtaart van bakker Bliek, die met enig ceremonieel werd overhandigd aan 1'Escaut-di- recteur Robert de Ridder. De bon den eisen een loonsverhoging van 2 procent over 2017 en 3,5 over 2018. Ook moet er een generatiepact komen dat ou dere werkne mers in staat stelt minder te gaan werken, en de werk druk moet omlaag. Jeanette No- tebaart kijkt met een actiepetje op hoe de taart wordt aangesneden en ver deeld onder de aanwezigen. De medewerkster van de incassoaf deling van l'Escaut staat vierkant achter de acties. „Wat me het meest tegen de borst stuit, is dat corpora tiekoepel Aedes vindt dat het ma nagement te weinig salaris krijgt en het middenkader - waar bijna alle medewerkers toe behoren - te veel. En dat na die Maserati-toestanden!" Notebaart verwijst naar Hubert Möllenkamp, de frauderende ex- bestuurder van de Amsterdamse woningcorporatie Rochdale, die vanwege zijn excentrieke dienst auto bekend kwam te staan als de 'Maserati-man'. En dan is er nog de werkdruk, voegt Notebaart toe. „Toen ik hier begon, waren er bijna geen incassozaken. Nu regelmatig. Ons team houdt zichzelf met gal genhumor overeind, anders kun je het gewoon niet aan. Als de situatie uit de hand loopt, het komt tot ont- Nog steeds zie je dat bestuurders van bouwcorporaties ver boven de Balkenende-norm verdienen ruiming en je staat erbij terwijl er kinderen bij betrokken zijn, is dat niet prettig. Maar je moet wel, het is je werk. Bovendien is er steeds meer op ons bordje gekomen. Ook qua administratie." Voor FNV-bestuurder Leo de Visser is de grens bereikt: „Nou is het een keer klaar. Nog steeds zie je dat bestuurders van bouwcorpora ties ver boven de Balkenende-norm verdienen. En wij zouden tien jaar op de nullijn moeten blijven staan! Tot hier en niet verder: wij strijden voor een fatsoenlijke loonsverho ging, een goed generatiepact en la gere werkdruk. Deze acties gaan net zolang door tot we dat bereikt heb ben." Of dat gaat lukken, is de vraag. Momenteel is sprake van een pat stelling. Op 27 maart gingen vanuit Zeeland al zo'n honderd corpora tiemedewerkers naar de landelijke stakingsdag in Utrecht, waaraan in totaal 3500 stakers meededen. Vol gens de bonden wordt al ruim een jaar onderhandeld en is Aedes niet bereid tot goede afspraken. De Stichting Vrienden van de Oostkerk is op 3 april opgericht. Zij heeft zich gisteravond voor het eerst gepresenteerd tijdens een ver gadering van de wijktafel Binnen stad in Middelburg. „In mei treden we echt naar buiten", kondigt se cretaris André Poortvliet aan. Voor het behoud van de Oostkerk - één van de belangrijkste monu menten van Nederland - is een fonds van twee miljoen euro nodig. De rente uit dat fonds wordt ge bruikt om het gebouw te onder houden. Als dat fonds er is, neemt de Nederlandse Monumenten Or ganisatie de kerk over. Zij zal die daarna in exploitatie geven aan een (lokale) ondernemer, zegt Poort vliet. „Het wordt een maatschappe- lijk-cultureel centrum voor bij voorbeeld concerten, lezingen, di- Voor de Oostkerk is een fonds van twee miljoen euro nodig ners en boekenmarkten." Anderhalf miljoen euro is al be schikbaar dankzij bijdragen van de Protestantse Gemeente Middel burg (de huidige eigenaar), de ge meente Middelburg en de provin cie Zeeland. Poortvliet: „Wij gaan bij bedrijven, fondsen en particu lieren de resterende vijf ton opha len. Dat bedrag liegt er niet om, want we beginnen op o." Particu lieren kunnen bijvoorbeeld voor 25 euro leisteen van het dak adopte ren. Ook komen er gesponsorde di ners, lezingen en concerten om geld in te zamelen. In het bestuur zitten nu behalve Poortvliet ook Anja de Groene (vice-voorzitter), Dancker Bijleveld (penningmeester) en Taco Tuinhof (bestuurslid). Een voorzit ter is er nog niet. VLISSINGEN Minister Carola Schouten bestrijdt dat Nederland het verbod op pulsvissen over zichzelf heeft afgeroepen. Zij zegt dat er vanaf het begin onderzoek is gedaan naar de gevolgen van deze vorm van visserij. Vanaf 2010 zijn er in totaal 84 pulsvisvergunningen uitgegeven om dit onderzoek uit te voeren. Volgens de NOS heeft Nederland dat jarenlang voor zich uit ge schoven en zijn de vergunningen vooral gebruikt om commercieel te vissen. Dat zorgde er mede voor dat het Europees Parlement begin dit jaar besloot het pulsvis sen te verbieden. In antwoord op vragen van Ka merlid Suzanne Kröger (Groen- Links) schrijft minister Schouten dat vanaf 2010 'een jaarlijks wisse lend deel van de pulsvloot heeft deelgenomen aan de diverse on derzoeken'. Sinds 2017 zijn alle 84 vaartui gen betrokken bij een groot, meerjarig onderzoek. Volgens deskundigen is er geen weten schappelijke reden om dat on derzoek met zo'n grote groep te doen. Schouten vindt het juist wel zinvol, want zo kan het effect op het ecosysteem in de hele Noordzee in kaart worden ge bracht. woensdag 18 april 2018 PC Actietaart met 'zure' bijsmaak Ondine van der Vleuten Vlissingen l'Escaut-directeur Robert de Ridder snijdt de taart aan. fotos ruben oreel - Leo de Visser, FNV Een nieuw opgerichte stichting gaat proberen het ontbrekende geld binnen te halen voor de redding van de Oostkerk in Mid delburg. Behalve bedrijven en fondsen worden ook particulie ren benaderd om aan een half miljoen euro te komen. Maurits Sep Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37