Rechtbank oordeelt vandaag over roemruchte kasteelmoord M Zeeuwen kunnen meepraten over natuur Wandelaar vindt dolfijn op strand 4 Scheepswrak waarschijnlijk legerkotter of vissersboot Gestrande buitrug blijkt kunstproject Het scheepswrak op het strandje bij de Oranjemo len in Vlissingen was geen hoogaars of hengst, bewijzen de dikke planken waarvan de scheepshuid was gemaakt. Ook voor een Oostendse vissloep lijkt het schip te zwaar gebouwd, oor deelt Peter Hamer, voorzitter van de Stichting Historische Scheeps werf Meerman. Hamer is uitgeno digd door Bernard Meijlink van de Walcherse Archeologische Dienst (WAD), die samen met specialis ten van ADC ArcheoProjecten maandag en dinsdag onderzoek deed naar de historie van het wrak, dat na voorjaarsstormen bloot kwam te liggen. Ook in 2007 en 2014 kwam het wrak al aan de oppervlakte en des tijds werden de resten al geanaly seerd. Omdat er geen geld voor verder onderzoek en conservatie was, werd besloten het wrak weer onder het zand te laten verdwij nen. Ook deze keer had archeoloog Meijlink het wrak graag weer op natuurlijke wijze aan de zee prijs gegeven. Maar een groepje ama teur-archeologen legde het wrak verder bloot en bracht een aantal vondsten, waaronder kanonsko gels, aan de oppervlakte. WAD en amateur-archeologen kunnen in de toekomst misschien meer samenwerken, hoopten en- ZIERIKZEE De reddingswerkers van KNRM Neeltje Jans wisten niet wat ze maandagavond moes ten verwachten, toen ter hoogte van haven De Val bij Zierikzee een enorm zwart voorwerp in het water lag.„We wisten alleen: 'on bekend iets'. Het moest wel iets raars wezen", zegt schipper Jo- hannes Post. Ter plekke bleek het om een soort tentdoek te gaan. „Toen we het uit het water haalde, begon het al te scheuren. Het was heel groot, zeker tien meter." Gis teren werd ook voor Post pas dui delijk wat ze precies uit het water hadden 'gered'. Het bleek te gaan om een ballon van de Argentijnse kunstenaar Tomas Saraceno. Hij neemt deel aan de Triënnale Brugge 2018, die op 5 mei begint.Saraceno presenteert daar Aerocene, ballonachtige sculptu ren die zweven uitsluitend dank zij de wind en de warmte van de zon. De kunstenaar stuurt deze week in Brugge protoypes de lucht in. De C. is verdachte in de inmiddels roemruchte moord op kasteelheer Stijn Saelens, in januari 2012. De 34-jarige inwoner van Wingene, bij Brugge, wordt in zijn kasteel vermoord en twee weken later in een bos gevonden. Speurders linken al snel De C. aan de zaak: hij wordt in juli 2013 op gepakt en zit twee maanden vast. De IJzendijkenaar zou als tussen persoon hebben opgetreden bij het zoeken naar een moordenaar. Het Vlaams parket moet hem we gens gebrek aan bewijs echter weer laten gaan. De C. drijft er zelf de spot mee, onder meer door op de Markt in zijn woonplaats café Le Cachot te openen, met tal van verwijzingen naar zijn tijd in de Het parket eist een forse straf tegen de Terneuzenaar: 28 jaar cel plus 15 jaar tbs cel. Specialiteit van het huis: Kas teelbier. Het lachen vergaat De C. in juni 2015 echter. Hij wordt opnieuw opgepakt, omdat andere verdach ten belastende verklaringen over hem afleggen. Veel meer dan die aantijgingen heeft het parket ech ter niet, benadrukken De C. en zijn advocaten al bijna drie jaar lang. Het parket vindt de optelsom van de verschillende aanwijzin gen echter genoeg bewijs om de rol van De C. aan te tonen en eist een forse straf tegen de IJzendijke naar: 28 jaar cel plus 15 jaar tbs. De C. blijft ontkennen en gaat uit van vrijspraak. Dat is het grote verschil tussen hem en de andere drie verdachten die momenteel terechtstaan: zij bekenden inmid dels. A.G., de schoonvader van het slachtoffer, erkende opdrachtge ver te zijn geweest. Hij deed dat omdat Saelens zijn kinderen zou hebben misbruikt, en G. kon dat niet meer aanzien. Zijn vertrou weling P.S. was 'hoofdorganisator' van de moord - hij zou op zijn beurt De C. hebben ingeschakeld. En die zou de schutter hebben be naderd: een inmiddels overleden Eindhovenaar. De laatste ver dachte, R.L., hielp bij de moord zelf. Tegen het trio werd 24 tot 30 jaar