Marjan Berk Hoge Raad wijst herziening levenslang af Over de Rijn van Keulen naar Boppard langs de Loreley r~ 15 Laatst was er ene Bob die mij een voorstel tot knuffelen deed feenstra rijn lijn Dankzij het groeien de aantal ouderen dat dementie ont wikkelt, zien we dat de aandacht voor deze ontwikkeling in de maat schappij groeit. De column van Hugo Borst in &Magazine over het leven van zijn dementerende moeder heeft die aandacht een grote schop in de goede richting gegeven. Maar ook de voorlich tingsfilmpjes, die het publiek laten zien hoe je bijvoorbeeld op straat dwalende mensen weer op weg kunt helpen en bijstaan, scheppen beter inzicht in deze ziekte. Sinds er op mijn ouwe kop spier wit haar groeit en ik mijn kapper, die er jarenlang liefdevol een rood waas op aanbracht, uitslui tend bezoek om de lengte van dat krullend wit struikgewas in toom te houden - met te lang haar zie je eruit als een oude hond en met te kort gesneden hoofdbedekking lijk je snel een oude heer - overkomen mij op regelmatige basis vriendelijke bejegeningen van voorbijgan gers. Wanneer ik even pauzeer om te zien of ik nu links- of rechtsaf moet, komt er al snel ie mand naar me toe: „Zoekt u iets, mevrouw?" Of ook wel: „Wilt u naar de overkant? Zal ik u even helpen?" Gisteren bood een ou dere heer mij zelfs plotseling een banaan aan... trein en tram worden mij sterke mannen- of vrouwenhanden toegestoken. Mijn tas wordt aan gepakt en zo beweeg ik mij ook in het openbaar gewoel veilig van start tot finish. Voor de kleine af standen laat ik mijn oude Saab thuis en maak ik gebruik van het openbaar vervoer. Daar ik door een ongelukkige val een tijd geleden mijn even wicht een beetje kwijt ben, maak ik dankbaar gebruik van een stok. Die baant mijn weg. Men wijkt voor mijn stok. En dankzij de ge ruststellende gedachte dat ik die stok eventueel ook nog als mep pend wapen kan inzetten, is ook mijn veiligheidsgevoel toegeno men. Op mijn laptop verschijnen steeds meer mededelingen over hulpverlenende organisaties die mij willen bijstaan in mijn ver onderstelde eenzaamheid. Laatst was er ene Bob - of was het Bas? - die mij een voorstel tot knuffelen deed. Research had hem geleerd dat er onder eenzame oude da mes een grote behoefte aan knuf felen bestaat. En Bas, of Bob, bood zich hiervoor aan (niet gra tis!). Ik concludeer dat er in de maat schappij een omslag plaatsvindt. Men heeft weer meer aandacht voor de ouder wordende mede mens. En dat moet ook wel, want in het jaar 2020 zullen er vier miljoen zijn. Op basis van al deze tekenen van belangstelling en hulpvaar digheid die opwellen uit onze maatschappij, concludeer ik dat de ouder wordende mens een goede tijd tegemoetgaat, gevuld met passende aandacht en warme liefde. Vol hartelijk uitge stoken handen en bananen en mensen die je naar de overkant helpen. Je hoeft ook niet meer je haar te verven om geknuffeld te worden. Leve de toekomst! Als een veldheer treedt Hüseyin Baybasin (61) de Haagse rechtszaal binnen, met kaarsrechte rug en in een onberispelijk grijs pak. Op de publieke tribune, achter glas, stijgt applaus op. Familieleden, betrokke nen, wetenschapsfilosoof Ton Derksen, vier oud-gevangenisdi recteuren, allemaal zijn ze over tuigd van zijn onschuld. Ze worden gemaand zich stil te houden als de Raadsheer van de Hoge Raad de uitspraak voorleest. Baybasin, met naast zich advocate Adèle van der Plas en een tolk, hoort de voorzitter gespannen aan. Zeven jaar lang heeft hij op deze uitspraak gewacht. Zijn advocate heeft 'dag en nacht' aan de zaak ge werkt en 101 nieuwe feiten aange dragen die volgens haar kunnen lei den