V Bart C. wilde dat kinderen hem in zijn kruis trapten Wageningse entomoloog Jinze Noordijk maakt Nederlandse mierenatlas 13 Jinze Noordijk uit Wageningen bracht met twee collega's de mieren soorten in Nederland in kaart. „Als ik een nieuwe mier ontdek, is dat echt een eurekamoment." >*V feenstra rijn lijn Overal waar Jinze Noor dijk komt, speurt hij naar mieren. „In mijn eigen tuin komen vier soorten voor", weet hij. Het kostte de Wageningse entomo loog en zijn twee collega's van EIS Kenniscentrum Insecten drie jaar om mierengegevens bij elkaar te brengen, niet eerder verkende regio's te onderzoeken en alle waarnemin gen te bundelen in de net versche nen Ecologische atlas voor Neder landse mieren. Ze registreerden 68 in heemse soorten, 36 gevestigde exo- ten en 84 incidenteel waargenomen exoten. „Gelderland is een toppro- vincie voor mieren. Hier zijn maar liefst 61 soorten waargenomen. Al leen Limburg telt er meer", zegt Noordijk (40). De atlas is bedoeld voor insecten liefhebbers, natuurbeheerders, on derzoekers en terreineigenaren. „De vorige kwam veertien jaar geleden "'-CC- '^r C'v' -■ uit. Onze missie is om zo veel moge lijk over mieren te weten te komen. Voor ons als onderzoekers is het su- perboeiend om te begrijpen waarom een soort ergens wel of niet voor komt of waarom een bepaalde mie rensoort zeldzaam is of niet. Als we dat weten, kunnen we de mier ook beter beschermen", zegt Noordijk. Uitsterven Voor het eerst is er een lijst gemaakt met kwetsbare en bedreigde mieren soorten. „Daar staan 29 soorten op. Sommige mieren zijn kwetsbaar, omdat het niet goed gaat met hun leefgebieden. Er zijn ook mieren die slechts op een klein aantal plekken in Nederland voorkomen. Sommige soorten worden zelfs met uitsterven bedreigd", aldus Noordijk. Zo heeft de gewone reuzenmier maar vier nesten in Nederland. Twee daarvan zitten op de Veluwezoom. „Eén nest kenden we, maar het an dere moesten we zoeken. We hadden alleen maar werksters gezien. Het nest bleek te zitten op een plek waar gerooide dennen uit de heide wer den neergegooid. Een heel kwetsbare plek. De boswachter is gevraagd om daar rekening mee te houden en geen dennen meer op het nest te gooien." Een mier die waarschijnlijk uit ons land is verdwenen, is de amazone- mier. „Die kwam vroeger in het hele zuidelijke deel van Nederland voor, op de Veluwe en in de Achterhoek. Zes jaar geleden is de amazonemier ten zuiden van Valkenswaard voor het laatst gezien. Als zo'n mier ver dwijnt, is dat natuurlijk niet goed voor de biodiversiteit." Gelderland is een top- provincievoor mieren. Hier zijn maar liefst 61 soorten waargenomen JÏfï- Aan de andere kant worden er elk jaar nieuwe mierensoorten in Neder land ontdekt. De bergrenmier is daar één van. „Die kwam al voor in de Bel gische Voerstreek vlak over de grens. Het is een soort die ik altijd al in Ne derland heb willen ontdekken. Sa men met twee entomologen ben ik naar een kapvlakte in een bos in Zuid-Limburg gereden, waar we de mier tegenkwamen. Dat was voor mij wel een eurekamoment", aldus Noordijk. Exotisch Veel andere nieuwe mierensoorten in ons land zijn exotisch. Ze zijn in ons land gekomen door de mens. „Die zijn nu voor het eerst in kaart gebracht. Sommige bezorgen overlast bij mensen. Als ze in de natuur te rechtkomen en daar talrijk worden, dan kunnen die mieren wellicht in heemse soorten verdringen. Dat is natuurlijk niet de bedoeling", zegt de entomoloog. De exotische mier met de naam mediterraan draaigat je, die Noordijk in 2013 ontdekte op een stoep aan de Churchillweg in Wa geningen, staat ook in de atlas. „In middels komt die mier op zes plek ken in Nederland voor." UTRECHT Justitie heeft gisteren 2,5 jaar celstraf en tbs-behandeling geëist tegen de 27-jarige Bart C. uit Utrecht. Hij wordt verdacht van ontucht met zeven meisjes. C. werkte als pedagogisch me dewerker bij de buitenschoolse opvang Partou in De Bilt. Het mis bruik vond plaats tussen januari 2016 en augustus 2017. De slacht offers waren tussen de 4 en 10 jaar oud. Het misbruik stopte nadat een vader van twee meisjes aangifte tegen hem deed en hij werd aan gehouden. C. heeft toegegeven dat hij een afwijkende seksuele voor keur heeft en zich als gevolg daar van door de meisjes in zijn kruis liet trappen. Tijdens de rechtszaak in de Utrechtse rechtbank las C. huilend een met de hand geschre ven verklaring voor, waarin hij aangaf enorme spijt te hebben van zijn daden. „Ik heb nog nooit zo veel spijt in mijn leven gehad en wil mijn diepste excuses aanbie den." Volgens C. was het niet de bedoeling om de meisjes seksuele handelingen te laten verrichten, maar kwam hij in de gelegenheid. De officier van justitie wil dat C. een celstraf van 2,5 jaar krijgt op gelegd en een tbs-behandeling moet ondergaan. Op die manier moet de kans op herhaling zo klein mogelijk gemaakt worden, lichtte hij toe. BOEK NU! Gegarandeerd vertrek 30 april woensdag 18 april 2018 GO Van de bergrenmier tot het mediterraan draaigatj e f M Jinze Noordijk bij een nest van de kale rode bosmier. FOTO HERMAN STOVER Manon Bastidas üvw* Sax xr-v "v-^- - Jenze Noordijk, entomoloog Tijdens deze cruise ontdekt u in één reis drie prachtige rivieren, elk met zijn eigen karakter. Ook op cultureel gebied vindt u grote verschillen. De vele interessante aanlegplaatsen maken uw vakantie zeer afwisselend en onvergetelijk. U scheept in Arnhem in en wordt vanuit Passau op de laatste dag weer comfortabel teruggebracht per touringcar. Meer info: tel. (026) 445 28 05 ofwww.feenstrarijnlijn.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13