cel geëist, plus 15 jaar tbs. De uitspraak wordt vanmiddag rond 14.30 uur verwacht. In juni stellen Provinciale Staten de regels vast. Voor die tijd kan iedereen in Zeeland er zijn zegje over doen. Het dagelijks provin ciebestuur gaat niet alleen in ge sprek met tal van maatschappe lijke organisaties, ook de gewone Zeeuw kan zijn mening geven. Daarvoor begint vandaag een in- ternetconsultatie. De concept nota wordt in een vereenvou digde vorm voorgelegd, waarbij de lezer kan aangeven of hij het eens is met de keuzes die het da gelijks provinciebestuur heeft gemaakt. Over 28 onderwerpen, varië rend van de jacht tot schaderege lingen en de plekken waar wel of niet met drones mag worden ge vlogen, worden verschillende scenario's gepresenteerd. Het provinciebestuur legt uit naar welke scenario's zijn voorkeur uitgaat, maar wil graag weten hoe betrokkenen daarover den ken. De internetconsultatie is te vinden via zeeland.nl De vrouwtjesdolfijn spoelde echter direct opnieuw aan. „Ze was waarschijnlijk al overleden toen ze de zee in werd geduwd", zegt deskundige Jaap van der Hiele. De precieze doodsoor zaak is nog onduidelijk. Een me dewerker van het tegenoverge legen strandpaviljoen sloeg alarm. EHBZ constateerde ver volgens ter plaatse dat de dolfijn dood was. Het ging overigens om een gewone dolfijn, die zel den aanspoelt in Zeeland. In de laatste dertig jaar gebeurde dat vijf keer. De gewone dolfijnen komen vooral voor in de diepe wateren bij de oostkust van En geland. kele raadsfracties, maar B en W van Vlissingen staan 'schatgrave- rij' niet toe en kondigden vorige week aan aangifte te doen. Peter Hendrikse, een van de 'verdachte schatgravers', volgde de werk zaamheden van de archeologen de afgelopen dagen met grote belang stelling. Hij heeft nog geen dag vaarding of ander bewijs van aan gifte gezien, maar wil 'hangende het onderzoek' niet veel commen taar geven. Hij en andere amateur-archeolo gen hebben bewezen, wilde Hen drikse wel kwijt, dat er een groter Het wrak kan het best onder het zand blijven liggen om het te conserveren schip ligt dan de lokale archeolo gen eerder dachten. De vondst van een kanonskogel in de scheepshuid wijst er volgens Hendrikse op dat er een, waar schijnlijk Franse, legerkotter bij de Oranjemolen ligt, die in 1809 bij de Engelse belegering naar de zee bodem is gebombardeerd. Meij link bevestigt dat het schip groter is dan hij eerder veronderstelde. „Het schip is zeker twintig meter lang en 5,5 tot zes meter breed. Maar of het om een legerkotter, een vissersschip of nog een ander vaartuig gaat, durf ik nog niet te zeggen." Binnen een paar maanden hoopt Wouter Waldus van ADC, die houtmonsters van het schip nam, meer over de datering van het schip te kunnen zeggen. woensdag 18 april 2018 Gezien: zand erover De Walcherse Archeologische Dienst én Vlissingse heemkun dig geïnteresseerden hopen dat binnenkort duidelijk is of het scheepswrak voor het strandje bij de Oranjemolen een legerkot ter of een vissersboot was. René Hoonhorst Vlissingen Vandaag wordt een spannende dag voor de vier verdachten in de zaak rond de Vlaamse Kas teelmoord. Ze horen dan hun eventuele straf. De zaak van E. de C. uit IJzendijke is het mis schien wel het meest interes sant: hij lijkt de enige met kans op vrijspraak, maar zou ook tientallen jaren de cel in kun nen gaan. Martijn de Koning Brugge PC Vanaf vandaag kunnen alle Zeeuwen via internet hun me ning geven over de nieuwe na- tuurregels die de provincie opstelt. De eerste ideeën daarvoor zijn 'nog niet in beton gegoten', aldus gede puteerde Carla Schönknecht. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Een dolfijn van 1 meter 60 lang is maandag aange spoeld op het strand van Westenschouwen. Een wan delaar zag haar liggen en probeerde het dier terug in zee te duwen, meldt Eerste Hulp bij Zeezoogdieren (EHBZ). Bas Bareman Westenschouwen A Archeologen maken opnamen van de scheepshuid en nemen houtmonsters van enkele spanten van het wrak op het Vlissingse strandje, foto ruben oreel - Bernard Meijlink, WAD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36