onder matig acteerwerk 44 Mijlpaal voor Spielberg: 10 miljard dollar binnen 29 Guernsey werd in de periode waarin het verhaal zich afspeelt een soort mengelmoes van Engels en Frans uitgesproken. Dat wilde ik goed on der de knie krijgen." Horrorserie De Nederlandse acteur is inmiddels allang met een ander project bezig. Voor Netflix speelt hij een van de hoofdrollen in de bovennatuurlijke horrorserie The Haunting ofHill House. De tiendelige reeks is geba seerd op de gelijknamige klassieke roman van Shirley Jackson uit 1959. „Ik zit nog volop in de opnamen. Gisteren stond ik nog in Atlanta op de set om vandaag in Londen inter views te geven en de première van The Guernsey Literary Society bij te wonen. Morgen pak ik weer het vliegtuig naar Atlanta om verder te werken aan de serie." Door zijn drukke internationale agenda lijkt de kans heel klein dat Huisman, die met zijn vrouw (ac trice Tara Elders) en kind al jaren in New York woont, ooit nog op een Nederlandse filmset zal staan. „Ik sluit het niet uit", zegt de ac teur. „Maar het moet wel iets bijzon ders zijn. Het liefst iets unieks Ne derlands dat zich nergens anders zou kunnen afspelen. Het moet geen voorspelbaar boy-meets-girl-ver- haaltje zijn. Wie weet of het er ooit van komt." dat grote Nederlandse producenten de voorstelling lieten liggen. Het ver haal over de zwarte vrouw Celie die opgroeit in het Zuiden van de VS na de afschaffing van de slavernij is al lerminst een doorsnee musical sprookje. Celie wordt uitgehuwelijkt aan de zoon van een vrijgemaakte slaaf, die de spijkerharde mores uit zijn gevangenschap heeft overgeno men. Een ruw, ongepolijst en bij vlagen schrijnend relaas. Voor het op de planken brengen verdient producent OpusOne - die koningin Maxima naar de première wist te krijgen - een compliment. Zichtbaar met zeer beperkte middelen maakt de kleine cast de pijn en de twijfels van toen knap inzichtelijk. Maar veel meer be- Ana Milva Gomes is als de flamboyante entertainster Shug Avery de attractie van de avond werkstelligt deze versie van The Color Purple niet. Dat heeft met name te maken met de kwaliteit van het acteerwerk. Die is over de gehele linie weinig uitzon derlijk en in sommige kleine rollen zelfs beneden de maat. Het maakt het lastig je over te geven aan de proble matiek. Leuker is het je te laten meevoeren door de sfeerrijke muziek, eveneens gegrondvest in de Amerikaanse tra ditie. Hoewel hoofdrolspeelster Na omi van der Velden niet beschikt over een geschoolde stem, weet ze de emoties van haar gekwelde karakter wel adequaat muzikaal te vertalen. Echt ontroeren lukt haar helaas maar weinig. Een conclusie die voor de ge hele voorstelling mag gelden. De films van Steven Spielberg heb ben wereldwijd meer dan 10 miljard dollar (8 miljard euro) opgeleverd. Hij is de eerste regisseur die deze mijlpaal heeft bereikt. Op de omzetcijfers van de films van Spielberg, die al bijna 50 jaar werkt als regis seur, is geen inflatiecorrec tie toegepast. Zou dat wel gebeuren, dan zouden vol gens Huffmgton Post alleen al de Amerikaanse kassaopbreng sten goed zijn voor de 10 miljard. In dat geval zouden Jaws uit 1975 en E.T. uit 1982 de grootste geldmachines zijn. Zonder inflatiecorrectie valt ]aws erbuiten. Naast E.T. zijn films als Ju- rassic Park en Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull de voor naamste kassuccessen. De barrière van 10 miljard werd geslecht dank zij de laatste Spielberg: Ready Player One. Die brengt in- 1^. middels 114 miljoen dollar op, waarmee de film in het financiële Spielberguniver- sum vooralsnog op nummer 17 komt. De volgende twee meestverdie- nende regisseurs zijn Peter Jackson en Michael Bay. Zij wisten ieder zo'n 6,5 miljard (voor inflatiecorrectie) binnen te harken in de wereldwijde bioscopen. „He is wonderful!", roept de actrice. „Hij speelde in onze film ook nog eens een lastige rol. Hij moest de speciale manier van spreken van de bewoners van Guernsey onder de knie krijgen. Dat was een lastige klus waar hij lang aan heeft gewerkt. Ik had het veel makkelijker: mijn perso nage is een schrijfster uit Londen." Regisseur Mike Newell (maker van de romantische komedie Four Wed- dings and A Funeral en Harry Potter and The GobletofFiré) was ook onder de indruk van Huisman. „De acteur die ik zocht moest er niet alleen knap uitzien, maar ook stoer ogen", be schrijft de filmveteraan - die ge trouwd is met een Nederlandse schippersdochter - de eisen waaraan Huisman moest voldoen. „Michiel voldeed ruimschoots aan deze voor waarden. Ik heb me verbaasd over zijn inlevingsvermogen. Hij deed het uitstekend. Ik ben iemand die een acteur niet op zijn uiterlijke kenmer ken beoordeelt, maar vooral op zijn capaciteiten." Huisman kreeg van de regisseur ruim de gelegenheid om zich voor te bereiden op zijn rol als de varkens houder Dawsey Adams. Zo verbleef hij voor de opnamen begonnen en kele weken op Guernsey. „Ik had na tuurlijk een spraakcoach tot mijn be schikking, maar ik heb ook letterlijk met het script van de film in mijn hand op het eiland rondgelopen. „Enkele keren heb ik oudere bewo ners op straat aangesproken om te vragen hoe bepaalde woorden uitge sproken moesten worden. Op woensdag 18 april 2018 The Guernsey Literary Society gaat volgende week donderdag in Nederland in première. -4 Michiel Huisman speelt in The Li terary Society een varkensboer die lid is van een boekenclub. FOTO'S DOUG PETERS/INDEPENDENT FILMS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 29