Meer wethouders dan in Rotterdam Mbo'ers direct aan de slag bij bedrijven 3 Terneuzen is niet zomaar een plattelands gemeente Een college met zes wethouders - dat is in Zeeland nog niet eerder vertoond. Ook landelijk gezien is het opmerkelijk. Terneuzen (55.000 inwoners) krijgt zelfs meer bestuurders dan Rotterdam (640.000 inwoners, vijf wethou ders) er nu heeft. Ook bijvoorbeeld Tilburg, Haar lem, Groningen, Arnhem, Amers foort, Apeldoorn en Almere vol staan op dit moment met vijf wet houders. Den Bosch en Enschede hebben zelfs genoeg aan vier. Slechts een dozijn van de bijna 400 gemeenten in Nederland kent een college met zes of meer wethouders (Amsterdam en Eindhoven zijn de enige met ze ven). Het gaat vooral om grote ge meenten. Alleen Kerkrade en Roermond zijn in grootte vergelijkbaar met Terneuzen. Bijzonder In Zeeland is een college met vijf wethouders al bijzonder. Hulst krijgt een kwintet (onder wie drie parttimers) aan het roer, net als in 2006-2010. Middelburg telde de afgelopen periode vijf wethou ders, maar gaat nu terug naar vier. Vlissingen had begin jaren 90 korte tijd ook vijf wethouders, maar verder sinds 1966 altijd vier. Goes, in grootte de vierde ge meente van Zeeland, beperkt zich sinds 2006 tot drie wethouders. Een extra wethouder loopt uit eindelijk flink in de papieren. In Terneuzen verdient een wethou der alles bij elkaar 101.406 euro bruto per jaar. De uitbreiding van het college met anderhalve wet houder kost de gemeente in vier jaar dus zo'n zes ton. Daar komen de pensioenkosten nog eens bovenop. Bovendien moet de gemeente wethouders na hun vertrek ruim drie jaar lang wachtgeld betalen. Mbo-school Scalda en meer dan 25 Zeeuws-Vlaamse bedrijven teken den bij De Pooter Personeelsdien sten de samenwerkingsovereen komst voor wat officieel heet 'de praktijkroute economie Zeeuws- Vlaanderen'. Voorlopig wordt de nieuwe leer methode alleen aangeboden in Zeeuws-Vlaanderen en voor mbo- studenten die een economische richting zoals zakelijke dienstverle ning volgen. „Zeeuws-Vlaamse studenten moeten anders naar Middelburg", legde projectleider Gre Krijn één van de voordelen uit. „Met de praktijkroute kunnen ze in We zijn in onze missie geslaagd, meer dan vijfentwintig bedrijven doen mee -Gre Krijn de eigen omgeving bij een bedrijf werken en tegelijkertijd leren. Do centen komen naar hen toe." Het idee is afgekeken van het Fries land College in Leeuwarden, waar de praktijkgerichte leermethode al enkele jaren een succes is. „De stu denten krijgen direct meer verant woordelijkheid", verklaarde Eric Kerckhaert, directeur commerciële en zakelijke dienstverlening bij Scalda. „En op school kunnen we niet alle nieuwste ontwikkelingen volgen. Bij de bedrijven komen stu denten daar automatisch mee in aanraking." Aan de invoering van de praktijk route economie in Zeeuws-Vlaan- deren is ongeveer een jaar voorbe reidingstijd voorafgegaan. Bedrij ven moesten er warm voor gemaakt worden, want het kost hen ook tijd. De studenten hebben begeleiding nodig. „Wij zijn in onze missie ge slaagd", durfde projectleider Krijn te stellen, wijzend op het aantal deelnemende bedrijven. Dat zijn er Bij een bedrijf komt de student in aanraking met de nieuwste ontwikkelingen meer dan vijfentwintig. Studenten zijn ook geselecteerd. Ze komen rechtstreeks van het vmbo of zijn al iets ouder. De praktijk route begint komend schooljaar voorzichtig, met maximaal dertig studenten. Het aantal aanmeldin gen was groter. „Maar", liet Kerck haert weten, „we moeten eerst in de praktijk leren hoe alles werkt." De praktijkroute is voorlopig alleen weggelegd voor studenten econo mie. Projectleider Krijn denkt al aan uitbreiding in de richtingen lo gistiek, groen en horeca. Ook voor die opleidingen moeten Zeeuws- Vlaamse studenten naar Vlissingen ofMiddelburg. Roman Overgaauw (20) uit Ter neuzen is de allereerste die de prak tijkroute gaat volgen, bij Morres in Hulst. Hij mag het spits afbijten voordat komend studiejaar de grote groep aan de slag gaat. „Dit past be ter bij mij", legde hij zijn motivatie uit. „Ik ben wat ouder dan veel mbo'ers en ik leer ook liever in de praktijk." woensdag 18 april 2018 -421 maart 2018: Frank van Hulle (I) en Jack Be gijn in het Terneuzense stadhuis op de avond van de gemeenteraads verkiezingen. FOTO BOAZ TIM MERMANS -Frank van Hulle, wethouder Rolf Bosboom Vlissingen Je opleiding direct in een bedrijf volgen en docenten die naar jou komen, in plaats van andersom. In Axel vond gisteren de aftrap plaats voor deze nieuwe leerme thode voor mbo-leerlingen eco nomie. Harmen van der Werf Axel -Eric Kerckhaert

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35