Zeven aanhoudingen voor homogeweld EUWS 11 Mensen zullen teleurgesteld raken in boa's, zegt Pieter van Vollenhoven van de Stichting Maat schappij en Veiligheid„Vergelijk het met een brandweerman die niet mag blussen." INTERVIEW PIETER VAN VOLLENHOVEN feenstra rijn lijn Met zijn 78 jaar zou Pieter van Vol lenhoven op zijn lauweren kunnen rusten, maar zijn kritische geest houdt hem van de straat. Op zijn bureau liggen stapeltjes papier, netjes geordend. Op één vel staat in grote handgeschreven letters het woord toespraak. Schrijft hij die alle maal zelf? „Alles zelf. Alles zelf. Als je het zelf doet, is het ook makkelijker praten. Maar het kost tijd. Ik werk vier dagen in de week en al het schrijfwerk doe ik in het weekend. Ik ga vrolijk door." De man van prinses Margriet staat in het Antoni van Leeuwenhoekzie kenhuis onder behandeling vanwege huidkanker. In november en mei zijn melanomen verwijderd. Sinds 2001 werd hij meermaals geopereerd. Of er nu geen kanker is? Hij wijdt er liever niet over uit. „Kijk, de een is verkouden en de ander heeft kanker. In het leven weet je het niet. Ik pluk de dag. Ik word ouder, maar ik ben enthousiast. Ik moet nog zo veel. Ik moet nog een stuk schrijven over de inzet van bewapende beveiligers op schepen en nog een over de ontwik keling van Nationale Parken. Onaf hankelijk onderzoek moet ook in Europa nog geregeld worden." „Hét grote probleem is dat een buitengewoon opsporingsambtenaar beperkte bevoegdheden heeft. Neem boa's in het openbaar vervoer: een burger verwacht dat die handelend kunnen optreden, maar dat kunnen zij lang niet altijd. Boa's die er zijn voor de rust in het openbaar vervoer, kunnen niet de stenengooiers achter nagaan die van buiten een stoeptegel naar de bus gooien. Want dat is niet hun bevoegdheid. Een politieman is overal inzetbaar, een boa is dat niet. Die is beperkt in zijn optreden en heeft een afgebakende taak. Als ervoor de neus van een boa voor de opsporing van gestolen e-bikes een auto wordt gestolen kan hij daar niets mee. Als je als boa alleen een melding kunt doen-net als iedereen - kun je ontzettend weinig oprichting van de Nationale Politie was juist versnippering tegengaan. Nu ontstaat sluipenderwijs een nieuw soort gemeentepolitieIk vind dat er een band met de politie moet zijn. Als je wilt spreken over veiligheid, moet je alle mensen benutten die er zijn. Als een groene boa op een plek terechtkomt waar drugsafval wordt gestort, kan die te gen de verkeerde mensen aan lopen. Alleen is dan toch maar alleen. Als je dan geen versterking kunt oproepen en alleen maar - net als iedereen - een melding kunt doen, ben je een soort outsider en kun je ontzettend weinig. Als een politieman iets meldt, wordt daar toch anders naar gekeken. Drugsafval in de bossen met vingerafdrukken kan van nut zijn voor opsporing. Als de politie nu tegen een groene boa zegt dat hij geen tijd heeft, houdt het op." „Als er ooit wat gebeurt met een handhaver, denk ik dat de discussie om handhavers te bewapenen heel snel op gang komt. In die discussie zal iedereen zeggen: natuurlijk moeten ze bewapend worden. We hebben als maatschappij de neiging pas iets te doen als het mis is. Daarom moet er nu in de Tweede Kamer een discussie komen over de taken van de politie." „In middelgrote steden als Hilversum en Alphen aan den Rijn. In grotere gemeenten zoals Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Den Haag hebben ze het nog redelijk goed voor elkaar." „Ik vind dat we ernstig moeten over wegen gemeentelijke boa's als poli tiesurveillant bij de Nationale Politie onder te brengen. Ik vind dat je die discussie moet aangaan, omdat het publiek anders teleurgesteld zal raken in de boa. Vergelijk het met een brandweerman die bij uw brandende huis staat en zegt: dit huis mag ik niet blussen. In mijn geboorteplaats Schiedam kwam eens een melding binnen over een huis waar iets mis zou zijn. De agent die daar aan de deur stond, kreeg van de meldkamer geen toe stemming naar binnen te gaan omdat hij in zijn eentje was. Toen de ver sterking kwam, was het te laat en bleek er iemand vermoord te zijn. Omdat handhavers onvoldoende bevoegdheden hebben, heeft het publiek hogere verwachtingen dan zij kunnen waarmaken." „Burgemeesters staan met hun rug tegen de muur. Zij zijn verantwoorde lijk voor de handhaving van de open bare orde. Omdat inwoners vragen om meer blauw op straat, maar zij van de Nationale Politie geen politiemen sen krijgen, kunnen zij niet anders." „Je mist de dagelijkse informatie van de straat. Iedereen moet ergens wonen. Ook een misdadiger. Hand havers zien het bijvoorbeeld als iemand ineens een heel fraaie nieuwe Mercedes of Ferrari heeft." DORDRECHT De politie heeft maandag en gisteren zeven jongens aangehouden in verband met de mishandeling van een homoseksuele man in Dordrecht en bedreiging van een ander. Zes verdachten komen uit Dordrecht en zijn 15 tot 21 jaar oud. De ze vende is een 17-jarige jongen uit Harreveld. In totaal zijn nu der tien jongens opgepakt voor mis handeling en openlijke geweld pleging. De twee slachtoffers werden op 31 maart en 1 april belaagd. Ze had den met een van de leden uit de groep een afspraak gemaakt via Grindr, een dating-app voor ho moseksuelen. Eenmaal op de afge sproken locatie werden zij aange vallen door een grote groep jon gens. Een van de slachtoffers, een 28-jarige Dordtenaar, verloor tijdens de mishandeling kort het bewustzijn. Eenmaal weer bij zijn positieven vluchtte hij de kantine van voetbalclub Wieldrecht in. Met de zeven nieuwe aanhou dingen denkt het rechercheteam alle verdachten binnen te hebben. Zes van hen zijn inmiddels voor geleid aan de rechter-commissa- ris. Allen zitten nog vast. De poli tie onderzoekt wat het motief is geweest voor de mishandelin gen. Vier jongens komen morgen vrij. Ze blijven wel verdachten, meldt het Openbaar Ministerie. BOEK NU! woensdag 18 april 2018 GO 'We hebben de neiging pas iets te doen als het mis is' Marcia Nieuwenhuis Den Haag Uw plan van vandaag gaat over de taken van de politie en hand havers. Wat gaat er mis? U wilt dat boa's onder de politie gaan vallen. „Doel van de - Pieter van Vollenhoven Maakt u zich zorgen om de veilig heid van boa's? Waar zijn de problemen het grootst? Boa's in Alphen aan den Rijn (boven) en Breda. Wat is volgens u de oplossing? Waarom stellen burgemeesters dan toch steeds meer boa's aan? Het is u een doorn in het oog dat handhaving sinds de komst van de Nationale Politie minder aandacht krijgt. Gegarandeerd vertrek 23 april Wie goed kijkt hoeft helemaal niet naar het buitenland voor een mooie reis.Tijdens deze cruise doen we enkele parels uit het Nederlandse landschap aan. Van een Hanzestad als Kampen naar prachtige plaatsen als Amsterdam en Wijk bij Duurstede. Stuk voor stuk interessante steden, elk met hun eigen verhaal. Meer info: tel. (026) 445 28 05 ofwww.feenstrarijnlijn.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11