GELD&GOED 27 Geld goede raad Van plan om je huis te verkopen? Zo doe je dat zonder hulp van een dure makelaar. Het is dus belangrijk dat je van tevo ren je huiswerk hebt gedaan." Twijfel je, of vind je het toch eng? Laat dan een vriend of familielid met meer ervaring en zonder emotionele binding met de woning onderhande len. Belangrijk is dat je ondergrens vaststelt en je niet laat opjagen. Ook niet onbelangrijk: licht je po tentiële kopers in over eventuele ge breken. Je hebt als verkoper namelijk een informatieplicht naar de koper. Lekt het als het regent, is er sprake van een rotte dakconstructie of zijn er roestende leidingen, dan moet je dat vooraf melden. Komen na de koop gebreken aan het licht waarvan je wist of had kunnen weten, dan kun je aansprakelijk gesteld worden. De koper kan een schadevergoeding eisen en zelfs de koop terugdraaien. Koper gevonden en ben je het eens over de voorwaarden en de prijs? Dan is het tijd om een voorlopig koopcon tract op te stellen. Op de website van Vereniging Eigen Huis zijn gratis standaardcontracten te downloaden. Ook kun je de notaris een koopakte laten opstellen. Dit kost enkele hon derden euro's. Na het tekenen van het contract mag de koper binnen drie werkdagen de koop alsnog ont binden, zonder kosten en opgaaf van redenen. Tenzij anders afgesproken komen de notariskosten van de verkoop voor rekening van de koper (kosten ko per). Die mag daarom de notaris kie zen. Hebben beide partijen na een laatste huisinspectie de overdracht bij de notaris ondertekend, dan is de (ver)koop een feit. Wat kost een verkoopmakelaar? Veel mensen zien af van het zelf ver kopen van hun huis uit angst voor de onderhandelingen, weet Teeuwissen. De verkoper is vooral bang voor con flict, maar dat is volgens de makelaar vaak onnodig. „Bij een goede onder handeling neem je plaats aan de keu kentafel, kijk je elkaar recht in de ogen en ben je vooral eerlijk. Als ver koper geef je aan welke prijs je wilt hebben, welke redenen je daarvoor hebt en hoe je huis zich verhoudt tot vergelijkbare woningen op de markt. Voor de verkoop van hun woning nemen de meeste mensen een makelaar in de arm. Die kent de lokale huizen markt, leidt kijkers rond en stelt het koopcontract op. Daar valt veel voor te zeggen, maar een makelaar rekent al snel 1,5 procent van de verkoopprijs voor zijn diensten. Bij een huis van 250.000 euro bedraagt de rekening dan 3.750 euro. Dat geld kun je ook in je zak houden door je woning zelf te verkopen. Maar dan moet wel veel worden geregeld. Hoe pak je dat aan? Vijf tips voor het verkopen van je huis zonder makelaar. Je huis verkopen begint met het be palen van de vraagprijs. Dat is mak kelijker dan vaak gedacht, zegt Mark Teeuwissen, makelaar 3.0 en schrijver van het boek je huis verkoop je zo. „De vraagprijs bepaal je door in de buurt goed te kijken naar wat vergelijkbare woningen kosten. Dat is eenvoudig te achterhalen met bijvoorbeeld Funda ofjaap.nl." Ook het Kadaster kan helpen bij het vaststellen van een reële vraag prijs. Dat registreert verkoopgege vens van alle woningen in Neder land. Voor een klein bedrag kun je via de website of per sms de aankoop prijs van woningen opvragen. Kom je er niet uit, of heb je toch liever een exacte berekening van de INDICATIE marktwaarde? Dan kun je een taxa teur inschakelen. Dat is wel duur der: gemiddeld betaal je rond de 450 euro voor een taxatierapport. Een bord in de tuin zetten is niet voldoende om kopers te lokken. Een huis verkopen be gint tegenwoordig op internet. Helaas kun je als particulier je huis niet op huizenplatform Funda zetten. Makelaarsvereniging NVM, eigenaar van Funda, probeert zo te voorkomen dat de beroepsgroep buitenspel wordt gezet. Wel kun je via enkele makelaars vrij goedkoop een plek op Funda krijgen (zie kader). Gelukkig zijn er andere mogelijk heden. Zo kun je een website voor je huis maken of het op Marktplaats zetten. „Maar ook Facebook is een prima podium", zegt Teeuwissen. „Voor een paar tientjes begin je al met adverteren en bereik je doelgroe pen die je zelf kunt samenstellen." Vooral dat laatste is interessant. Want staat je huis toevallig in de buurt van een ziekenhuis, dan kun je bijvoorbeeld de advertentie richten op verpleegkundigen die mogelijk dichter bij hun werk willen wonen. Toch kunnen ook 'ouderwetse' methodes helpen, zoals flyeren en posters ophangen. „Heb je bijvoor beeld ooit een huis gekocht met een ruime garage voor je motor, adver teer het dan als de ideale woning voor de motorliefhebber", raadt Teeuwissen aan. „Ga vervolgens naar de lokale motorgarage en plak daar een poster op de ruit." Verkoop je zelf je huis, dan betekent dat ook dat je zelf de bezichtigingen leidt. Daarbij is het vooral de kunst om door de ogen van de koper naar je woning te kijken, zegt Teeuwissen. „Laat je niet uit het veld slaan als een koper de badkamer lelijk vindt en zegt die als eerst te gaan slopen, maar ga mee in zijn droom en benadruk de mogelijkheden." Verkopen is vooral een kwestie van vragen stellen. „Vertel niet te veel, maar probeer te achterhalen waarom de koper op je huis is afgekomen", adviseert de verkoopcoach. „Zo leer je wat de koper belangrijk vindt en kun je daar slim op inspelen." Zegt die bijvoorbeeld dat hij op zoek is naar een veilige en kinderrijke buurt, dan kun je vertellen over het weinige verkeer in de straat en de nieuwe vriendjes die een paar huizen verderop wonen. Als de koper de badkamer lelijk vindt en wil slopen, ga dan mee in zijn droom woensdag 18 april 2018 GO Je huis verkopen? Doe het zelf! O Zet alles op papier Makelaar NVM-makelaar Makelaarsland.nl Jaap.nl Huysshop.nl Zelfverkopen.nl Kosten Voordelen €3.750* Funda, rondleiding, onderhandeling, koopcontract €1.286 Funda, onderhandeling, koopcontract €1.150 Funda, onderhandeling, koopcontract €795 Funda, onderhandeling €298 Vermelding op Jaap.nl €995 Funda, onderhandeling, koopakte, fotografie €595 Funda, onderhandeling, koopakte €395 Funda, onderhandeling €750 Funda, onderhandeling, koopcontract 7 Bij woningwaarde van 250.000, zonder opstartkosten en btw (21%) 4Wees eerlijk aan de onderhandelingstafel Reageren? Mail naar goederaad @persgroep.nl Kaj van Arkel 1 Bepaal de vraagprijs 2 Zet je huis in de markt 3 Organiseer kijkdagen Mark Teewissen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 27