tot een novum, iets waardoor de zaak zo kantelt dat het proces over moet. Afluisteren Nederland arresteerde Hüseyin Baybasin in 1998, op verdenking van moord, gijzeling, heroïnehan del en lidmaatschap van een crimi nele organisatie. Volgens justitie, die hem telefonisch afluisterde, gaf Baybasin opdracht tot twee moor den in het buitenland en was hij de leider van een organisatie die drugs smokkelde. In 2002 veroordeelde het Hof in Den Bosch hem tot le venslang. De veroordeling is niet onom- Jullie moeten je schamen! Dit is een schande voor het rechtssysteem streden. In de loop der jaren raakten steeds meer mensen overtuigd van een politiek complot tegen Bayba sin, die gold als een vooraanstaand lid van de Koerdische beweging. Turkije zou deze staatsvijand achter slot en grendel hebben gewild en Nederland in een opzetje hebben betrokken. De grootste kritiek richt zich op de telefoontaps van Hüseyin Bay basin. Zijn verdediging wil al jaren aantonen dat er is geknipt en ge plakt om hem schuldig te doen lij ken. Vreemde onderbrekingen, ver anderend achtergrondgeluid en on verklaarbare kliks in de gesprekken zouden daarop wijzen. Advocaat- generaal Diederik Aben nam vier jaar de tijd om de tapgesprekken - en de overige dossierstukken - te bestuderen en kwam vorig jaar juli met een geheel andere conclusie. Volgens hem ontbreekt het aan be wijs voor manipulatie van de ge sprekken. In een 1.700 pagina's tel lend betoog adviseerde hij de Hoge Raad in juli 2017 niet over te gaan tot herziening. De Hoge Raad nam nog negen maanden de tijd om tot een oordeel te komen, dat nu in krap drie minu ten wordt voorgelezen. Dat oordeel is desastreus voor de veroordeelde. „Er is volgens de Hoge Raad geen sprake van een novum." Ook is niet gebleken dat er een 'samenspan ning' was tussen de Turkse en Ne derlandse overheid om Baybasin gevangen te houden. De conclusie luidt: „De herzieningsaanvraag is daarom ongegrond." Baybasin staat op uit zijn stoel. Hij roept: „Jullie moeten je scha men! Dit is een schande voor het rechtssysteem." Volgens hem zal de geschiedenis oordelen over deze uitspraak. Hij draait zich naar het publiek, zwaait. Dan wordt hij afge voerd richting het arrestanten- verblijf. Buiten de rechtszaal staan tien tallen belangstellenden rond advo cate Adèle van der Plas. Ze is ver bluft. „De Hoge Raad heeft niets gemotiveerd. Hier is niet neutraal naar de feiten gekeken." Dat laatste bestrijdt persraads heer Mare Fierstra. „Alle gegevens zijn goed bekeken. Dit betekent het einde van de zaak-Baybasin." Advocate Van der Plas weigert zich over te geven. „De afgelopen maanden is alweer nieuwe infor matie opgedoken. Eens gaat het ons lukken." BOEK NU1 woensdag 18 april 2018 GO Hulpvaardig Bij het in- en uitstappen van Geen genade voor Baybasin De tot levenslang veroordeelde Koerdische Turk Hüseyin Bayba sin krijgt geen nieuw proces. De Hoge Raad wees gisteren een zeven jaar lopend herzienings verzoek af. Zijn advocate Adèle van der Plas is verbluft: „Ik had meer fatsoen en gezond ver stand verwacht." Koen Voskuil Den Haag Een betoger steunt op straat Hüseyin Baybasin. fotoanp - Hüseyin Baybasin Kijk op de site bij /video Advocate Van der Plas kan de uitspraak niet begrijpen Deze cruise begint met een bustransfer naar Keulen. Daar scheept u in voor een 5-daagse reis langs indrukwekkende plaatsen als Boppard, Koblenz en Düsseldorf. Onderweg geniet u natuurlijk van de prachtige omgeving en het frisse voorjaarsgroen. Meer info: tel. (026) 445 28 05 of www.feenstrarijnlijn.nl Gegarandeerd vertrek 7 mei

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15